Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanie dot #zdrowie
Poszedlem do lekarza, pierwszy raz od 15 lat. Zrobiłem rozszerzone badanie krwi, tj morfologie, tsh itd, mocz też był badany. Nic nie wyszlo, wszystko w normie. Jakie badanie warto jeszcze zrobić, aby mieć szersze pojęcie o swoim stanie zdrowia?

27 lvl, tak jak pisalem, 15 lat się nie badalem i sie po prostu zastanawiam, co powinienem zrobić jeszcze. Na pewno idę do kardiologa, zrobię tez testy na różne hivy itd, usg brzucha również, bo cos mnie tam pobolewa.

What else??

#medycyna #lekarz
  • 14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nikitten: 27 lat i od 12 roku życia się nie badałeś? WTF MAN. Przecież to jest luka w danych zdrowotnych i rozwoju Twojego ciała. Nie masz myśli, że coś w tym czasie się objawiało i teraz jest uciszone, a przez następne 15 lat do czasu następnych badań się rozhula?
@Twinkle odpowiadam, że nie mam takich myśli. Ale zacząłem się badać, to najważniejsze, i pytam, co mogę zrobić i jakiego rodzaju badania przejść, aby tę lukę o ktorej piszesz "załatać".
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bestnickever: Ja bym tego hipochondryzmem nie nazwała, jest mnóstwo chorób, które przy starcie mają objawy właśnie w wynikach, wiele lat są bezobjawowe i nagle jesteś śmiertelnie chory. ( ͡ ͜ʖ ͡)

@nikitten: Nie powiem Ci, bo nie jestem lekarzem i nie widzę wyników. To właśnie internista powinien Ci rzucić takim "kompletem". Ja bym na pewno zrobiła alergeny, krzywą cukrzycową, wizytę u neurologa na EEG, wizytę
@Twinkle no to skoro nie jesteś to się nie wypowiadaj, EEG, krzywa cukrowa, może biopsja mózgu od razu? xD

@nikitten do tych badań laboratoryjnych dorzuc glukozę na czczo i lipodogram, z obrazowych RTG klatki piersiowej i USG brzucha. Jeśli nie masz żadnych objawów, dobrze się czujesz to taki pakiet to aż nadto jak na profilaktyczny screening. HIV i HCV można zrobić za darmo w wielu przychodniach i labach, nawet bez skierowania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@elwino: Dla mnie to jest po prostu nierealne, żeby ktoś, zwłaszcza w wieku dojrzewania nie bywał nawet u internisty. Przecież taka osoba w sumie powinna się zbadać od góry do dołu.
@Twinkle jeśli nie ma żadnych objawów to nie ma podstaw żeby w młodym wieku robić cokolwiek więcej niż morfologia raz na rok i RTG klatki z USG brzucha raz na 2-3 lata. Nie rozumiem po co miałby 'bywać' u internisty jak jest zdrowy, rzeczami o których tutaj rozmawiamy zajmuje się lekarz rodzinny.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@elwino: Wydaje mi się, że między 12 a 27 rokiem życia jednak jest trochę do przegapienia. I jak piszę, są choroby przez długi czas bezobjawowe, a wiadomo, że im szybciej wykryte - tym lepiej.
@Twinkle są takie choroby, ale nie mając podstaw nikt nie będzie takich chorób szukał. Muszą być objawy albo uzasadnione podejrzenie: wywiad rodzinny, ryzykowne zachowanie, cokolwiek. Nie neguje sensu wizyt profilaktycznych u lekarza, bo każdy wie że lepiej zapobiegać niż leczyć, ale też nie popadajmy w paranoję, nie każdy potrzebuje od razu rezonansu całego ciała i pakietu badań wirusologicznych jeśli nic mu nie jest. Także dalej uważam że EEG, krzywa cukrowa i testy
@nikitten: jak coś Cię w brzuchu pobolewa, to zgłoś to lekarzowi, nie musisz od razu lecieć na USG. Jak zrobiłeś morfologię i badanie ogólne moczu, to super. Możesz sobie sprawdzić ten lipidogram czy cukier, ale zamiast lecieć robić krzywe cukrowe, EEG i nawet to głupie RTG, to ja bym poszła na kontrolę do stomatologa (o ile do niego chodzisz tak rzadko, jak do internisty XD) i nauczyła się samobadania jąder ;)
@nikitten: nie truj dupy kardiologowi, jeśli nie masz wywiadu rodzinnego obiążonego kardiologicznie. EKG zrobi rodzinny, jeśli uzna, że jest taka potrzeba. Jak wyżej elwino radził, glukoza na czczo i lipidogram. A najlepiej, jak pójdziesz do swojego rodzinnego, opowiesz na co choruje rodzina, na co sam kiedyśtam chorowałeś i co Cię niepokoi, wtedy będzie w stanie dobrać badania zgodnie z Twoimi potrzebami.
@Twinkle: jedno wielkie iksde xd