Wpis z mikrobloga

Hej!
Elektronika jest mi raczej obca, a przyszedł mi do głowy pewien projekt i chcę was, Miraski, zapytać, czy to się da zrealizować.

Wyobraźmy sobie, że jest tablica z wystającymi metalowymi "kołkami", powiedzmy 10x10 (100 kołków) rozstawionymi co około 13mm (tak żeby bateria 9v łapała zawsze dwa kołki). Do tego mamy dwa LED-y, czerwony i zielony. Chodzi o to, że dotykając dwóch kołków stykami baterii (niezależnie którą stroną, więc potrzebny po drodze mostek gretza?) ma się zapalać czerwona lub zielona dioda. Coś jak na rysunku:

Jeśli dotkniemy A1 i A2, zaświeci się czerwona dioda, jeśli dotkniemy C3 i D3, zaświeci się zielona.
Gdyby ktoś próbował po skosie, na przykład A1 i B2, ma się nie zaświecić nic.

Jedyne, co wymyślił mój nieelektroniczny móżdżek, to wykorzystanie kilku zielonych i kilku czerwonych diod, ale wolałbym, żeby było po jednej.

#elektronika
Optimystique - Hej!
Elektronika jest mi raczej obca, a przyszedł mi do głowy pewien ...

źródło: comment_GxPYCEYPzHePgBMjULa9gEyYdMuFMTIJ.jpg

Pobierz
  • 4
@Optimystique: Co do polaryzacji, to na rynku są też diody bipolarne (zawierające w sobie dwa przeciwnie spolaryzowane LEDy, więc świecą niezależnie od tego jak przyłożysz napięcie).

Jeśli jesteś w stanie to przygotować dla kilku diod, to zastępując je transoptorami możesz to przekształcić do wersji z dwoma diodami. Transoptory też znajdziesz w wersji jedno- i dwukierunkowej.
@zenkowik: Dzięki! Poszukałem dych diod bipolarnych i na razie znalazłem tylko takie, które z drugim kierunku świecą innym kolorem, ale poszukam jeszcze.

Co do transoptorów, pierwszy raz słyszę to słowo, ale zgłębię temat, dzięki za wskazówkę.
@Optimystique: Czerwona: https://www.tme.eu/pl/details/l-57iid/diody-led-tht-5mm/kingbright-electronic/
Zielona: https://www.tme.eu/pl/details/l-57ggd/diody-led-tht-5mm/kingbright-electronic/
(oczywiście to nie jest najtańszy sklep, ale jednokolorowe bipolarne istnieją ;))

Jeśli narysowałbyś swój pomysł na rozwiązanie (np. dla siatki 3x3 dla uproszczenia) to może miałbyś więcej odpowiedzi jak to usprawnić, może wcale nie trzeba tam pchać transoptorów.
@Optimystique: Niby to oczywiste, ale pamietaj że w układach gdzie diody są przykryte jakimś dyfuzerem swiatła, to możesz po prostu połączyć ze sobą dwie zwykłe, najzwyklejsze diody za 5groszy, równolegle, jedną po prostu musisz obrócić.