Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór!

Czy ktoś wybudował lub buduje dom jednorodzinny z pracowni projektowej z500?
Konkretnie chodzi mi o ten projekt:
https://z500.pl/projekt/391/Z12+P+h%2B,wygodny-dom-z-poddaszem-uzytkowym-oraz-ogrzewaniem-na-eko-groszek.html

Mam kilka pytań odnośnie projektu jak i samej budowy. Bardzo mi się spodobał z uwagi na dość prostą bryłę i rozkład pomieszczeń, a zależy mi na zbudowaniu prostego i taniego domu.

Jak myślicie, na jakich forach mógłbym jeszcze popytać, aby znaleźć osoby, które faktycznie miały fizyczne doświadczenie z tym projektem?

Pozdrawiam :)

#budownictwo
#budowadomu
#dom
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zaciekly_azot: w pełni się z Tobą zgadzam, rozpoznanie gruntu jest podstawą, ale jeżeli znasz grunt, bo ktoś obok kopał, albo mieszkasz w tej okolicy od X lat i obserwujesz jaka jest ziemia, czy podmokła czy zapda się czy nie, przy zastosowaniu min. głębokości posadowienia dla takiego domeczku to nic się nie powinno stać. Fakt, jeżeli nie znasz gruntu = rób badania.
  • Odpowiedz
@katsurro: Czasem nawet jak lokalnie wiadomo że są dobre grunty, to może się trafić miejsce gdzie ktoś kiedyś miał jakieś gruzowisko albo innego typu niespodzianka. Geotechnika jest na tyle nieprzewidywalna, że nawet jak się dopilnuje wszystkiego to może bubel wyskoczyć, więc warto być zabezpieczonym formalnie w razie dochodzenia ewentualnych roszczeń (brak badań jest równoznaczny z wzięciem odpowiedzialności za ewentualne błędy i wpadki) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@katsurro: Jasne, w większości przypadków nie będzie problemów z gruntem. Ale jeżeli architekt i konstruktor mają wziąć za to odpowiedzialność to powinni je zlecić i to jest normalna sprawa bo nikt nie jest wróżką. Nawet jak sąsiedzi obok się pobudowali.

@zaciekly_azot: Zgadza się, przy takiej małej inwestycji, oszczędności na materiale będzie niewiele - bo niewiele na tym materiale jest. :D Tylko jak chcesz adaptować projekt bez tych stawek?
  • Odpowiedz
Konstruktor z uprawnieniami projektowymi sprawdza fundamenty i mówi że są wystarczające do lokalnych warunków i kasuje za to 'symboliczną kwotę', rola architekta ogranicza się wtedy do parafowania opracowania- to nazywamy adaptacją
Każda dodatkowa praca którą trzeba wykonać nad projektem (optymalizacja, zmiana układu nośnego itp) wiąże się z dodatkową pracą i osobnym opracowaniem projektu budowlanego, co #!$%@? koszty tego opracowania (wtedy głównie architekt kosi kasę)
Częstym błędem ludzi jest kupienie takiego gotowego projektu
  • Odpowiedz
@Toudi92 Podsumowując bo trochę się zaczyna gównoburza o nic.

Moim zdaniem przedstawione zostały Ci 3 różne spojrzenia na projekt.

Moje: Pokazałem gdzie możesz szukać oszczędności W TRAKCIE BUDOWY.
  • Odpowiedz
  • 0
@Toudi92: Zastanów się jeszcze raz nad tym domkiem. Projekt jest prosty ale niestety też słaby. Ludzie zamiast dzwonić do mieszkania, będą dzwonić do Twojej kotłowni.
  • Odpowiedz
@Gonzzo: @katsurro: @zaciekly_azot: dzięki za porady :)

@prdlt: Drzwi zewnętrzne do kotłowni zostaną usunięte - będzie tam łazienka. A w miejsce łazienki pomieszczenie techniczne na pompę ciepła.

Boję się tylko tego, że projekt zawiera błędy, dlatego szukam kogoś kto budował już taki dom :)
Pozdrawiam,
  • Odpowiedz