Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór!

Czy ktoś wybudował lub buduje dom jednorodzinny z pracowni projektowej z500?
Konkretnie chodzi mi o ten projekt:
https://z500.pl/projekt/391/Z12+P+h%2B,wygodny-dom-z-poddaszem-uzytkowym-oraz-ogrzewaniem-na-eko-groszek.html

Mam kilka pytań odnośnie projektu jak i samej budowy. Bardzo mi się spodobał z uwagi na dość prostą bryłę i rozkład pomieszczeń, a zależy mi na zbudowaniu prostego i taniego domu.

Jak myślicie, na jakich forach mógłbym jeszcze popytać, aby znaleźć osoby, które faktycznie miały fizyczne doświadczenie z tym projektem?

Pozdrawiam :)

#budownictwo
#budowadomu
#dom
  • 28
  • Odpowiedz
@Toudi92: przeważnie standardowe projekty są lekko przewymiarowane w niektórych sprawach. Np dach - jest liczony na 4 strefę śniegową, lecz jeżeli leżysz w innej już tego nie uwzględnia. Fundamenty są obliczanie do granicznych wartości gruntu założonego.. Bez badań gruntowych. Czyli najczęściej odpór gruntu ok 200-300kPa lub piasek drobny o ID = 0,3. Jeżeli chodzi o stal do zbrojenia to różnie z tym bywa. Zależy na jakich normach jest liczony projekt. Jeżeli
  • Odpowiedz
@Toudi92: może kogoś urażę chociaż nie mam takiego zamiaru. Architekt nie zna się na dobieraniu przekrojów drewna na więźbe. Owszem czasem podaje minimalne wymiary np ze względu na ocieplenie dachu, ale takimi sprawami jak odchudzanie zajmuje się konstruktor.
  • Odpowiedz
@Toudi92: pamiętaj też, że jeżeli budujesz dom dla siebie czasem warto zainwestować trochę więcej w tego typu sprawy żeby potem nie mieć spękań, osiadań na budynku itp
  • Odpowiedz
@Toudi92: @katsurro: Każdy normalny architekt nieposiadający uprawnień konstruktorskich nie zmienia podczas adaptacji takich rzeczy. Zmiana konstrukcji zawsze wiąże się z zaangażowaniem konstruktora podczas adaptacji projektu przez architekta. Inwestor nie musi zawsze o tym nawet wiedzieć. Jeżeli u architekta adaptującego poprosisz o to, to nie powinno być problemu ze zmianami konstrukcyjnymi, takie rzeczy są normalne.
  • Odpowiedz
Czy architekt na etapie adaptacji moze mi odchudzić projekt ze zbędnej więźby oraz zbrojenia?


@Toudi92: może to zlecić konstruktorowi- nazywa się to dumnie adaptacja obiektu do warunków lokalnych. Często wykonuję takiego typu rzeczy. Generalnie jeżeli nie wprowadzasz żadnych znaczących zmian do projektu (zmiany gabarytu, układów ścian nośnych, otworów itp to nie warto bawić się w takie wyszczuplanie ze względu na strefę śniegową czy warunki gruntowe, bo pewnie więcej zabulisz za optymalizacje
  • Odpowiedz
@zaciekly_azot: dokładnie zgadzam się - jeżeli adaptacja nie polega na jakichś znaczących zmianach to nie warto w to się bawić, architekt pewnie zaśpiewa 2/3 ceny jak za normalny projekt ,albo i 100% :P

@Gonzzo: Jasne, to wiem, bo sam takie rzeczy robię, ale @Toudi92 spytał o architekta, więc mu odpowiadam. Zależy jaka jest to adaptacja, bo jeżeli przesuwanie jakichś ścianek działowych to nie potrzebny jest tutaj konstruktor.
  • Odpowiedz
@zaciekly_azot: no właśnie myślałem że oszczędze. Rozumiem że badania gruntowe w takiej sytuacji są konieczne? Nie będę robił żadnych zmian w projekcie. Po prostu chciałbym zaoszczędzić. Czytałem po prostu że sporo gotowych projektów jest przewymiarowanych i można odchudzić więbę lub zbrojenie, pytanie czy to gra walka świeczki
  • Odpowiedz
@katsurro: Przecież do adaptacji i tak potrzebuje architekta, więc jeżeli go o to zapyta, to na 99% architekt to załatwi. Za co ma zawołać 2/3 ceny jak za normalny projekt? Nie demonizujesz za bardzo? :D
  • Odpowiedz
@Toudi92: dla domków jednorodzinnych badania gruntowe nie są konieczne, w przypadku takiego domku, jeżeli nie występują tam jakieś gliny, podmokłe tereny, czy obok nie płynie rzeka to nie robiłbym badań
  • Odpowiedz
@Toudi92: Powodzenia ;) w ostateczności jak czegoś nie będziesz pewien to wołaj, może coś w ramach dobrej "budowy" relacji sprawdzę czy nie przewymiarowane za bardzo ;)
  • Odpowiedz
@Toudi92: @katsurro: Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że każdy architekt robiący to dobrze, zleci badania gruntowe. Koszt adaptacji dla architekta to średnio 2000 plus jeżeli do tego konstruktor ma co zmieniać to doliczyłbym 1000 i badania gruntowe około 700, do tego mapy do celów projektowych też koło 700 zł. (miasto wojewódzkie). Nie wiem czy to są koszty przy których architekt ma co sobie doliczać, odliczać, przeliczać i oszukiwać OPa. W
  • Odpowiedz
@Gonzzo: Jasne zgadzam się w 99%. Oszczędzanie na projekcie to najgorsze co może być. Chooociaż ten 1% to z własnego doświadczenia z tymi badaniami gruntu bym się wstrzymał. Na oko 60cm ławy fundamentowej max przy takiej rozpiętości stropu, bez żadnych podciągów i belek. No, oczywiście jeżeli w trakcie kopania by stwierdzili jakieś masakryczne warunki gruntowe, to do zmiany, ale to tylko takie moje przemyślenia.
  • Odpowiedz
@katsurro: ja z kolei uważam że badania gruntowe są mega istotne i bym ich w żadnym wypadku nie odpuszczał- 90% procent "klopsów" które przerabiamy w ekspertyzach wynika właśnie ze spieprzonej geologii i fundamentów, co też jest później najgorsze i najdroższe w naprawie
  • Odpowiedz