Wpis z mikrobloga

#michiokaku #ewolucja #nauka #gruparatowaniapoziomu

Nie cierpię programów popularnonaukowych bo wciskają ludziom prawdziwą wiedzę pomieszaną z wyobrażeniami i niesprawdzonymi teoriami co wprowadza pewnego rodzaju intelektualny chaos. Michio Kaku jest jednym z tych naukowców, którzy lubią opowiadać ludziom różne bajeczki, bo w tej formie nauka staje się bardziej przystępna i ciekawa. Problem w tym, że takie programy kreują w głowach ludzi fałszywy obraz otaczającej nas rzeczywistości.

Skoro drapieżniki atakujące swoje ofiary są takie inteligentne to dlaczego Michio Kaku został naukowcem, a nie kibolem jakiegoś klubu piłkarskiego i nie chodzi na ustawki jak przystało na prawdziwego inteligenta tylko pieprzy bzdury na YT?
U ludzi to chyba wygląda trochę inaczej? Im człowiek bardziej inteligentny tym mniej skory to stosowania wobec innych przemocy. Z resztą można być też nieczułym "robotem" i mimo wysokiej inteligencji nie widzieć problemu w krzywdzeniu innych ludzi czy zwierząt. Czy zatem rzeczywiście tylko drapieżnikom przydaje się inteligencja? Przecież inteligentnemu roślinożercy łatwiej było by uciec przed drapieżnikiem. Weźmy na ten przykład papugi, które są bardzo inteligentne i prowadzą bogate życie towarzyskie mimo iż jedzą wyłącznie pokarm roślinny w postaci owoców lub nasion. Słonie jedzą liście, a są przecież bardzo inteligentne, tworzą społeczności i więzi między osobnikami swojego gatunku zupełnie jak ludzie. A taki tygrys to tylko poluje, śpi, kopuluje albo się po jajach liże. I ja się pytam gdzie tu się kryje ta ogromna inteligencja, którą dojrzał Michio Kaku?

(°°

https://youtu.be/bu7VulZUUdE?t=90
tojestmultikonto - #michiokaku #ewolucja #nauka #gruparatowaniapoziomu 

Nie cierpi...
  • 15
Skoro drapieżniki atakujące swoje ofiary są takie inteligentne to dlaczego Michio Kaku został naukowcem, a nie kibolem jakiegoś klubu piłkarskiego i nie chodzi na ustawki jak przystało na prawdziwego inteligenta tylko pieprzy bzdury na YT?


@tojestmultikonto: Ponieważ:
1. chodząc na ustawki nie zarobisz pieniędzy - nie wykarmisz siebie ani rodziny,
2. chodzenie na ustawki nie zapewnia dopływu mięsa (co zapewnia normalne polowanie), a nawet jeśli, to poszedłby za takie coś do
@tojestmultikonto: ogólnie niezłe raczysko wyprodukowaneś prawie jak gimboateisci xd, roślinożercy tez są inteligentni i na tym polega min korzyść między nimi tzn im bardziej inteligenty lew tym intensywniejszy dobór i przeczuwają tylko ci najinteligentniejsi roślinożercy następnie te mniej inteligentne lwy umrą z głodu a te inteligentniejsze się rozmnożą i to tworzy szanse na wyższe iq w następnym ich pokoleniu). Myśle ze ludzie zdają sobie sprawę z tak podstawowych rzeczy o tkyoch
@LewCyzud: Pomijasz dość istotą kwestię jaką jest zapotrzebowanie mózgu na energię. Za duzy mózg powoduje, że musisz więcej jeść. Jeśli ten większy mózg nie daje Ci przewagi to przegrywasz. Niektóre drapieżniki muszą planować ataki i u nich wykształca się większy mózg. Kierunek wiatru, wspólpraca, wykorzystanie terenu, tropienie itp. Roślinożerca musi się najeść i sprawnie uniknąć ataku. Zwykle to ucieczka gdzie algorytm jest dość prostu: jak najszybciej, jak najdalej od zagrożenia. Do
roślinożercy tez są inteligentni i na tym polega min korzyść między nimi tzn im bardziej inteligenty lew tym intensywniejszy dobór i przeczuwają tylko ci najinteligentniejsi roślinożercy następnie te mniej inteligentne lwy umrą z głodu a te inteligentniejsze się rozmnożą i to tworzy szanse na wyższe iq w następnym ich pokoleniu). Myśle ze ludzie zdają sobie sprawę z tak podstawowych rzeczy o tkyoch piszesz


@LewCyzud:

Myśle


Chyba raczej żartujesz w tej chwili
@Polanin: Słonie tworzą stada, relacje, więzi... To samo tyczy się małp czy papug, o których już wspominałem. Sposób odżywiania nie ma tu nic do rzeczy. Lew też jest zwierzęciem żyjącym w grupach i musi utrzymywać jakieś relacje z innymi osobnikami w stadzie. To samo tyczy się kruków, które są monogamiczne i dochowują sobie wierności do końca życia, więc tu też relacje między osobnikami musiały się rozwinąć. Kruk jest wszystkożerny, a pokarm
@tojestmultikonto: masz rację, że tworzenie stad czasem jest połączone z wyższa inteligencją. Nadal jednak większość podanych przez Ciebie przykładów to zwierzęta wykorzystujące inteligencję do zdobywania pożywienia. Nie są inteligentne, bo stworzyły skomplikowane relacje, ale to inteligencja, która wykształciła się u nich przez zdobywanie jedzenia pozwoliła stworzyć bardziej skomplikowane relacje.
Możesz jeszcze podać źródło o inteligencji goryla? Przyznam, ze znalazłem tylko informacje, że osobnik, którego można by uznać za geniusza wśród goryli
Nadal jednak większość podanych przez Ciebie przykładów to zwierzęta wykorzystujące inteligencję do zdobywania pożywienia.


@Polanin: Wykorzystywanie jakichś organów do różnych czynności wcale nie determinuje, że powstał on do wykonywania jednej konkretnej czynności.

Nie są inteligentne, bo stworzyły skomplikowane relacje, ale to inteligencja, która wykształciła się u nich przez zdobywanie jedzenia pozwoliła stworzyć bardziej skomplikowane relacje.


Inteligencja na pewno nie powstała od razu. Była rozwijana się przez wiele pokoleń. Relacja między osobnikami
Wynik, o którym pisałem wziąłem z głowy. Nie mam źródła i nie jestem w 100% pewny czy jest ona prawdziwy.


@tojestmultikonto: Aha... Na takie argumenty nie mam kontrargumentów.

Jeszcze tylko to mi się podobało:

She did better than a control group of human infants up to the age of eighteen months, and matched their performance until about age three.

I na tym jej rozwój się zakończył. Jeśli krowa biega od razu