Wpis z mikrobloga

Czołem mirki i mirabelki :) Przedstawiam drugą część krótkiego #faq dotyczące skanowania #zdjecia oraz odnawiania zdjęć. Publikuję pod tagiem #gericontent, więc zapraszam do obserwowania. Nie będę spamował, a wpisy będą pojawiać się raczej raz na kilka tygodni. Teraz jest wyjątek, bo chciałem szybko wrzucić to FAQ :) Zajmuję się #grafika oraz trochę mniej #fotografia :)

Link do pierwszego części FAQ -> https://www.wykop.pl/wpis/35366947/czolem-mirki-i-mirabelki-przedstawiam-krotkie-faq-/

11. Co zrobić z zeskanowanymi zdjęciami?
Stare zdjęcia wrzucić do woreczka śniadaniowego, albo zostawić w albumie i nie wyrzucać, tylko wrzucić do kartonu i wynieść do piwnicy. Lepiej mieć kopię zapasową. Dodatkowo polecam zrobić sobie kopię na jakiś przenośny dysk, ponieważ życie ciężkie jest. Sam mam ponad 100 GB zdjęć na swoim komputerze i gdybym nie miał kopii zapasowej, to w momencie awarii dostałbym chyba zawału.

12. Co warto dodać do fotoksiążki?
Oprócz zdjęć warto dodać pod nimi opisy. Dzisiaj pamiętamy, że wujek Zdzisiek miał żonę Franię, ale za kilka lat zapomnimy. Ja do swojej fotoksiążki dodam również spis treści, ponumeruję strony, a także dodam nagłówki, żeby łatwiej było się w nim odnaleźć. Na końcu mam zamiar dodać krótkie opisy członków mojej rodziny (np. mój pradziadek brał udział w bitwie pod Monte Casino - walczył w armii Andersa). Na ostatniej stronie dodam jeszcze drzewo genealogiczne, żeby łatwiej było zrozumieć, kto z kim, czemu i po co. Korzystam z www.myheritage.pl i bardzo jestem zadowolony z tej strony. Oferują również desktopowe darmowe oprogramowanie.

13. Ile kosztuje wywołanie zdjęcia 10x15cm?
Koszt papieru, tuszu i prądu wynosi jakieś 50 groszy, jeśli mamy zamiar otrzymać zdjęcie dobrej jakości. Są cwaniacy, którzy oferują wydruk zdjęć po 20-kilka groszy np. na Allegro, ale to jest gorszej jakości papier lub słaby tusz. Najtańszy wydruk zdjęć to jakieś 80 groszy za sztukę - tyle zapłaci klient.

14. Co innego mogę zrobić ze zdjęciami?
W dzisiejszych czasach oferta jest przeogromna. Można wykonać kubki z nadrukiem, koszulki, kalendarze, poduszki, drukowane albumy, fotomozaiki, kolaże, zdjęcia na płótnie, plakaty. Są też świetne ramki na ścianę, w których pomieścimy 5-12 zdjęć. Osobiście zrezygnowałem z ramek stojących na półce z jednym zdjęciem i mam tylko takie duże ramki na wiele zdjęć oraz kilka kolaży A3. Posiadając Chromecasta można również puścić sobie na telewizorze wygaszacz ekranu z wszystkimi zdjęciami, czyli taka jakby duża elektroniczna ramka na zdjęcia. W tle leci muzyczka i od razu człowiek czuje się lepiej :)

15. Co jest najtrudniejsze w odnawianiu zdjęć?
Zgadywanie, np. zdjęcie z urwanym rogiem. Co tam było? Kawałek koszuli? Czyjaś noga? Jakieś ramię? Ale z kieszenią, czy bez? Ogromne kłaki na zdjęciach, albo coś przyklejonego do zdjęcia i akurat zasłania 3/4 człowieka. Czasem trzeba się posiłkować innymi zdjęciami, żeby odbudować to jedno. Drugą sprawą jest miliard małych pęknięć, które tworzą mozaikę na zdjęciu. Takie zdjęcie można odnawiać nawet 5 godzin, a i tak efekt będzie tylko niezły.

16. Jak bardzo zniszczone zdjęcia można odnowić?
Bardzo zniszczone :) Rozerwane na pół, z wielomą pęknięciami, zabrudzone, urwane, poplamione, nadpalone. Da się prawie wszystko.

17. W jakim formacie mogę wywołać zdjęcia?
Na rynku dostępne są formaty 10x15cm, 13x18cm, 15x21cm, 21x30cm oraz 30x40cm. Z tym ostatnim może być problem, bo nie każdy fotograf drukuje w tak dużym formacie, ale jest szansa, że ma umowę z jakąś większą drukarnią i jest w stanie wydrukować takie zdjęcie w ciągu 2 dni roboczych.

18. Jak kadrować zdjęcia?
Przede wszystkim najlepiej skadrować zdjęcie do podstawowego formatu zachowując proporcje 10x15. Unikamy zbyt drastycznego przycinania zdjęć, ponieważ w przyszłości możemy wpaść na inny pomysł i braknie nam np. tła, albo nie będzie zbyt wiele przestrzeni nad głową. Należy pamiętać o tym, że wydruk obcina minimalnie brzegi, a jeśli włożymy zdjęcie do ramki, to dodatkowo parę milimetrów stracimy na plastiku wokół zdjęcia. Można również starać się kadrować zdjęcie zgodnie z trójpodziałem. Należy wtedy podzielić zdjęcie na 3 równe paski pionowe oraz 3 równe paski poziome. Otrzymujemy wtedy 9 prostokątów o tym samym wymiarze, a najważniejsze obiekty powinny znaleźć się w miejscu przecięcia się linii pomocniczych.

19. Jakich programów używać do obróbki zdjęć?
Już darmowy i prosty w obsłudze Microsoft Picture Manager wystarczy do podstawowej obróbki zdjęć. Oferuje możliwość przycięcia zdjęcia i podstawowej korekty. Można również skorzystać z GIMP'a, ale osobiście preferuję Photoshopa. W tej chwili można go kupić za 12 euro miesięcznie. Jeśli mamy dużo zdjęć i chcemy zachować porządek, to można skorzystać z przestarzałego już narzędzia od Google, czyli Picasa. Tam możemy segregować zdjęcia w albumach, tworzyć kolaże, a nawet oznaczać osoby, żeby w przyszłości móc szybciej je odnaleźć.

Miało być 20, ale nie chciałem wymyślać na siłę. Trzecia część chyba nie powstanie, więc bardzo dziękuję za uwagę i liczę na to, że przyda Wam się taka wiedza :)

A poprzednie #rozdajo wygrał @Mudzin3K - gratuluję!
geratius - Czołem mirki i mirabelki :) Przedstawiam drugą część krótkiego #faq dotycz...

źródło: comment_LqFgPDgMIWQo5anBv0fzbPW1LpdWPygm.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz