Wpis z mikrobloga

We wczorajszym wpisie opisałem moją praktyką medytacyjną, jako element radykalnie zmieniający życie, a przez wielu niedocenianym. Tym wpisem rozpoczynamy miniserię w ramach #12obszarow dotyczącego obszaru Twojego zdrowia, wyglądu, samopoczucia. Dziś kolejny element który bardzo zmienił moje życie - sen. W temacie snu nie jestem ekspertem, ale pozwól, że podzielę się z Tobą, jak to działa u mnie:

1. Optymalny czas snu
Codziennie śpię od 7 do 8 godzin, gdy śpię mniej czuję się źle, gdy więcej jeszcze gorzej. Pamiętaj, że czas snu jest mocno indywidualny. Znam ludzi którzy potrzebują 9 nawet do 10 godzin. Jak przekonałem się ile snu mi potrzeba? Przez kilka sobót z rzędu nie nastawiałem budzika i starałem sobie stworzyć optymalne warunki snu i mierzyłem, kiedy zasnąłem i kiedy się obudziłem, wyciągnąłem średnią i okazało się, że mieści się właśnie w tym przedziale.

2. Optymalne warunki snu
Warunki snu są niezmiernie ważne, to kilka z moich sprawdzonych sposobów na lepszy sen:
- Dobry wygodny materac, w łóżku spędzamy sporą część życia, warto zainwestować, aby mieć w tej sferze komfort;
- Sypialnia służy tylko do dwóch rzeczy: spania i seksu, ta idea mocno działa na Twoją podświadomość więc warto się jej trzymać;
- Zero światła, w sypialni staram się zminimalizować światło (przez szczelne rolety) lub w podróży przez wygodną opaskę na oczy;
- Z powyższym wiąże się zasada, zero światełek LED, wszystkie urządzenia mające diody albo wywaliłem z sypialni, albo zakleiłem światełko;
- Staram się utrzymywać w sypialni temperaturę ok. 17-18 stopni, w gorętszym pomieszczeniu gorzej mi się zasypia;

3. Narzędzia związane ze snem
- Sleep tracker
Osobiście używam zestawu składającego się z zegarka Amazfit Bip oraz aplikacji MiFit. Wcześniej używałem, opaski Miband 1s, ale nie posiadała sensora HR więc wyniki były mocno niedokładne. Miałem okazję przetestować także dwa inne urządzenia Miband 3 oraz Oura Ring, Wskazania są bardzo podobne, z tym że Oura ring to wydatek rzędu 300 EUR, podczas gdy Bip'a lub Mibanda można mieć za ułamek tej kwoty. Oprócz tego do power napów używam AmazFit Tools, aplikacja kosztuje grosze, zwróciła się kilkadziesiąt razy, dając mi produktywną drugą część dnia.
- Poduszka
Używam ortopedycznej poduszki RÖLLEKA z Ikei. Ma ortopedyczny kształt. Staram się ją regularnie wymieniać. Koszt 13 PLN niewspółmierny do komfortu. Rekomenduję, żebyś sprawdził(a) także inne podobne poduszki i wybrał taką, która Ci najbardziej odpowiada.
- Nakładka / okulary blue blocker
Wieczorem od ok 18:00 staram się używać "sprzętowych" blokerów niebieskiego światła. Warto pamiętać że niebieskie światło jest generowane także przez świetlówki więc aplikacja nie zawsze załatwia sprawę. Badania pokazują, że niebieskie światło mocno zaburza wytwarzanie melatoniny, co prowadzi do zaburzeń snu. Ponieważ noszę okulary, zakupiłem model z linii Solano Clip-On, które można doposażyć w nakładkę blokującą niebieskie światło. Jeśli nie nosisz okularów, rozejrzyj się za blokującymi zerówkami np. Swannies Classic.

4. Sleep coctail
To pomysł zaczerpnięty od Tima Ferrisa. Koktajl jest bajecznie prosty i wg Tima rozwiązywał problem zasypiania nawet osób z chronicznymi zaburzeniami snu.
Nigdzie nie znalazłem potwierdzenia naukowego, mechanizmu, jaki stoi i za tą mieszanką, ale rzeczywiście mam wrażenie, że zasypiam lepiej. Przed spaniem wypijam koktajl składający się z 2 stołowych łyżek octu jabłkowego na 0,5 litra wody.

5. Idea "power nap"
To termin ukuty przez dr Jamesa B. Maasa, znanego badacza snu. Power nap to bardzo krótka drzemka trwająca nie dłużej niż 20 minut, składająca się wyłącznie ze snu w fazie 2 (razem jest ich 5). Z reguły taką drzemkę ucinam po powrocie z pracy i obiedzie. Ważne, aby zapewnić sobie takie same warunki snu jak przy "normalnym" śnie. Długość power nap mierzę za pomocą apki AmazFit Tools, która wybudza mnie w odpowiednim momencie.

To chyba tyle, w oczekiwaniu na kolejny wpis podziel się proszę Twoimi sprawdzonymi sposobami na lepszy sen. Oczywiście zapraszam również do obserwowania tagu #12obszarow

#12obszarow #mikrodziennik #produktywnosc #rozwojosobisty #biohacking #lifehack
  • 8
Sypialnia służy tylko do dwóch rzeczy: spania i seksu

...wszystkie urządzenia mające diody (...) zakleiłem światełko


@D07IFP: Zakleiłeś światełko w wibratorze? :)
@Reality: Tak o tą poduszkę chodziło wygląda na to że popełniłem błąd pisarski bo rzeczywiście kosztuje 49 PLN i za tyle ją ostatnio nabyłem. Drobna uwaga, ta poduszka jest dość wysoka więc warto przetestować przed zakupem.