Wpis z mikrobloga

Co się dzieje z pieniędzmi zgromadzonymi na koncie bankowym po czyjejś śmierci? Czy np. rodzina to jakoś dziedziczy i jak może się tego domagać albo dzielić? Powiedzmy, że syn umiera, a z rodziców tylko matka żyje, to czy ona ma wyłączne prawo do tych pieniędzy i skąd ona ma wiedzieć czy coś na koncie syna było albo czy w ogóle było jakieś konto?
#finanse #prawo #pieniadze
  • 22
  • Odpowiedz
@DeafSilence: moi rodzice jak babcia umarła poszli najpierw z jej dowodem osobistym i upoważnieniem wypłacić hajs a potem zgłosili smierć dopiero bo inaczej by hajs przepadł xd
  • Odpowiedz
@DeafSilence: No właśnie największy problem jest z tym, żeby wiedzieć w jakim banku i ile jest kasy. Odzyskanie jest już od jakiegoś czasu łatwiejsze, z tego co wujek google pokazuje zmieniły się przepisy w 2017 roku.

Szacuje się, że na "uśpionych" kontach w bankach jest nawet 10 mld zł.
  • Odpowiedz
@wysuszony: bez decyzji sądu nikt tych pieniędzy nie wyda ^^o to mi chodziło, ze bank je trzyma i nie da nikomu tak po prostu bo są matka czy babcia czy cokolwiek
  • Odpowiedz
@ajkax:

bez decyzji sądu nikt tych pieniędzy nie wyda ^^

..? a czemu sad takiej decyzji mialby nie wydac, przeciez to standardowa procedura. Jak to sobie wyobrazasz, ze wbijasz do banku, mowisz ze zmarl ci dziadek i prosze mi tutaj dac jego pieniadze ale to migiem? xD
  • Odpowiedz
@ThetaEpsilon: jakbym miała upoważnienie to bym wbiła i mogła tak powiedzieć :D a zanim sąd wyda takie postanowienie to nie jest tydzień :p czasami trzeba sobie poczekać
  • Odpowiedz
@DeafSilence: nie rozumiem pytania. Jeżeli chcesz żeby po Twojej śmierci Twój dziadek dostał hajs to teraz idziesz z nim do banku i upoważniasz go do swojego konta. Ty umierasz a on sobie idzie i normalnie wypłaca pieniądze
  • Odpowiedz
@DeafSilence: a jeżeli ktoś już umarł to idziesz do sądu żeby stwierdzić Twoje prawo do nabycia praw do spadku i tak samo wszyscy inni którzy uważają ze maja prawo
  • Odpowiedz
@DeafSilence: no to jeżeli tylko Ty masz dostęp do konta to Twoja rodzina będzie musiała iść do sądu/notariusza i z papierkiem ze maja prawo do Twojej kasy dopiero do banku
  • Odpowiedz
@DeafSilence: ja np jestem jedynaczka i nie chce mi się bawić w #!$%@? wiec znam passy do wszystkich kont moich rodziców wiec w razie ich śmierci się loguje i robię przelew bez zabawy żadnej. A do moich kont jest upoważniony mąż wiec tez po prostu sobie hajs przeleje w razie co
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Jeżeli chcesz żeby po Twojej śmierci Twój dziadek dostał hajs to teraz idziesz z nim do banku i upoważniasz go do swojego konta. Ty umierasz a on sobie idzie i normalnie wypłaca pieniądze

@ajkax: Upoważnienie wygasa w momencie śmierci właściciela konta. Właśnie dlatego do takich przypadków wymyślono dyspozycję na wypadek śmierci, bo o ile upoważnienie działa tylko za życia właściciela, to dyspozycja na wypadek śmierci działa po jego śmierci.

Oczywiście
  • Odpowiedz