Wpis z mikrobloga

#astronomia
Mam skywatcher dobsonian 250px D254 F1200
Nie umiem dobrać okularów żeby poobserwowac planety, Marsa najlepiej widać przy 8mm jednak nadal jest rozmazany i mało widoczny. Czy mogę wycisnąć więcej z tego sprzętu? Macie jakieś pomoce naukowe dla totalnego amatora? ))¯_(ツ)_/¯

Dostępne soczewki:
Barlow lens 1.5x
Barlow lens 2x
H20mm
H10mm
H8mm

Gdyby mógł mi ktoś jeszcze wyjaśnić do czego służą te rzeczy że zdjęcia xD
  • 10
@FasolaSzparagowa:
TL;DR: lewa: przedłużka 2", prawa: kolimator laserowy

Nieco więcej:
z lewej to przedłużka 2", której używać będziesz z 2" okularami, których zapewne nie wyostrzysz w ognisku teleskopu (wyciąg okaże się za krótki). Urządzenie z prawej to kolimator laserowy. Służy to prawidłowego ustawienia toru optycznego teleskopu.

Ale... te standardowe przejściówki SW montowane na 2 śrubki (bez clamping ringu - taka blaszka dociskowa) niestety nie pozwolą na dokładne (osiowe) zamontowanie kolimatora, zwłaszcza,
@FasolaSzparagowa wracając do obserwacji... Poczytaj trochę na forach astro jak używać teleskopu, co to jest seeing, jak wychodzić tube, w temacie okularów poczytaj o zrenicy wyjściowej, powiekszeniu teleskopu itp.
Jeśli chodzi o barlowa, to jeśli nie jest to TeleVue, lub conajmniej gso 2", to mogą one bardziej degradowac obraz niż faktycznie go powiększać...