Wpis z mikrobloga

@bardakon: ja kiedyś zmierzylem czujnikiem w środku (54 μg) I na zewnątrz (158 μg), co zgadzało się z pomiarami Airly. Później kupiłem oczyszczacz, porównalem go z czujnikiem i oba wskazywały podobne pomiary. W tym roku z kolei, było kilka dni, że Airly na zewnątrz i oczyszczacz w środku pokazywały podobne wyniki... ( _) (mieszkanie to samo)
@arekarek To w sumie nie są dobre wiadomości. Ja przede wszystkim poszukuję osuszacza powietrza ale myślę czy nie kupić 2w1 z oczyszczaczem. Niestety jest takie tylko jedno urządzenie na rynku za 2000 zł. Taniej kupić dwa urządzenia. Teraz analizuje osuszacz z filtrem HEPA ale bez czujnika smogu i chyba to będzie plan minimum jeżeli w mieszkaniach też są przekroczone normy
@bardakon: ja od roku mierzę powietrze w mieszkaniu na bieżąco pyłomierzami i ogólnie mogę stwierdzić że typowo zapylenie w mieszkaniu to ok 50% tego co na zewnątrz. Jeśli otworzysz okna podczas smogu, bardzo szybko te odczyty rosną, i potem bardzo wolno spadają. Jeśli ma się oczyszczacz (u mnie stoją 3 urządzenia na 75m powierzchni) to potrafią one zbić to zanieczyszczenie 2-5 krotnie, czyli powiedzmy w mieszkaniu masz 10% tego co na
Nawiewniki mam standardowe, nad każdym oknem. Latem otwarte, zimą zamknięte, ale nie mam problemu z wilgocią. Co najwyżej jak są takie zimne, ale wilgotne dni, to troszkę się szyby potrafią spocić. Ale przez większość zimy raczej jest za sucho niż za wilgotno i ratuję się nawilżaczami.

Pyłomierz kupiłem laserowy plantower PMS7003, do tego jeszcze sensor pogodowy bosch BME280 - podłączyłem pod mikrokontroler i zbieram pomiary. Mam dwie takie stacje w domu, własnej
Jeśli ma się oczyszczacz (u mnie stoją 3 urządzenia na 75m powierzchni) to potrafią one zbić to zanieczyszczenie 2-5 krotnie, czyli powiedzmy w mieszkaniu masz 10% tego co na zewnątrz, ale nigdy 0 - przy wentylacji mechanicznej, jaką się obecnie w większości stosuje w budownictwie, masz wymuszony obieg powietrza i wentylacja cały czas zasysa syf z zewnątrz przez nawiewniki. Nie da się tego wyłączyć, i nie wolno bo się podusisz :)


@
Albo jeżeli ktoś ma oczyszczacz xiaomi to jaką wartość pokazało najwyższą i ile jest po oczyszczeniu?


@bardakon: ja mam Air Purifier 2, jak sie "wywietrzy" to pokazuje mniej wiecej to co Airly (moze troszeczke mniej,ale nie wietrze dlugo), oczyszczacz ustawilem zeby miec cos 25-30ug/m3.
@rosso_corsa: mam 2 poziomowe mieszkanie, oficjalnie 72m2, ale z uwagi na poddasze tak naprawdę kubatura jest większa, samej podłogi trzeba by liczyć ze 100m2. mam 2 sztuki daikin mc70l oraz jednego xiaomi air purifier 2. pierwszego daikina kupiłem 2 lata temu, jeszcze wtedy nie miałem miernika ale czułem że jeden sprzęt nie daje rady. poza tym ciągle go przenosiłem miedzy sypialniami a salonem, był też dylemat czy raczej dać go do
@poji: też mam xiaomi. on ma wbudowany tani miernik optyczny, taki jak ten. taki miernik nie mierzy de facto pm25 tylko ogólnie kurz / zadymienie (nadaje się np do zrobienia detektora dymu, pożaru itp). bardzo trudno z jego odczytów wyliczyć jakie jest stężenie w mikrogramach, nie znalazłem do tego odpowiednich wzorów. ale porównując wskazania xiaomi do czujnika laserowego to one często jakoś tam korespondują, nie są dokładne, ale są "ok".
@bardakon: sorry, ale ledwie mam czas ogarniać swoje domowe projekty ( ͡° ʖ̯ ͡°) jeśli bardzo Ci zależy mogę podesłać listę części z których to poskładałem i podzielić się kodem źródłowym (hmm może wrzucę swój projekt na github i/lub instructables, chociaż nie ma się czym chwalić)
@bardakon: obawiam się że to urządzenie to jakaś tania zabaweczka. same sensory laserowe kosztują ok $20. niemożliwe więc by ten miernik posiadał laser, raczej ma tani miernik optyczny o którym pisałem. to samo tyczy się sensorów gazowych. po prostu dobre komponenty kosztują, tego nie przeskoczysz.

najtańszy laserowy miernik pm25 jaki widziałem, gotowy z wyświetlaczem do użytku domowego to xiaomi air monitor. ale nie miałem tego w ręce, nie wiem jakie