Wpis z mikrobloga

Hej Mirasy,
w przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę domu systemem zleconym przez 1 firmę (ewentualnie druga do wykończenia).
Próbuję wybrać jakiś sensowny projekt.
I teraz pojawia się problem. Jak mogę ocenić czy dany projekt mieści się w moim budżecie zanim go kupię?
Po kupnie, rozumiem, że wysyłam projekt do firm budowlanych, które mi go wycenią.
Po za tym, jak wygląda wycena pod klucz? Do projektu dodaje informacje jak chcę wykończyć poszczególne pomieszczenie i dostaje zwrotną informację?
Mam do dyspozycji max 420k na budowe wliczając kupno projektu, podpięcia mediów(są przy działce), ogrodzenie 9ar.
Wiem, że mało, ale ja planuję dom wielkości ok. 120m2, prostą bryłę, dwuspadowy dach.
Co o tym myślicie?
#budownictwo #budowadomu #firmybudowlane
  • 19
  • Odpowiedz
Gotowe projekty zazwyczaj zawieraja cene budowy. Najczesciej jest to jednak wycena dla systemu gospodarczego i też może być niedoszacowana lekko.
Mocno zgrubnie można wziąć projekt, który Ci odpowiada rozmiarem/bryłą itp, wziąć jego wycene, dodać z 10-15% i dodać 100k za system zlecony i to będzie +- rząd wielkości.
Oczywiście najdokładniejszą wycenę dostaniesz jak z gotowym projektem (od architekta, który musi projekt dostosować do warunków!) pójdziesz do firm, które tak budują.
Wydaje mi
  • Odpowiedz
@ThorPL: Jesli chodzi o ten projekt lukrecja, to wedlug kosztorysu, trzeba doliczyc instalacje 77 200 zł, el. zewnetrzne
24 000 zł, co daje juz kwote bliska 500 tys.
Do tego rozumiem, ze ten kosztorys nie zawiera takze wykonczenia lazienek/kuchni.
Dodajac koszta ogrodzenia, podjazdu, bramy, projektu i podpiecia mediow, to robi sie ponad 550tys.
I tu nadal nie ma zadnego wyposazenia, typu meble, sprzet agd, rtv
  • Odpowiedz
@tomkowz: Ok, przeczytalem twojego posta. Ale np. jesli chodzi o Archon, to czy ten ich koszt calkowity + instalacje zawiera wykonczeniowke taka jak lazienki, podlogi, oswietlenie?
  • Odpowiedz
@tertex: no panie, takich cudów nie ma że wykończony dom w systemie zleconym 420k, no chyba że 70 metrów.
Odejmij garaż od tej Lukrecji i powinno być na styk.
A moim zdaniem jeżeli dla Ciebie 420k to jest max z wykończeniem, podjazdem i ogrodzeniem to albo system gospodarczy i mocne oszczędzanie na chociaż część wykończenia, albo zmniejszenie domu albo...odpuścić budowę...
  • Odpowiedz
@tertex: Tam masz takie "i" przy pozycjach i możesz poczytać co oznaczają.

Projekty przeważnie podają cenę do stanu surowego zamkniętego + instalacje. Trzeba czytać dokładnie.

Mam do dyspozycji max 420k na budowe wliczając kupno projektu, podpięcia mediów(są przy działce), ogrodzenie 9ar


Pamiętaj, żeby liczyć jeszcze dodatkowo wykończenie domu tak 1100-1500/m2 w zależności od tego jak chcesz mieć wykończone czy po taniości czy nie po taniości.

