Wpis z mikrobloga

Siemka, pierwszy raz (w swojej b. krotkiej karierze;) ) mam sytuacje ze burzliwa fermentacje drożdze zakonczyly pracę po 2 dniach, blg zeszlo z 13 na 5, piana opadla i z rzadko cos tam jeszcze bulka. Rzecza ktora mnie martwi to to ,ze dodalem drozdze do 24 l piwa a naopakowaniu bylo ze niby do 20l max (ale nie wiem na ile to aptekarskie podejscie, a na ile faktyczne przegiecie) drozdze rehydratyzowalem w ~32-35* i wlalem je do brzeczki ~28-30*.

Słód Pale ale 4kg
Słód Caramunich Typ2 - 0,25kg
Słód Karmelowy 30 - 0,1kg

drozdze LIBERTY BELL ALE M36 Mangrove Jack's

Ktoś coś ze swojego doświadczenia może pomóc?

#piwowarstwo
  • 12
@szerokikarq: zacieranie bylo dosyc problematyczne, z uwagi na gowniany filtr (wrzucilem w innym poscie) takze mialem dluzsze przerwy na przerzucanie slodu, ale wysladzalem woda 70-80*C

a czy nie warto zostawic jeszcze na kilka dni na burzliwej?
@ssailorr: więcej estrów, alkohole wyższe i inne niechciane związki, co nie oznacza oczywiście, że piwo będzie zepsute albo niepijalne ;) następnym razem zadbaj o to by zadawać drożdże w temperaturze niższej, mając na uwadze początkowy skok, gdy drożdże rozpoczynają pracę - pierwsze dni fermentacji są najważniejsze dla piwa
@ssailorr: Za mało drożdży w stosunku do cukru w brzeczce da prawdopodobnie w piwie nieprzyjemne aromaty takie jak np. siarka. Aczkolwiek, biorąc pod uwagę, że zadałeś drożdże w temperaturze ok. 28C, to ten dość nie duży underpitching to może być najmniejszy problem ;-)