Wpis z mikrobloga

1 757 - 1 = 1 756

Tytuł: W 80 dni dookoła świata
Autor: Juliusz Verne (tłum. Natalia Jaskula)
Gatunek: powieść, klasyka
★★★★★★★

Kolejny klasyk odhaczony. Tym razem padło na zdecydowanie bardziej zwięzłą powieść W 80 dni dookoła świata. Skoro książka krótka, to i ja nie będę przedłużał. Przypomnę tylko, że podobnie jak w przypadku Lalki, teraz też nic o tej powieści nie czytałem, więc recenzję opieram na samym tekście i własnej wiedzy sprzed lektury.

Dla dzieci

Od początku łatwo zauważyć, dla kogo skierowana jest ta książka. Verne nie buduje rysów psychologicznych swoich postaci. Mr Fogg jest flegmatycznym anglikiem dbającym o honor. Passepartout to jego energiczny sługa o cyrkowej przeszłości. Mrs Auda zostaje uratowana przez Passepartout i jego pana, Mr Fogga, więc oczywiście #!$%@? się w tym drugim, mimo że w całej książce zamieniają może ze trzy zdania. Nie ma tutaj miejsca na jakiekolwiek komplikacje.

Francuz o Anglikach

Być może zdziwiły was te "Mr" i "Mrs" u góry. Być może też w innych tłumaczeniach książki było już po polsku - Pan i Pani. Natomiast co do wersji, którą ja czytałem, wydaje mi się, że tłumaczka zdecydowała podążać za samym Verne, który tak tytułował bohaterów, żeby podkreślić ich angielskość [potrzebne potwierdzenie]. To by dobrze pokazywało, jak Verne korzysta ze stereotypów. Amerykanin przykładowo jest porywczy i ekscentryczny, a Angielski dżentelmen spokojny, nudny i honorowy. Jedynym indywiduum, które przynajmniej co nieco ma zarysowany charakter, jest Francuz - Passepartout.

Szkielet

W 80 dni dookoła świata przedstawia ciekawą historię, ale często nie rozwija wątków tam, gdzie byłoby warto. Podróż Phileasa Fogga nabrałaby kolorów, gdyby została nieco dłużej opisana. Wydaje mi się, że dobry serial mógłby znacznie poprawić książkę Verne'a. Czyli pomysł był, szkielet powstał, a zabrakło dobrego wykończenia. Albo po prostu tak miało być, żeby zainteresować dzieci.

Wielowątkowość

W tej książce jest pełno wątków, które aż proszą się o rozwinięcie. Wątek kryminalny - ktoś ukradł fortunę z Banku Anglii: Fix na tropie Fogga. Wątek miłosny - Auda i Fogg, poznali się, on ją (pośrednio) uratował, ona się zakochała, więc ślub i już. Wątek podróży - Phileas Fogg wyrusza dookoła świata, podróżuje wszelkimi dostępnymi środkami transportu, spotyka wyjątkowych ludzi, poznaje nowe kultury, a wraca do Anglii jako ten sam człowiek. Podróż bohatera w literaturze zazwyczaj jakoś go zmienia, tutaj tak nie jest. Wątek ceny honoru - czy warto poświęcić honorowy zakład i fortunę dla uratowania sługi albo nieznanej piękności? Verne stwarza mnóstwo miejsca na rozwój wątków i postaci, tylko że sam nie chce z tego miejsca skorzystać.

**Czy każdy powinien przeczytać W 80 dni dookoła świata?**

Nie. Może dobry film albo serial byłyby lepsze.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #w80dnidookolaswiata
RDwojak - 1 757 - 1 = 1 756

Tytuł: W 80 dni dookoła świata
Autor: Juliusz Verne (...

źródło: comment_8bCydkByHL53o10JEDALAxMjm9GA3Kvh.jpg

Pobierz