Wpis z mikrobloga

Mireczki,

Czym się różni kanban od justintime? Miałem zrobić prezentacje o JIT, wszystko szło dobrze do momentu kiedy dowiedziałem się, że kumpel ma o Kanban. Z tego co wiem JIT to zamerykanizowana wersja Kanbanu własnie, bazująca na tych samych założeniach. Uświadomi mnie ktoś gdzie są różnice?

#logistyka #kanban #justintime
  • 7
@onionhero: Mój prof. pokazywał jak wygląda linia z Kanban (te mini magazyny). Czyli na linii produkcyjnej masz małe schowki z elementami aby niwelować przestoje spowodowane wybrakowaniem elementów (np. śruby itp). A w JIT materiały są dostarczane dokładnie wtedy kiedy są potrzebne (oczywko w dokładnej ilości etc.). Czyli zamawiasz surowce w dniu w którym będziesz je wykorzystywał aby zminimalizować koszty magazynu.
@onionhero: w Just in Time nie masz magazynu, dostawcy są dograni na dostarczenie towaru kiedy będzie realnie potrzebny. Kanban to metoda dostarczania części na linie produkcyjną, „trigger” kiedy dostarczyć gdzie jakie części, najczęściej w standaryzowanych pojemnikach (klt) czy na regałach przepływowych
@onionhero: mogę Ci dać kontakt do kolegi, który jest aktualnie kierownikiem produkcji, był wcześniej m.in koordynatorem 5S i zna się na tych tematach lepiej niż ja. Napisz na priv to Ci wyślę jego linkeda.