Panelowe ogrodzenie działki takiej 900m2 to
  • Odpowiedz
@ThorPL: No wiec wlasnie, próbuje sie dowiedziec czy w ogole jest sens w to wchodzic, czy tez odroczyc budowe i dozbierac z 80k.
Jesli chodzi o system gospodarczy, to czy w ogole jest sens sie w to bawic osobie, ktora z budowlanka nie miala nigdy nic wspolnego? Wszedzie podaja, ze systemem gospodarczym, mozna zaoszczedzic ponad 100k, ale jak to jest w rzeczywistosci? Na pewno budowa trwa dluzej, jakosciowo tez pewnie gorzej.
  • Odpowiedz
@tertex: Nie mogłem edytować. Ja na obecną chwilę szukam działki 200-210k + budowa domu 440 brutto (wybrany projekt, już konsultowane koszta), wykończenie ~150k, 146m2 + garaż na dwa miejsca dobudowany.

Ja bym radził dozbierać. Mój tata budował dom sam, ale on to ma fach w ręku, dom stoi i nic mu nie dolega :) Sam będziesz budował mega długo i kiedy? Zrezygnujesz z pracy czy po godzinach 8h dziennie nadgodzin? :>
  • Odpowiedz
@tertex: wiekszość tak buduje, pomimo że się nie zna! Po to jest m.in. kierownik budowy, żeby pilnował żeby nie było nic skopane. W systemie gospodarczym poświęcasz swój czas na wybranie ekip, kierownika budowy, kupno materiałów, nagłe strzały na budowie (paaanie zabrakło paczki gwoździ) itd.
System gospodarczy nie oznacza gorzej - wszystko zależy od fachowości ludzi, których wybierzesz :)
  • Odpowiedz
@tomkowz: jesli budowalbym rok dluzej i zaoszczedzil 100k, to nie musialbym oszczedzac przez rok/dwa 80k, aby dopiero rozpoczac. Ja tez nie budowalbym tego sam, tylko szukal ekip.

@ThorPL: no tak, ale tutaj problem pewnie jest taki, ze porzadna ekipe trudno znalezc, albo trzeba sporo zaplacic. I czy wtedy to faktycznie wychodzi taniej niz ten system zlecony?
Kierownik budowy tez nie bedzie siedzial caly czas na budowie tylko wpadnie pare razy
  • Odpowiedz
@tertex: odpowiem prosto - tak buduje większość i te domy stoją :) w rodzinie tak były w ostatnich 10 latach wybudowane 3 domy i do samej budowy nie ma ale. Gorzej z wykończeniem, tam parę kwiatków do poprawy zawsze się znajdzie.
  • Odpowiedz
@ThorPL: dla mnie to jest abstrakcja, musialbym chyba wydac z 50k na kierownika budowy, ktory by codziennie przyjezdzal i badal czy wszystko idzie tak jak trzeba oraz pomagal w doboze materialow, inaczej tego nie widze.
  • Odpowiedz
@ThorPL: Dzięki za zawołanie.

@tertex: Chętnie ci pomogę, ale więcej czasu będę miał dopiero od wtorku. Teraz więc rzucę głównie linkami do mojego bloga, ale jak masz dalsze pytania to wal:

1. Jak mogę ocenić czy dany projekt mieści się w moim budżecie zanim go kupię?

-> https://blog.poradnik-budowlany.com/wykonczenie-domu-wykonczenie-mieszkania/

W drugiej części artykułu pokazuję, jak to można zrobić. W skrócie: nie wierz wycenom kosztów dołączanych do projektów. One są zwykle zaniżane.
  • Odpowiedz
@chafer: dzieki za linki do twojego bloga, sa bardzo pomocne w wielu kwestiach. Jak bede mial dluzsza chwile to przegladne materialy i sie odniose do tego.
  • Odpowiedz
@chafer: Na twoim blogu przeczytalem, ze sa trzy metody budowy domu. Gospodarcza, generalny wykonawca i system zlecony. Najtansza opcja to metoda gospodarcza, najdrozsza to generalny wykonawca. A jak to sie ma systemem zleconym, gdzie ograniczamy sie do paru ekip budowlanych? Jak to wyglada jesli chodzi o koszta/czas? Czy ten system zaklada samodzielny zakup materiałów?
Ja sie nie znam, ale gdzies obilo mi sie o uszy, ze tutaj wystepuje problem, ze jedna
  • Odpowiedz