Wpis z mikrobloga

Koledzy z #cnc #heidenhein
Jak wychwytujecie błędy w programie typu R0 i FMAX podczas frezowania konturow. Dzisiaj takiego babola popełniłem i mimo, że czytałem program z 2x nie zauważyłem tego. Normalnie jeszcze puszczam każde narzędzie w powietrzu żeby wychwycić takie błędy, ale z jakiegoś powodu tym razem puściłem w materiał i jakież było moje zdziwienie kiedy nagle w samym środku materiałustół wystrzelił jak z procy. Całe szczęście Alu i jedyne co się stało to wyrwało sztukę z imadla. Dodam że na symulacji tego tak nie widać.
#pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 10
  • Odpowiedz
@Gvizdec: jak jakiś detal się robi pierwszy raz to robie sobie pojedyncze programiki np na otwory itd. I je puszczam pojedynczo. Dopiero później jak wszystko wyszło to łącze w całość i jazda. Bo widzę że twój program ma dużo linijek.
  • Odpowiedz
@Headmayster: ja puszczam pojedyńcze narzędzia "z ręki" często zmieniam płaszczyznę Z tak, żeby program wykonywał się w powietrzu kilka mm nad detalem i w opcji "single block" i wtedy wyłapuję takie błędy. Ale tym razem coś mnie podkusiło, żeby puścić od razu w materiał.
Dodatkowo moje programy są na kilka stron i mocowań. Tak, że 1 program robi detal z 1 strony z 2 i potem jak potrzeba to i
  • Odpowiedz
@Perdition: ja zawsze czytam program po napisaniu i przed puszczeniem powtarzam, "symuluje" sobie w głowę przebieg wrzeciona itd. Ale to jest stara maszyna, na nowych po prostu wszystko leci z CAM i takie błędy się nie zdarzają( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz