Wpis z mikrobloga

Dziś skupię się na tym, z jakich materiałów korzystać, zaczynając swoją przygodę z językiem chińskim. Chociaż język chiński nadal pozostaje językiem niszowym, to w necie znajdziecie sporo materiałów. Warto wspomnieć, że na początku nie musimy uczyć się znaków, możemy zacząć od pinyin, aby osłuchać się z językiem. Na znaki przyjdzie czas. Co więc jest warte polecenia?

- http://www.graspchinese.com/ : dziesięć pierwszych lekcji jest darmowych. W przejrzysty sposób są tutaj wyjaśnione tony, a każda lekcja opiera się na krótkich dialogach, powtórce, krótkich ćwiczeniach i wymowie.

-https://www.edx.org/course/mandarin-chinese-level-1 : kurs zajmuje 6 tygodni, jest darmowy, w przypadku chęci otrzymania certyfikatu - $99 USD. Po każdym dziale przewidziany jest test i egzamin końcowy. Aby otrzymać certyfikat, musimy uzyskać wynik co najmniej 60%.

- https://www.coursera.org/learn/learn-chinese : kurs jest podzielony na 7 tematów (7 tygodni), podczas których nauczymy się podstawowych zwrotów. Tak jak w przypadku edx.org tutaj również wykonujemy testy i egzamin końcowy. Możemy otrzymać potwierdzenie podstawowej znajomości języka chińskiego poprzez otrzymanie certyfikatu. Tutaj opcja jest tańsza - $49 USD.

- Growing up with Chinese, kurs dostępny na https://www.youtube.com/watch?v=63l48RwRqyg : oparty na krótkich filmikach z native speakerami oraz wyjaśnieniem poszczególnych zwrotów.

- “Happy Chinese” : również dostępny na https://www.youtube.com/watch?v=XIWFv4mkJGE : serial komediowy, każdy odcinek trwa ok. 15 minut, przerywany krótkim wyjaśnieniem kilku najważniejszych zwrotów, które pojawiły się w dialogach.

- https://www.youtube.com/channel/UCJdwm0ut_GzVT5VzzylqDQA : kanał Chinese Buddy, czyli proste piosenki dla dzieci. Zwroty powtarzane wiele razy, nie sposób ich nie zapamiętać.

- http://bohan.pl/index.php/pl/ : słownik polsko-chiński i chińsko-polski,

- aplikacja HelloChinese: podobna do DuoLingo, jednak bardziej odpowiednia dla początkujących, gdyż nie zawiera tyle znaków, posiada również narzędzie do pisania znaków za pomocą palca.

- aplikacja Pleco: słownik angielsko-chiński i chińsko-angielski - możliwość pisania chińskich znaków za pomocą palca,

- podręcznik do nauki pisania znaków: “Mówimy po chińsku”.

Materiałów jest sporo, więc nic, tylko zacząć się uczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#chinskizwykopem #chinskidlapoczatkujacych #naukachinskiego