Wpis z mikrobloga

Hej, programiści C++ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Siedzę w web już trochę, ale moją miłością pozostał cpp. Jak wygląda praca? W ogłoszeniach nie widzę nic o testach, wzorach projektowych - głównie embedded. Używa się wskaźników automatycznych czy kod jest sprzed lat? Jakieś testy? Serwery CI/CD, TDD? Pytam z perspektywy backendowca, kusi mnie przeskok na c++ ale niepokoi mnie brak takich wymogów w ogłoszeniach o pracę.

Jak to u was w pracy wygląda?

#programowanie #cpp #programista15k #cplusplus
  • 24
  • Odpowiedz
@aso824: Zależy w jaki codebase trafisz. Generalnie jest parcie na nowsze standardy C++, ale wiadomo, że legacy zawsze się trafi. No i jednak warto z grubsza chociaż wiedzieć jak działa taki shared_ptr i dlaczego nie brać go do wszystkiego jak leci.
  • Odpowiedz
@aso824: No to też zależy w jakie mniejsze albo większe bagno trafisz. Gamedev nierówny embedom nierówny aplikacjom desktopowym i mobilnym itd.

U mnie akurat CI działa dobrze, TDD się nie stosuje (i dobrze), zespoły się scrumują, ale na szczęście mój to omija, bo zepsułoby tylko signal-to-noise ratio.

Nie wiem za bardzo jak Ci na to odpowiedzieć, ale jeśli masz bardziej precyzyjne pytania, to wal śmiało.
  • Odpowiedz
Nie idź w c++ taka rada. Ja generalnie bym bardzo chętnie w to się pchał ale moim priorytetem jest możliwość pracy zdalnej, a to cpp rzadkość :( No i generalnie c++ to raczej w większości bugfixy i inne gówna... Wiem co mówię 4 lata spędziłem w tym dołku...
  • Odpowiedz
signal-to-noise


@Demolicjon: zabrzmiało ciekawie ( ͡° ͜ʖ ͡°) właśnie widziałem dziś ofertę Radmoru na C++ dev, a że mam licencję KF to już w ogóle mnie zaciekawiło i pchnęło do takich rozważań.

Hm, ciężko mi w sumie zadać precyzyjne pytania w takiej sytuacji, niemniej u siebie (jak wspominałem, web backend) polubiłem testy które się odpalają na serwerze CI, i obawiam się że w cpp to może być
  • Odpowiedz
@Metaprogrammer: o, teraz dopiero zauważyłem edycję. Właśnie się boję takiej pracy w postaci bugfixów, małej ilości ficzerów, bez otoczki "zaawansowanego" programowania ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Metaprogrammer:

moim priorytetem jest możliwość pracy zdalnej, a to cpp rzadkość

A guzik prawda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i generalnie c++ to raczej w większości bugfixy i inne gówna

Też guzik prawda (ʘʘ) Zresztą co kto lubi, dla mnie maintenance i polowanie na dobrze ukryte wieloletnie babole to najlepsza zabawa.

@aso824:

Wzorce się w ogóle stosuje? Domyślam się że w embedded
  • Odpowiedz
@aso824: Na pewno nie polecam Intela w Gdansku jezeli chodzi o c++. Jedyne co tam można zrobić to trochę kasy zarobić i się wypalić zawodowo :P Masa ludzi stamtąd odchodzi i się przekwalifikowuje... Ja np teraz głównie piszę w Scali, ale też zdarzają mi się czasami zlecenia w c++, które są bardzo fajne ale to no niestety pojedyncze perełki....
  • Odpowiedz
@Metaprogrammer: pracuję w firmie zatrudniającej 100% zdalnie, same ficzery klepiemy, a robimy robota mającego pomagać starszym ludziom. Ja jestem w zespole przetwarzającym wizję (kamera rgb + kamera głębi). CI na Jenkinsie, mnóstwo testów jednostkowych.

Chociaż osobiście uważam, że praca zdalna ssie.
  • Odpowiedz