Wpis z mikrobloga

@DooWo: no ogólnie o podrasowanie zdjęcia mi chodziło w różnym stopniu, a kiedy autor mówi że zdjęcie oryginalne bez dodatków :p

Nie chodzi mi o te konkretne z wpisu, ale ogólnie o takie praktyki.
  • Odpowiedz
@Junpei1948: Wiesz co problem jest taki, że zdjęcia się robi w rawach czyli plikach całkowicie pozbawionych danych. Oznacza to, że zdjęcie prosto z puszki jest brzydkie, pozbawione kolorów, kontrastu, nasycenia itd. Dlatego się je potem przerabia żeby wyglądało tak, jak to sobie fotograf wymyślił.

Fotomontaż to po prostu dodawanie elementów do zdjęcia, których normalnie tam nie ma i tutaj imo udawanie ze wszystko jest naturalne jest niezbyt uczciwe :D
  • Odpowiedz
@DooWo: Wiem co to fotomontaż.

Ogólnie przyczepiłem się do tego, bo pamiętam konkurs z national geo czy innego animal planet, gdzie własnie zdjęcia miały być czyste, czyli te rawy, a na końcu się okazało, że i tak co drugie to podrasowane i cały konkurs guzik warty :p

Może i czyste zdjęcia nie są najpiękniejsze, ale jak ktoś mówi, że to raw, czyste, oryginalne czy jak to tam jeszcze ludzie zwą bo
  • Odpowiedz
@DooWo: mam właśnie problem z tym podkręcaniem fotek żeby wyglądały zajebiście. Często nie jest to subtelne, a raczej ostre dorabianie fotce zajebistości. Potem nie oddaje ona tego świetnego momentu złapanego przez fotografa a staje się obrazem namalowanym ze zdjęcia i tego co na komputerze zrobił fotograf.

Ale to mój pogląd. @Junpei1948: @DooWo:
  • Odpowiedz
@Junpei1948: trzeba rozróżnić takie przeróbki jak korygowanie ustawień typu kontrast, highlights, biele itd, a np zmienianie barw i nasycenia kolorów. Te pierwsze robiono nawet na kliszach podczas wywoływania :).
@iAmTS: noo nie można przesadzać w żadną stronę jednakże tak jak mówię, wypłowiałe zdjęcie nikogo nie zachwyci. Jeśli nie będziesz zapisywać w rawach to aparat tak czy siak przerobi to zdjęcie i doda swoje ustawienia np kontrastu. Rawy dają fotografowi duże
  • Odpowiedz
@DooWo: ta, najbardziej dobijają mnie fotki które w zasadzie zajebiste są przez świetne kontrasty czy barwy, a nie przez samą kompozycję czy moment. Patrzysz i mówisz, ale super się fotografowi udało uchwycić to piękno. A potem #!$%@?, wcale tak pięknie nie jest.

No ale fakt, często przy robieniu zdjęcia chodzi o coś innego niż sam kolor który jest podkręcany bo akurat to #!$%@? przez aparat zostało zapisane.
  • Odpowiedz