Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Hej. Mam pytanie do ekspertów z budownictwa albo osoby odbierające mieszkania od dewelopera z podobnym problemem.
Podczas odbioru technicznego mieszkania okazało się że balkon nie ma spadku.
Czy są jakieś normy określające jak to musi wyglądać?
Deweloper twierdzi, że wszystko jest ok.
Na zdrowy rozsądek spadek musi być żeby woda nie stała na balkonie, ale co na to przepisy budowlane?
#budownictwo #deweloperka #prawobudowlane #kiciochpyta
  • 19
  • Odpowiedz
@karpaciarz: nie ma chyba takiej normy, w rozporządzeniu jest tylko że:
§ 320. Balkony, loggie i tarasy powinny mieć posadzki wykonane z materiałów nienasiąkliwych, mrozoodpornych i nieśliskich.

jeżeli deweloper uważa że wody nie trzeba odprowadzać od ściany budynku to musi ufać w dobrze wykonaną izolację przeciwwilgociową, każdy dla świętego spokoju stosuje spadki
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PajonkPafnucy: zacytuję pismo jakie dostałem w odpowiedzi na usterki:
”Brak spadku na balkonie nie jest błędem, płyta balkonowa ze względu na swą budowę oraz montaż powinna uzyskać wymagany spadek pod wpływem obciążenia użytkowego”
Czyli mam czekać aż balkon mi opadnie? Śmieszne tłumaczenie wg mnie
  • Odpowiedz
@karpaciarz: dobry jest :) wyobraź sobie jaki ciężar musiał by spoczywać na płycie betonowej żeby ją ugiąć półtora-dwa centymetry na metrze długości, podejrzewam że płyta by pękła.
Spadek połaci powinien być nadany przez odpowiednie zaprojektowanie płyty nośnej lub wykonanie warstwy spadkowej. Nikt normalny nie oczekuje że spadek się pojawi sam, spadek trzeba wykonać
  • Odpowiedz
@karpaciarz: na ugięcie stropów już są normy, można policzyć czy ugięcie którego efektem będzie wymagany spadek mieści się w normach. Ale do tego musisz znaleźć kogoś mądrzejszego ode mnie, co nie będzie trudne( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@PajonkPafnucy: @karpaciarz: dopuszaczlne ugiecie to l/250 gdzie l to dlugosc balkonu (teoretycznie powinno byc liczone od osi sciany do konca balkonu). Ogolnie przyjelo sie, ze spadek balkonow wynosi 1-2%, ale osiagniecie takiej wartosci przez ugiecie samej konstrukcji to jest zart. Zakladajac maxx dopuszczalne ugiecie to spadek wyjdzie 0,4%, a osiagniecie takiej wartosci ugiecia to tez do latwych nie bedzie nalezalo bo bys musial na tym balkonie zrobic skladowisko szaf xdd.
  • Odpowiedz
@szymczok: wedlug jakiej normy? starej pn-b? Eurokod2 narzuca tylko l/250 jako graniczne ugiecie i ew l/500 przy elementach gdzie wieksze ugiecie moze powodawac uszkodzenie przyleglych elementow
  • Odpowiedz
@karpaciarz:
1. Masz prawo wglądu do projektu budowlanego. Znajdziesz go albo w biurze budowy dewelopera albo u zarządcy budynku. Zapoznaj się z nim, przeczytaj uważnie opis techniczny, szukaj dokładnego opisu wykonania balkonów.
2. Balkony projektuje się na obciążenie charakterystyczne (obliczeniowe będzie jeszcze większe) w przedziale 2,5-4,0 kN/m2, czyli 250-400 kg/m2. Możesz zadać pytanie deweloperowi jakie obciążenie masz przyłożyć, aby uzyskać minimalny spadek.
3. Nikt nie może zmusić Cię do użytkowania balkonu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dyzenteria: Hej, dzięki za zainteresowanie.
Złożyłem do nich pismo powołując się na rysunek techniczny budowy gdzie jest zaznaczony spadek 1% oraz na podany przez ciebie paragraf 309.
Zostało to odrzucone. Jeżeli cię to interesuje mogę udostępnić pisma.
Na chwilę obecną odpuściłem, żeby w końcu odebrać mieszkanie. Jeżeli problem będzie uciążliwy (stojąca woda) będę zgłaszał to na zasadzie reklamacji/gwarancji
  • Odpowiedz
@karpaciarz:
Opisywany paragraf 309 WT odnosi się właśnie do takich sytuacji. Dachy płaskie są „płaskie” tylko z nazwy. W szeroko pojętym budownictwie nie występują sytuacje, w których elementy użytkowane przez ludzi nie mają minimalnego spadku. W przypadku dachów powołaj się na „PN-B-02361:2010 Pochylenia połaci dachowych”, gdzie w tablicach tej normy są podane dopuszczalne wartości nachyleń pokryć dachowych. Bez rozpisywania się, najmniejsze pochylenia podane są dla wyrobów asfaltowych i asfaltowo-polimerowych, czyli np.
  • Odpowiedz
2. Balkony projektuje się na obciążenie charakterystyczne (obliczeniowe będzie jeszcze większe) w przedziale 2,5-4,0 kN/m2, czyli 250-400 kg/m2. Możesz zadać pytanie deweloperowi jakie obciążenie masz przyłożyć, aby uzyskać minimalny spadek.

@karpaciarz: Poza tym powołaj się na to. Ciekawe co odpiszą.
  • Odpowiedz