Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki #afera.
Chyba jestem właśnie świadkiem próby wyłudzenia danych osobowych.

Od początku. Wystawiłem ogłoszenie na pewnym portalu odnośnie pracy. Poszukuję dodatkowej pracy na zlecenia (branża konstrukcyjna). Dostałem dzisiaj raczej zwykłego maila i interesujący telefon.

Mail od osoby z rzekomej firmy ZELLTEC (adres w domenie Onet.eu ( ͡° ͜ʖ ͡°)) o tym, że chcieliby nawiązać współpracę itd. Itp. Firma nie występuje w KRS, a stopka "Pozdrawia (tu imię nadawcy)" też nie budzi mojego zaufania. Żadnych danych kontaktowych.

Telefon - oddzwaniam bo nie odebrałem. Osoba się nie przedstawiła. Podobna rozmowa. Wydało mi się, że rozmawiam z osobą z maila, na którego nie zdążyłem odpisać. Więc pytam czy rozmówca ma na imię tak jak w mailu - potwierdza. Mówi, że nie za wiele może mi podać przez telefon, bo poufne. I teraz: proponuję, że przekaże mi maila, na którego mam przesłać dane potrzebne do umowy o poufności (W tym serię I numer dowodu osobistego! (°° ) w mojej głowie lampka (chociaż takie umowy nie są niczym niezwykłym). Podaję mi maila: (to samo imię co w mailu - zdrobniale)@aiddia.org. Tutaj znalazłem faktycznie taką stronę, która nie wygląda zbyt prawilnie (polski łamany z angielskim, brak danych kontaktowych). Istnieje fundacja o takiej nazwie.
I teraz jak mam pytanie jak zweryfikować te osoby, umówić się na spotkanie? Czy odrazu na policję:D

Dodam, że numer telefonu figuruje w Google przy ogłoszeniach typu roznoszenie ulotek 50-100pln/h!

Jakie tipy #csiwykop
#praca
  • 2
@Rococo dopóki od ciebie nie wyłudzą kasy, to policja nic nie zrobi. Koleżanką była z czymś takim kilka dni temu i przyjęli, ale nic nie zrobią. Był też chłopak, który podał im dane i zrobił przelew weryfikacyjny (w praktyce potrzebny im do założenia konta na jego nazwisko, żeby wziąć wszędzie gdzie się da kredyty)