Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki, dotrzymuję słowa o starcie zapisów do pierwszej edycji #wykopaka i zapraszam do rejestracji. Poniżej trochę przydatnych informacji:

Czym jest wykoPAKA?
Jest to alternatywna zabawa dla #wykopoczta, której start stanął pod znakiem zapytania. Celem zabawy jest umożliwienie wysyłania sobie w okresie świąteczno-noworocznym spersonalizowanych, przygotowywanych anonimowo przesyłek z listem i drobnymi podarunkami, między użytkownikami portalu wykop.pl.

Czym NIE jest wykoPAKA?
Nie jest to ani zabawa komercyjna (jako organizator nie mam z tego żadnych zysków), ani nie jest to konkurencja dla Wykopoczty. Jeśli wykoPAKA wypali, a Wykopoczta w przyszłości jednak #bendzie, myślę, że znajdzie się miejsce w społeczności na dwie równoległe imprezy.

Nie za szybko?
Tak, czas powstania strony wykoPAKI był błyskawiczny, to prawda. Strona okrojona jest z wielu funkcji, które w przyszłości chciałbym dodać (prostsze logowanie, powiadomienia przez Wykop, anonimowa komunikacja z odbiorcą/nadawcą, zmiany w weryfikacji tak, by była mniej restrykcyjna, a pewniejsza, itd.). Skupiłem się na podstawowej funkcjonalności, która umożliwi bezpieczne przeprowadzenie zabawy w okresie świątecznym, bo wiem jak wiele osób czekało na Wykopocztę.
No dobra, wchodzę w to. Tylko jak?
1. Wchodzimy na stronę zabawy: https://www.wykopaka.pl/ (zielona kłódeczka, żebyście czuli się trochę bezpieczniej podając dane do wysyłki ;))
2. Klikamy w przycisk „weź udział w zabawie” lub przechodzimy do „Panelu uczestnika”.
3. Podążamy za instrukcją poniżej logowania („Jak się zalogować?”)
4. W zakładce „Twoje dane” uzupełniamy swój opis, który ułatwi nadawcy przygotowanie paczki, oraz dane do wysyłki, a także podajemy swoje preferencje w jaki sposób chcemy wysłać paczkę – ułatwi to losowanie par.
5. Po zapisaniu danych należy zgłosić profil do weryfikacji (zakładka „weryfikacja”).
6. Po pomyślnej weryfikacji i losowaniu par, nick i opis pojawią się w zakładce „Dane odbiorcy”.
7. Po przygotowaniu paczki należy ponownie w zakładce „weryfikacja” dodać zdjęcie przygotowanej paczki z karteczką z datą i nickiem odbiorcy. Po weryfikacji w zakładce „Dane odbiorcy” pojawią się dane do wysyłki.
8. Wysyłkę paczki potwierdź podając numer przesyłki w zakładce „weryfikacja”.

Jakieś terminy?
Oczywiście. Czas goni, więc ruszamy już teraz (tak, miało być jutro, to wbrew zasadom, wiem)! Rejestracja zostanie zamknięta 6 grudnia i już dzień później nastąpi losowanie par. Od 7 do 20 grudnia będzie czas na weryfikację i wysyłkę paczek. W styczniu opublikuję podsumowanie zabawy i podejmiemy decyzję, czy spotykamy się za rok. Czasu na zapisy jest bardzo mało, jednak wolę urwać czas z zapisów niż z przygotowywania paczki. Taki harmonogram daje nadzieję, że swoje paczki otrzymacie jeszcze przed Nowym Rokiem.

Coś jeszcze?
Wszystkie informacje na temat zabawy będę udostępniał pod tagiem #wykopaka, więc zapraszam do obserwowania (lub czarnolistowania). Pojawią się tam np. informacje na temat losowania. Mam świadomość, że strona, która powstawała kilkadziesiąt godzin nie może być idealna. Jeśli zauważycie jakiś błąd na stronie, choćby literówkę – dawajcie znać. Dołożyłem wszelkich starań, żeby Wasze dane były bezpieczne i mam nadzieję, że takie będą ʕʔ.


