Wpis z mikrobloga

Ktos mial problem z Analizy BI i mulastym przygotowywaniem raportów? Ja rozumiem,że dużo danych itp,ale skopiowane zapytanie z BI do SMSS pyka sie w 3 minuty,gdzie w Analizy BI robi sie dobre 10minut... #!$%@? idzie dostać. ma Ktoś jakieś rozwiązanie? Wogóle #!$%@?, jakim #!$%@? Analizy BI #!$%@?ą cały RAM? Kogoś w tym comarchu #!$%@?ło? Toż to zwykla graficzna nakładka na selecty w bazie,a działa jak jasny #!$%@?.
#comarch #optima #it #erp #software #bazydanych #sql #mssql
  • 10
@korni007: Zauważyłem podobne problemy na Power Query i po analizach okazało się, że PQ podłączone do tabeli na postgresie nie wykonuje zapytania na tej tabeli tylko ściąga ponad milion rekordów na lokalnego kompa (zawala cały RAM) i dopiero po tym zaczyna wykonywać zapytanie. Obeszliśmy to przez wstępne filtrowanie w SQL, którym łączymy się z postgresem. I teraz śmiga szybciej niż na starym Akcesie.

W kroku źródło trzeba zawęzić dane:
= PostgreSQL.Database("172.20.2.1",
@ArtyQ ty mówisz o Excelu i PG a ja mówię o programie Analizy BI od Comarcha, i MS SQL.

Ale jest też tak jak mówisz - ten #!$%@? pobiera u mnie 1,5 miliona rekordów i później dopiero to obrabia. Wiesz może jak to obejść?
@korni007: Elo mireczku - to samo u mnie.
#!$%@? subskrypcja, która kręci się w nocy #!$%@? po 4GB ramu i na końcu, gdy plik excel ma ponad 1.5MB to się po 7godzinach (!) nie wykręca tylko wywala błąd.
To samo z normalnymi analizami - pobiera wszystko do RAM i tam cholera wie co z tym robi - kiedy zwykłe zapytanie na bazie w SSMS trwa 5 minut ...

Próbowałem wielu rzeczy,
@Gratuluje ehh ale żeś teraz mnie #!$%@?
Właśnie miałem ambitny plan zadzwonić do nich jutro i się zapytać czy ich #!$%@?ło. A ja myślałem że sobie przeniosę bazę na ssd i będzie git. Szef się dowie że analizy nie przyspieszyly to będzie #!$%@?
Serio nie masz żadnego rozwiązania? :(
@korni007: Możesz spróbować przenieść na SSD.
Ja mam u siebie to w taki sposób zrobione, że mam dwie bazy.
Jedna jest właśnie na dysku SSD - są tam co prawda dane z dnia "wstecz", ale analizy BI szybciej działają.
Na bazie live działa to jak krew z nosa.
Spróbuj do nich zadzwonić - może trafisz na bardziej kumatą osobę. Ja po którymś razie odpuściłem i rozwiązałem to właśnie w taki sposób
@Gratuluje no to mireczku ja to właśnie tak chciałem rozwiązać - mam kompa z 2x256 SSD i na nim mam bazę optimy, do niej podpięty analiza BI ale mimo wszystko i tak to długo idzie, chociaż porównujac do tego co było (czyli analiza wykonywana na zwykłym biurowym PC + dane z głównej bazy na hdd) przyspieszyło o 30% jakoś. Jedna analiza robiła się 15min teraz na drugiej bazie z ssd robi się
@korni007 Masz jakiś sposób żeby automatycznie np. W nocy baza sama się synchrinizowala z tego serwera "głównego"?

A nie da się tego trigerem zrobić? Jako warunek odpalenia ustawić godzinę np 1 w nocy?
@temokkor: @korni007: @Gratuluje:

W BI można sobie podglądnąć skrypt, jaki generują te standardowe raporty. Przyglądnijcie się mu, i złapiecie się za głowę - te skrypty potrafią mieć po kilkaset linijek, i są skonstruowane tak, że najpierw wykonywane jest jedno zapytanie, potem dane z tego zapytania są sklejane w string, który tworzy zapytanie SQL, i ponownie ten sklejony string jest wykonywany.

W niektórych raportach jeszcze sobie biegają jakieś kursory, i
@RandomowyMirek: no dlatego ja sie zastanawialem kto #!$%@?ł takie gówno - na ludzki rozum, te dane które widze w raporcie powinny zajac max minute przy duzej bazie,a nie 15min mielenia. Masz moze jakies gotowce napisane w SQL? Raport sprzedazy za dany okres,zuzycie surowcow, itp?
@RandomowyMirek są skonstruowane tak, że najpierw wykonywane jest jedno zapytanie, potem dane z tego zapytania są sklejane w string, który tworzy zapytanie SQL, i ponownie ten sklejony string jest wykonywany

Co w tym jest złego? To że trzeba długo czekać aż te pierwsze zapytanie się zrobi? Wygląda mi to na to że do tego drugiego zapytania po prostu były potrzebne dane z pierwszego i inaczej się tego nie dało zrobić, chyba że