Wpis z mikrobloga

Sąd w Hong-Kongu nie zgodził się na zewnętrzne dofinansowanie Faraday Future więc bankructwo jest już pewnie tylko kwestia czasu.

W skrócie o co chodzi: #faraday future został uratowany przed bankructwem przez chińskiego inwestora na początku tego roku. Inwestor miał dać 2 mld $ - pierwsze 800 mln w 2018 roku (co zrobił), kolejne 1200 rozłożyć na lata 2019 i 2020.

Problem w tym że Faraday Future wydał te 800 mln... już w lipcu (a mówią że #tesla to maszyna do palenia pieniędzy...). Inwestor zgodził się na przyspieszenie kolejnych rat, ale tylko pod warunkiem rezygnacji obecnego dyrektora spółki. Dyrektor tego nie zrobił, więc pieniędzy nie ma. Jednocześnie inwestor nie zgadza się na zewnętrzne dofinansowanie spółki więc tej zaraz skończy się kasa. Sąd w Hong Kongu miał zdecydować czy FF ma moc się dofinansować bez zgody tego inwestora - nie zgodził się więc spółka zaraz upadnie.

Z drugiej strony FF uważa że cała ta sytuacja ma na celu uwalenie firmy po to by Chińczycy mogli przejść jej własność intelektualną. Wydaje mi się że obie firmy mówią prawdę - inwestor naprawdę jest wściekły na dyrektora który przepalił kasę 2 razy szybciej niż obiecywał i naprawdę nie pozwala na uratowanie spółki bo woli przejąć jej IP w postępowaniu likwidacyjnym niż męczyć się z utrzymywaniem przy życiu firmy która nigdy na siebie nie zarobi.

https://www-carscoops-com.cdn.ampproject.org/v/s/www.carscoops.com/2018/12/faraday-future-investment-ruling-final-nail-coffin/amp/?amp_js_v=a2&_gsa=1#
  • 5
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sakfa: jesteś pewny? Ja słyszałem wersję, gdzie gościu zabrał cały hajs z firmy i uciekł z Chin pozostawiając FF na bruku.
  • Odpowiedz
@MisiekD: no nie mogę być pewny, wszystko opieram na załączonym artykule. Jak na razie uznaję artykuł podpisany imieniem i nazwiskiem za trochę bardziej wiarygodne niż losowe "ja słyszałem" :) Ale jak podeślesz link do jakiegoś artykułu opisującego tę wersję wydarzeń to z chęcią poczytam.
  • Odpowiedz
@MisiekD: a no tak, ale to chyba było z przed wejścia Evergrande - wydaje mi się że informacje które masz opisują dramę która doprowadziła do tego że Evergrande "uratowało FF od bankructwa", wg mojego artykułu zainwestowali na początku tego roku:

Chinese real estate giant Evergrande saved Faraday from bankruptcy at the start of the year by pledging $2 billion in investment.


więc kilka miesięcy po wydarzeniach które opisuje artykuł wyżej.

Miałoby
  • Odpowiedz
@sakfa: Możliwe, już sporo czasu minęło, a po różnych problemach mam lekko na FF wywalone :) Choć chciałbym, aby się podnieśli, bo wg mnie całkiem nieźle wygląda i mają szansę zrobił ciekawe wózki.
Choć fakt faktem niewinni nie są. Są pogłoski (a nawet kawałki filmów na YT), że na prezentacji auto samo nie przyjechało, a siedział tam gościu i sterował. A potem wyszedł z auta, zatem zalatywało już lekką klapą ;)
  • Odpowiedz