Wpis z mikrobloga

Mam 3-pinowy wentylator i płytę główną z 4-pinowym gniazdkiem. Podłączam jak na załaczonym obrazku, wg instrukcji z tej strony. Wentylator chodzi, płyta główna go nawet wykrywa (bo inaczej by piszczała, że nie wykryty), ale chodzi chyba na maksymalnych obrotach (tzn. głośno).

Ponoć jest jakaś metoda, żeby spowolnić jego pracę poprzez zmniejszenie napięcia zasilania poprzez spięcie pary miejsc... tylko nie bardzo rozumiem konkretnie jak. Zna się ktoś na tym?

#komputery #hardware #elektronika
Pobierz anonymous_derp - Mam 3-pinowy wentylator i płytę główną z 4-pinowym gniazdkiem. Podłą...
źródło: comment_m2nuSfk4gu3b03ZnDGPVGtt2am3dto6j.jpg
  • 25
@anonymous_derp: Upewnij się czy płyta nie posiada sterownika od pracy wentylatorów. Mój Gigabyte np. posiada i mogę sobie softwarowo nimi sterować bez potrzeby modyfikacji. Możesz też kupić oddzielny, fizyczny sterownik wentylatorów.
@anonymous_derp: Takie komputery mogą mieć mocno ucięty bios niestety. Realna pomoc to osoby sterownik, bo lutowanie żeby dzielić napięcie a tym samym prędkość to trochę #!$%@?. Silentium Pc takie oferuje, ogólnie nie jest to drogie rozwiązanie a sterujesz wtedy obrotami pokrętłem , wiadomo lipa że płyta sama nie ustala prędkości no ale.
@anonymous_derp: już widzę że to HP. Więc takiej opcji może tam nie być. Zawsze możesz z wtyczki od wentylatora wyciągnąć żółty kabelek i wsadź go w wtyczkę moleksa od dysku do czerwonego, zasilisz wentylator z 5V i będzie sporo ciszej.
@Atariauke: Dlaczego nie? W moim pc wentylator w zasilaczu działa tak już z 7 lat, w serwerze na cpu tak samo. Płyta główna dostaje sygnał że wentylator się obraca, nawet poprawnie raportuje prędkość.
@Atariauke: Ale ja nie pisałem o wpinaniu między 12V i 5V. On ma z wtyczki od wentylatora wyciągnąć przewód zasilający wentylator i wsadzić go w 5V molexa, z płyty idzie tylko masa.