Wpis z mikrobloga

Nie wiem jak to się finalnie skończy i ile w tym chaosie było planowania, a ile przypadku, ale na ten moment sytuacja z Marszem Niepodległości wygląda na sukces polityczny PiSu.

Wg tego, co mówił parę dni temu Paweł Kowal w Tok FM, środowiska radykalnie prawicowe były bliskie powołania czegoś na kształt polskiego Jobbiku na bazie Marszu Niepodległości, a PiS - czujący po ostatnich wyborach, że elektorat wielkomiejsko-klasośredniowy jest w najbliższym czasie nie do zgarnięcia - chciałby mieć ich jako siłę satelicką po prawej stronie (sami tam nie mogą pójść, byliby rozłożeni za szerokim frontem). MN idący jako drugi po marszu władz + ekscesy części niezadowolonych z porozumienia gdzieś na obrzeżach, bo sam główny pochód będzie ostro sprawdzany przez służby, to IMHO zwycięstwo PiSu, bo jednocześnie będą "razem z MN" (choć lekko odseparowani), ale "osobno ze skrajnymi". Wyłuskają z tego środowiska, co im potrzebne.

Jeśli dobrze rozumiem, co się dzieje, to PiS skutecznie zrobił z narodowców przystawkę.

#4konserwy #neuropa #polityka #marszniepodleglosci #ruchnarodowy #pis
  • 11
@eoneon: tylko z czego ten Polski Jobbik ma powstać. Ruch Narodowy działa od 2012 roku, od tego czasu ich sukcesy to wystawienie Mariana w wyborach na prezydenta i kilku kandydatów na listach Kukiza w 2015, bo sami nawet nie zarejestrowali listy. Raz na rok robią dużą imprezę tylko że marsz miał bardzo dużą frekwencję już 2011 roku i tak naprawdę to uczestników mało obchodzi cały RN. Narodowcy w Polsce to polityczny
@Dect: To nie byłby sam RN, ale jakiś miks z częścią "Kukiza" i "Wolności". Gdyby to umiejętnie skonstruować, to mogłoby - zamiast tego co pozostanie po pozostałych - wejść do Sejmu.
@eoneon: Patrząc na sytuację na Węgrzech nie widzę powodu, dla którego strona lewicowo-liberalna miała by się cieszyć z zachodzenia PISu z prawej strony. Fidesz miał w ostatnich wyborach 49%, a Jobbik 19%, w Polsce też mogłoby to się skończyć tym, że PIS i "polski Jobbik" mają większość konstytucyjną. Dlatego lepiej jak PIS ich zje jak wiadomo z praktyki elektoraty "koalicji" się nie sumują i część wyborów narodowych nie pójdzie w takiej
@eoneon: No nie wiem, czy taki sukces. To zależy w dużym stopniu od kumatości narodowców. Delikatnie mówiąc nie mam o nich za dobrego zdania, ale przynajmniej ci na czele powinni doskonale widzieć, jak są rozgrywani i nie zgodzić się na to. A i doły nie wyglądają na zadowolone na razie i mocno wyrażają swoje niezadowolenie z poczynań władz. Nie wiem, czy wręcz przeciwnie, czy rozprawienie się z MN nie będzie paliwem,
@eoneon: Budowanie partii politycznej, to nie tylko jeden marsz w roku, ale oddolna, ciągła i zorganizowana budowa struktur (i tego PiS przejąć nie da rady). Wątpię, że Duda i PiS wchłoną nacjonalistów to jednak odmienne środowiska i ciężko im się dogadać. Moim zdaniem się sparzą i Morawiecki z Dudą będą się musieli tłumaczyć z haseł i transparentów niesionych przez tłum.
@eoneon: imo, czego nie zrobią, to są w dupie:
- pozwolą narodowcom i naziolom iść z ich "tradycyjnymi hasłami"? w świat pójdą zdjęcia, jak rząd idzie ramię w ramię z ludźmi niosącymi rasistowskie i szowinistyczne hasła
- będą takie występki tłumić? Może i lepiej będzie to wyglądać na zewnątrz, ale spora część ich elektoratu poczuje się zawiedziona i stwierdzi, że PiS jednak nie wstaje Polski z kolan ( ͡° ͜
Ruch Narodowy działa od 2012 roku, od tego czasu ich sukcesy to wystawienie Mariana w wyborach na prezydenta i kilku kandydatów na listach Kukiza w 2015, bo sami nawet nie zarejestrowali listy.


@Dect: Są w Sejmie. A lewicy nie ma. Mają prezydenta w Przemyślu i bodaj w Puławach. (Nawet jeśli nie formalnych członków, to sympatyków). Po mojemu to są sukcesy.
@eoneon: A może to jest po prostu sukces Polski, a nie żadnego PiSu czy innej partii? Bo wydaje mi się, że w tak uroczystym dniu wszyscy, którym bliska jest polska niepodległość powinni pójść razem. Przejście razem tych kilkuset metrów od Ronda Dmowskiego do mostu Poniatowskiego nie powinno być trudne. Nie wiem jak trzeba mieć zryty beret albo jak źle życzyć własnej ojczyźnie aby chcieć te uroczystości zakłócić.W tym jednym dniu każdy