Wpis z mikrobloga

Hej, mam sporo osob w rodzinie i znajomych, którzy chcieliby mi powierzyc kase w inwestowanie. I teraz jak wiadomo sa kwestie podatkowe, bo w Polsce jest przejabne.
Jak zrobić, żeby to było na ich IKE.
Teoretycznie moglbym zrobić spółke akcyjną która by sie zajmowala tylko handlowaniem akcji i wprowadzic ja na Newconnect i wtedy te osoby moglyby sobie kupować te akcje na swoje IKE.
Tylko niestety koszty takiego rozwiazania są za duże, bo wejscie na NC duzo kosztuje, a zarzuądzana ktota to mysle ze do 1 mln zl.
No chyba, żeby przejąć jakas spolke?
#prawo #gielda #inwestowanie
  • 34
  • Odpowiedz
Teoretycznie moglbym zrobić spółke akcyjną która by sie zajmowala tylko handlowaniem akcji i wprowadzic ja na Newconnect i wtedy te osoby moglyby sobie kupować te akcje na swoje IKE.


@badtek: xD przeczytaj ustawę o ofercie publicznej, ustawę o obrocie instrumentami finansowymi, o tym jakie wymagania są stawiane takim spółkom i kto może prowadzić ofertę. Lektura szybko wybije Ci ten pomysł z głowy.

  • Odpowiedz
@badtek: firma inwestycjna to jest coś takiego co ma zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej. I tylko ona może prowadzić obrót publiczny instrumentami finansowymi.
To co sobie wymyśliłeś wymaga bardzo zaawansowanej obsługi prawnej, podatkowej i rachunkowej.
  • Odpowiedz
@Xizor: "publiczny". Ja tego nie bede robił publicznie. Nie zrozumiales pytania.
Popatrz, mam spółkę akcyjną, mam 100% akcji jako osoba fiz.
Ta spolka zajmuje się tylko inwestowaniem w spolki, kupuje i sprzedaje akcje. Nie ma żadnych aktywów poza gotówka i akcjami. Kupuje za pośrednictwem brokera.
Czy do tego są potrzebne zezwolaniea, o ktorych mowisz?
  • Odpowiedz
@badtek: sam nie rozumiesz co chcesz zrobić. Chcesz wprowadzić spółkę na NewConnect co oznacza jej upublicznienie. Do tego trzeba pośrednictwa. Do tego kontrola biegłych rewidentów, nadzoru finansowego i z twojego miliona na inwestycje robi się zero zanim zaczniesz.
  • Odpowiedz
@Xizor: tak, dlatego szukam innych rozwiązan, np przejęcia upadajaca spolke na NC zeby tam nie wchodzic.
Redidenci i nadzór bedzie tani, bo dziallanosc bedzie prosta.
  • Odpowiedz
@badtek: Pytasz ludzi na mirko o skomplikowany problem prawny. Chcesz by ci ktoś dał receptę za darmo. :udzie tłumaczą ci, że tego się tak nie robi, to nie tak działa, a ty i tak potem przedstawiasz genialną koncepcję.

Działaj, a nie marnujesz czas.
  • Odpowiedz
@chemik_kieszyk: @Tamerlan: @Xizor:
Ok mądrale, zapytam Was inaczej. Powiedzmy ze mam 10 osob ktore daja 100 tys zl na swoje IKE robiąć mnie pelnomocnikiem do tego konta.
Ja im handluje akcje na to konto.
To jest optymalne podatkowo rozwiązanie, ale za dużo #!$%@? z mojej strony.
Znacie lepszy pomysl, ktory bylby podobnie optymalny podatkowo, ale byl mniej "chałupniczy"?
  • Odpowiedz
Teoretycznie moglbym zrobić spółke akcyjną która by sie zajmowala tylko handlowaniem akcji i wprowadzic ja na Newconnect i wtedy te osoby moglyby sobie kupować te akcje na swoje IKE.


A więc twierdzisz, że nie trolujesz?
W jaki sposób kurs akcji tej spółki na NC będzie powiązany z wynikami spółki? I kto od kogo będzie to kupował i po co?
  • Odpowiedz
@Waldemar_Morawiec: :-) a w jaki sposob kurs akcji innych spolek, np PKO BP jest powiazany z wynikiem spoek? I kto od kogo kupuje? ;-)
Akurat spolka majaca w bilansie tylko gotowke i aktywa finansowe notowane na gieldzie, jest prosta do wycenienia.
  • Odpowiedz
a w jaki sposob kurs akcji innych spolek, np PKO BP jest powiazany z wynikiem spoek?


@badtek: Właśnie nie zawsze jest - popatrz na wskaźniki C/WK C/Z i inne w takim CDR i dla porównania zobacz ten sam wskaźnik na Orlenie a potem na spółkach Czarneckiego.

Poza tym chyba chodzi ci o to żeby Ci ludzie raz kupili lub w inny sposób nabyli udziały w tej spółce, po co później
  • Odpowiedz