Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące #informatyka. Otóż jak utworzy się w #windows #windows7 pusty folder i kliknie prawy przycisk myszy, właściwości zobaczymy że rozmiar wynosi 0 bajtów, co pokazuje rozmiar ZAWARTOŚCI folderu, ale nie rozmiar samego folderu. Jednak ile waży sam pusty folder? na pewno nie 0 bajtów, bo jeżeli była by to prawda, to informacje zawarte w nazwie folderu moglibyśmy przechowywać nie tracąc zupełnie miejsca na dysku. Gdzieś w systemie na pewno jest przechowywany jakiś string z nazwą folderu i już ona na pewno coś waży.Pytam gdyż muszę oszacować ile będzie ważyć 40 tysięcy folderów
  • 6
  • Odpowiedz
@motaboy: system plików to pewnie NTFS. Wiesz może ile mniej więcej waży folder, lub byłbyś w stanie podać jakieś widełki w stylu 1KB-10KB (wielkości te co ja napisałem są z kosmosu, chodziło mi tylko o zilustrowanie co mam na myśli mówiąc widełki)?
  • Odpowiedz
system plików to pewnie NTFS. Wiesz może ile mniej więcej waży folder, lub byłbyś w stanie podać jakieś widełki w stylu 1KB-10KB (wielkości te co ja napisałem są z kosmosu, chodziło mi tylko o zilustrowanie co mam na myśli mówiąc widełki)?


@temokkor: Pierwsze co mi przyszło do głowy to że tyle zajmie, co najmniejszy blok, ale nie jestem tego taki pewien, bo nie pamiętam jak to jest zbudowane - może
  • Odpowiedz
@motaboy: Generalnie robię projekt na studia gdzie muszę zaplanować jaki sprzęt wykupić by móc zrobić platformę do backupów dla firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania. Jestem zupełnie zielony w tym temacie, nigdy nie kupowałem żadnego serwera.ydaje mi się że te 40k folderów nie powinno zajmować na tyle dużo miejsca by je uwzględniać, pewnie będzie to znikomy ułamek procenta w porównaniu do zawartości tych folderów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@temokkor : Dodam jeszcze, że Microsoft zaleca formatować partycje większe niż 2GB z klastrami o rozmiarze co najmniej 4kB. Czyli pusty folder zabierze 4kB. :)

Przy czym, należy pamiętać, że MFT rezerwuje dla siebie jakiś fragment dysku i małe pliki trzyma w sobie, jeżeli ma wolne miejsce. Czyli taki folder zajmie miejsce w MFT, ale nie zostanie ono odjęte od wolnego miejsca.
  • Odpowiedz