Wpis z mikrobloga

Mirki, jaki materiał i metodę komercyjnego druku 3D polecacie? Interesują mnie przede wszystkim następujące rzeczy: wytrzymałość mechaniczna materiału, precyzja druku (fajnie jakby dało się wydrukować ruchome elementy mechaniczne) i nietoksyczny materiał. Generalnie słabo się na tym znam a potrzebuję coś wydrukować do projektu.
#druk3d #mechanika
  • 14
@FlameRunner: O jednym wydruku. Trudno to pogodzić ze sobą? Generalnie to ma być coś co się rusza, więc musi być wykonane precyzyjnie, bo inaczej powstaną luzy. Musi być też wytrzymałe, bo inaczej materiał będzie się ścierać.
@ly000: założenie amatorskiego druku 3d jest takie że robi się z tego prototypy. Z grubsza dokładność masz taką jaką maszy dysze - czyli zazwyczaj 0.4mm. Można dawać i mniejsze ale jak obiekt ma wielkość 15x15x5cm np to drukowałoby się to wieczność. Wytrzymały to znaczy jaki? i jakie siły będą działały? Osobiście potecam Ci PETG nie jest toksyczny, odporny na UV i w dodatku wytrzymały
@pin_i_zielony: W sensie SLS + nylon?
@FlameRunner: Wolałbym nie pokazywać modelu, bo mógłbym się za bardzo zdradzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Generalnie, projekt na uczelnie, prototyp urządzenia. W modelu występują niewielkie elementy ruchome o niewielkiej grubości (mniej niż 0.5 cm) trzymające się na śrubkach.

Co rozumiesz przez "nietoksyczny"? To ma mieć kontakt z żywnością? Z rozkrojonym pacjentem?

Wydrukowany model będzie miał stały kontakt ze skórą, więc
@ly000:
Nylon można też na FFF, ale jak nie zobaczę modelu, to Ci nie powiem, czy jest drukowalny na drukarce FFF.

Wydrukowany model będzie miał stały kontakt ze skórą, więc powinien być nietoksyczny.

Potrzebny Ci na to "papier"? W praktyce raczej ciężko będzie znaleźć coś, co zaszkodzi przy takim zastosowaniu.
@technic: Wydruk planuje zlecić jakiejś firmie. Będę w stanie za to zapłacić odpowiednio wysoką cenę, o ile będzie spełniać moje oczekiwania.

Wytrzymały to znaczy jaki? i jakie siły będą działały?

W modelu będzie silnik o momencie obrotowym 1 Nm, który będzie poruszał mechaniczne elementy modelu.
@ly000: na moje powinieneś robić to w metalu, w sensie wszystkie elementy ruchome. Obudowę można zrobić jako druk 3D. Najlepszym wyjściem jest wykonanie dwóch prototypów i testy. Wykonywałem już dużo zleceń, ale z reguły mechanikę z wydruków zastępowano częściami metalowymi w finalnej wersji. Chociaż prototypy chodziły całkiem spoko.
@FlameRunner: @pin_i_zielony: A dlaczego nie SLS zamiast FFF?

@FlameRunner:

No to mi podeślij w końcu ten model. xD

Nie przez wykop :p Jak masz firmę, która się tym zajmuje, to podeślij mi kontakt.

na moje powinieneś robić to w metalu, w sensie wszystkie elementy ruchome

@technic: przekładnie i inne elementy stykające się z wałem silnika będą metalowe, ale mimo wszystko i tak niektóre niemetalowe elementy będą ruchome.