Wpis z mikrobloga

Ryż do sushi, ocet ryżowy, wodorosty nori (opcjonalnie, pomagają w sklejaniu). Sos sojowy do smaku. A co tam sobie do środka włożysz to hulaj dusza, nawet jajko przysmażone można. Ogółem cały urok sushi to dobrze przygotowany i 'doprawiony' ryż.
@Biezdar: wielokrotnie... najlepiej kup zestaw bo na początek to podstawa (mata do zwijania w komplecie)

A tak ogólnie to będziesz potrzebować:
8 liści
400 gram ryżu (i sporo płukania)
szypiorek, zielony ogórek (wycinasz gniazda z nasionami)
czerwona papryka, surimi i łososia i serek philadephia lub twój smak.

z dodatków - imbir w słoiczku, wasabi i sos sojowy.
@Biezdar: tylko żaden ocet ryżowy taotao czy inne gówno za 3 zł. ocet kosztuje, ryż też, przeboleć trzeba, warto dołożyć. tak samo sos sojowy kikkoman, lub coś podobnego kalibru.
@Biezdar: idź do jakiegoś sklepu japońskiego, tam mają najtańsze składniki (przynajmniej w warszawie):
- kilogram ryżu do sushi - niecałe 10zł
- ocet ryżowy - 3zł
- glony nori (tu lepiej nie kupować na zapas bo wyschną) 5szt - 5zł
- sos sojowy - tu co ktu lubi ceny od 3zł za małe buteleczki wzwyż różnych firm, kikkoman ma dobry imo
- dodatki do środka, ja lubię łosoś+awokado+ogórek+majonez

Ryżu i octu
@TenAnonToKlopoty: na pierwszy i jeden raz się nada. Ja od tego zaczynałem przygodę - zostaje Ci mata i pałeczki :)
A potem się łapie bakcyla i robi samemu. Zdecydowanie to lepsze od gotowych zestawów do zjedzenia, w podobnej cenie.
edit: za dychę nie kupisz: ryż, wasabi, sos sojowy, mata, pałeczki, nori, imbir itp
@RRybak: tyle, że mata to kilka zł :( a co do pałeczek to co kto woli
po prostu jak ktoś wyda 60zł, zrobi z tego kilka rolek, zniechęci się rozkładem jakość/ilość/cena i stwierdzi, że nie warto i lepiej iść do knajpy, no to w sumie smutno się robi
@Biezdar: tym czym różni się ziemniak biały od zółtego, inna odmiana o być może innych walorach smakowych, i tak kwestia doprawienia (i do tego jest ten ocet między innymi), ktoś może lepiej zna temat. Takim zwykłym też zrobisz, z brązowym może być problem ale z białym powinno wyjść
@Biezdar: wszystko ci się po prostu #!$%@? xD
wiesz, możesz sobie kombinować po swojemu, nikt ci nie zabroni, ale wszyscy ludzie na świecie nie robią sushi w ten sam sposób, "bo tak się umówili", tylko tak masz pewność, że nie wyjdzie ci jakieś niezjadliwe gówno
@diesel_musi_dymic: niech robi jak w przepisie, kombinowanie przechodzi z czasem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
moje początki z kuchnią też były w stylu "a po kij mi kupować ten , lepiej dam , co sie moze stac", ale teraz nauczyłem się, żeby trzymać się tego przepisu 1:1 albo po prostu go nie robić
może kiedyś wejdę na skilla, gdzie będę potrafił sam dopasowywać składniki, ale to jeszcze nie
@Biezdar: ryż krótkoziarnisty się lepiej lepi, a zaprawa (ocet ryżowy i cukier) to podstawa smaku ryżu do sushi i w zasadzie najważniejsza sprawa i jak to #!$%@?, to całość będzie kiepska.