To co? Zaczynamy?
chybaDapi - Mirki i Mirabelki, dotrzymuję słowa o starcie zapisów do pierwszej edycji...

źródło: comment_upQc2DIEIne2lNpC5BwZYz37FHvrZmg3.jpg

Pobierz
  • 56
@chybaDapi: ciekawie brzmi to co zrobiłeś i niesamowite jest to, że tak szybko - w zasadzie z dnia na dzień. Ciekawi mnie jak rozwiązałeś kilka kwestii, bo nigdzie informacji nie znalazłem:
a) kto może się zapisać (czy są jakieś wymagania, czy zielonki też mogą)?
b) jak wygląda losowanie? (czy dobierane są pary, które wzajemnie wymieniają się pakami czy jedna osoba wysyła do drugiej, druga do trzeciej itp.)?
c) jak wygląda parowanie
@dobry_programista:
a) info jest w regulaminie - wymagane jest niezbanowane konto na wykopie ze stażem przynajmniej 6 miesięcy.
b) losowane będzie według tego drugiego schematu: a->b b->c c->a. Dzięki temu nie potrzebujemy parzystej liczby uczestników.
c) to jest jedno z tych "niedociągnięć" tej szybkiej edycji. Aktualnie nie ma możliwości podania kraju innego niż Polska. :(
@Voltaire: Żeby w 100% wyeliminować cegły to musiałbym sam odbierać od uczestników paczki i zanosić do odbiorców. W Wykopoczcie też był ten problem i przez kilka edycji nie udało się go w 100% rozwiązać. Nie mam jeszcze doświadczenia, które pomoże mi z tym walczyć od pierwszej edycji. Póki co weryfikacja poprzez fotkę - na kolejne edycje mam inny pomysł. Jeśli ktoś nie wyśle paczki (brak numeru przesyłki), będzie dodatkowe losowanie pośród
@chybaDapi: dzięki za odpowiedź. Zdaję sobie sprawę że powstawało to ekstremalnie szybko, ale jednak wielka szkoda że zagraniczni Mirki i Mirabelki nie będą mogli wziąć udziału... A do 6 grudnia nie udałoby się zaimplementować czegoś takiego przy jakiś prostych założeniach typu: ludzie z zagranicy i Ci z Polski, którzy zadeklarowali chęć wysyłki za granice Polski wrzucić do jednego worka i wylosować pary, a w drugim worku byliby tylko Ci, który zadeklarowali
@vivianka: paragonów nikt nie będzie sprawdzał ( ͡° ͜ʖ ͡°). Sugerowana wartość to ok 50zł. Z doświadczenia w innych zabawach wiem, że tak to realnie wychodzi, ale to nie jest sztywna, narzucona z góry wartość. Jeśli ktoś na profilu marudzi, że ciągle mu zimno i zrobisz mu wieczorem szaliczek na drutach, nie wydając przy tym prawie nic - super. Jeśli zalega Ci w garażu Ferrari i chcesz
@chybaDapi: Fajnie! To super, że ktoś realnie dał radę wystartować z alternatywą. Poczytam dokładnie zasady na stronie i wtedy podejmę decyzję ale jeśli przy paczkomatach nie muszę podawać adresu to raczej niewiele ryzykuję. Mam nadzieję, że nie poddasz się nawet jeśli w zabawie weźmie udział tylko kilka osób lub wyjdą jakieś problemy czy inne gorzkie żale uczestników.
@dobry_programista: dodałem opcje dla Mirków na emigracji.

@Ziarenkokawy: z tego co wiem kurier wymaga numeru telefonu. Aktualnie przy danych do wysyłki pocztą nie jest on w zabawie podawany :( Jeśli będzie kolejna edycja to dodam taką opcję - myślałem już o tym dzisiaj, ale to za duża zmiana (wymuszałaby aktualizację u już zarejestrowanych i zweryfikowanych).

@JamesW: priv. Takie sytuacje będą rozpatrywane indywidualnie.

Dodatkowo uprościłem wybór Paczkomatu do wysyłki. Jeśli