Wpis z mikrobloga

@damiano_polishiano: zakwit wody, glony jednokomorkowe. uv albo plukanie filtra jak #!$%@? co chwilę. nie uzylem chemii, ale zoolek ma jakis koagulant ktory to zlepi to w osad do mechanicznego usuniecia, jednak jest umiarkowanie bezpieczny dla ryb, ze wzgledu na to ze zakleja im blaszki w skrzelach.

pomogla mi też mikrofibra w kubełku.
@damiano_polishiano: ze swojego doswiadczenia wiem, ze najszybciej zadziala lampa UV. Oczywiscie musisz zastanowic sie nad przyczyna (pewnie nawozenie), ale skutki zakwitu leczy sie ciezko i dlugo. Chyba, ze uzyjesz lampy UV. 24h i bedzie super, a po 48h musi byc krysztal.
@damiano_polishiano: Powiedz jeszcze czym karmisz, albo czym nawozisz? Problem może jeszcze być w słabej jakości pokarmu (wysoki % opadu) lub zbyt wysokiej ilości żelaza w akwarium.
Zamontowanie waty powinno trochę pomóc, UV pewnie też, ale zastanawiam się czy jest sens ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@Tichyplusn: karmię mrożonkami, ale staram się podawać tak, żeby jak najmniej spadło na dno. Na dno jak już to mam takie płaskie "tabletki" ze spiruliną, to czasem wrzucam pokruszone. Nawoziłem swojego czasu mikro, makro i carbo, bo rośliny padały (mam też torf pod piaskiem), ale nie podaję już przynajmniej od 1,5 tygodnia.
@damiano_polishiano: Coś zmieniałeś krótko przed zakwitem? Przeszedłeś z kranu na ro, zmieniłeś pokarm, żarówki/ ledy/ świetlówki, dodałeś ryb?
Wydaje mi się, że zaprzestanie nawożenia trochę eskalowało problem.
W przypadku gdy glony zaczynają wychodzić nie należy przerywać świecenia i nawożenia tylko dopasować do nowych warunków.
Jeśli nawoziłeś mikro, a pod piaskiem masz bogate jego pokłady to mogłeś nim przenawozić stąd zielony zakwit. Jeśli masz testy to warto je zrobić, jeśli nie to
Coś zmieniałeś krótko przed zakwitem? Przeszedłeś z kranu na ro, zmieniłeś pokarm, żarówki/ ledy/ świetlówki, dodałeś ryb?


@Tichyplusn: nic. Jedynie zaaplikowałem chemiclean na sinice. Potem zobaczyłem rozrost zielonych nitek, a potem zakwitło. No i widzę, że sinice znowu się pojawiają...