Wpis z mikrobloga

Hej, czytałem kiedyś genialny artykuł, opisujący dzień po dniu co się działo w Czarnobylu. Pamiętam, że był on dokładny (wspomniano o zamiataniu dachu przez ludzi bo maszyny wysiadały, nurkach czy tym, że piasek zrzucany z helikopterów do gaszenia pożaru zmieniał się w szkło zanim dotarł na ziemie) ale ni cholery nie mogę go znaleźć :/ kojarzy ktoś i poratowałby linkiem?
#czarnobyl
  • 84
@FLOLPROBA: Miejsce, które pokazujesz to jest przechowalnik odpadów promieniotwórczych - Piaszczyste Plato (rus. Песчаное плато). To właśnie tam miała być dalej rozbudowywana Prypeć, ale po awarii zakopano tam troszkę radioaktywnego śmiecia. W sumie jest tam paredziesiąt transzei, które są co jakiś czas monitorowane przez dozymetrystów. :)
Co do chodzenia - nawet po tym piaszczystym plato możesz się przejść, moc dawki promieniowania jest tam większa niż tło, ale nadal nie zabójcza. Gorzej
@seledynowa_panienka: Rzetelny może nie do końca, ale faktycznie ogląda się go przyjemnie. W sumie też stał się inspiracją do pojechania do Strefy. Oglądnąłem go pierwszy raz mając 11 lat i po tem odliczałem tylko dni do 18-tki, żeby pojechać do Zony i tak zaczęło się to uzależnienie. 18 razy w Strefie, z czego raz ponad miesiąc :)
Na serii o Stalkerze (https://www.youtube.com/playlist?list=PLMhehkCG9s7RulUFry6t8P0eXn_VbEPWx) gość opowiadał o takich szczegółach, niestety to wszystko jest przeplatane fabułą gry, a nie pamiętam też na których konkretnie odcinkach o tym opowiadał. Najczęściej jednak o takich ciekawostkach opowiadał pod koniec filmów. Polecam też jego serię o wyprawie Czernobylskiej.
Uwaga! Ma dość specyficzne poczucie humoru. Pod względem merytorycznym na swoich filmach gość jest chodzącą encyklopedią.
@seledynowa_panienka: Oj, jak w każdym filmie dokumentalnym w telewizji walnięte są babole, choćby na samym początku przyczyny awarii podane z dupy. Musiałbym oglądnąć cały raz jeszcze na co czasu nie mam, ale wiem, że nie jedna rzecz mnie w nim raziła ;) Co nie zmienia faktu, że mam sentyment do niego i lubię wracać do tej produkcji.
@MatVego: Wybitnie słaby materiał o Czarnobylu. Pomijając wycieczkę z autobusu (pewnie z BisPolem z Krakowa).
Jeżeli chodzi o merytorykę to też tak nie za bardzo mu wyszło.
"każdy z nich miał produkować 10 000 MW energii elektrycznej"
"trzeba przejechać obok elektrowni żeby dojechać do Prypeci" - nie trzeba
"zakład ten funkcjonuje po dziś dzień [...] cóż to za miejsce, magazyn zużytego paliwa atomowego. składuje się tam pręty paliwowe elektrowni ukraińskich oraz
@markedone akurat o podróży audiologa nie słuchałem xd, głównie chodziło mi o gameplay gdzie opisywał godzina po godzinie co się działo tego feralnego dnia w Czarnobylu. Widzę że masz sporą wiedzę na ten temat, pasją czy zawód?