Wpis z mikrobloga

Szukam pralki i znalazłam kilka ciekawych modeli:
Bosch WAT2446EPL Serie 6 VarioPerfect
Bosch WAN2416EPL Serie 4 VarioPerfect
Bosch WAN2427EPL Serie 4 VarioPerfect
Bosch WAN2816EPL Serie 4 VarioPerfect
Bosch WAN2826EPL Serie 4 VarioPerfect
Siemens WM12N26BPL iQ300 iSensoric
Samsung WW70J5446FW
Sharp ES-HFH814AW3
Amica DAW 8123 DCiBT Steam Touch

Na chwilę obecną wybrałam: Bosch WAT2446EPL Serie 6 VarioPerfect, który jest w jakiejś super promocji w sklepie stacjonarnym ale teraz naszło mnie, że nie potrzebuję aż 9kg ładunku.

Chciałabym żeby była cicha i można w niej łatwo wymieniać części.
Rozmiar dowolny. W sumie im większy bęben tym chyba lepiej.
Dodatkowo, fajnie gdyby zużywała najmniej wody i energii.

  • 20
  • Odpowiedz
To pierz w rzece jak.ma brać mało wody.
Po drugie pralek sie nie naprawia, bo koszt naprawy to 50-70% kosztu zakupu pralki.
Pralka co bierze mało wody czesto gesto nie rozpuszcza dobrze tanich kostek do prania.
  • Odpowiedz
@CoTwojeToMoje: Generalnie warto poznać budowę konkretnego modelu i na jaki rynek jest produkowany. Bo wbrew pozorom to bardzo często decyduje o kosztach ewentualnej naprawy. Ten sam model bosha może być produkowany na rynek wschodni, europę śrokową, zachodnią. Montowane są w innych miejscach i konstrukcyjnie się różnią. Np te robione na rynek wschodni i środkowoeuropejski mają łożysko wprasowane i wymiana jest niemożliwa. Te robione na zachód mają łożysko wymienne. Oczywiście te na
  • Odpowiedz
@Verlette: U rodziców mam WAN2427SPL od 2 lat (SPL jest ładniejsza niż EPL tyle z różnic)
Sprawuje się świetnie, marudna matka zadowolona. Ma rozbieralny bęben, jest cicha do potęgi, przypomina o okresowym czyszczeniu bębna, żużywa mało wody bo ma odpowiedni czujnik namoczenia ubrań. Polecam :)
  • Odpowiedz
WAN2427EPL

@Tymian: W zasadzie ta pralka była na mojej czarnej liście ze względu na hałas, powyżej 56dB ( ͡º ͜ʖ͡º) Jestem zaskoczona, że ta seria Bosch ma ten bęben jednak rozbieralny. Podobno ta wymiana łożysk to taki must-have. Chyba wezmę ją albo WAN2416EPL. Bo różni się tylko wykończeniem.
@wuju84: A z doświadczenia, bo wybór mam już ograniczony do dwóch modeli:
Bosch WAN2427SPL czy Amica DAW
  • Odpowiedz
@Verlette: a czy masz w domu urządzenie generujące hałas o sile 56dB żebyś wiedziała do czego się odnosisz?

Te pralki mają silniki bezszczotkowe - o niebo cichsze niż klasyczna pralka z silnikiem komutatorowym.
Jak całe życie słyszałem że pralka przestała prać (siedząc piętro wyżej) to teraz słyszę tylko pik pik pik jak nowa skończy pranie. I imo nagłośnieszym etapem jest wolne pranie jak guziki się od szkła odbijają - wirowania nie
  • Odpowiedz
@Tymian: Nie znam się, ja tylko użytkuję dlatego was pytam ( ͡º ͜ʖ͡º)
Skoro jesteś tak zaznajomiony z Boschem, chciałabym zapytać czy
Bosch WAN2416EPL i WAN2427EPL różnią się między sobą tylko kolorem? Według specyfikacji tak.
  • Odpowiedz
@Verlette: yup, różnica tylko w plastikach. Jak bawiłem się w macajewa w sklepie to srebrne pokrętło jest metalizowane i lepiej chodzi - odczucie było bardziej "pro"

Jak kupuję AGD do domu to tylko bosha. Pracowałem w firmie projektującej elektronikę do AGD i jak robiliśmy banchmarki innych producentów to bosh zawsze wygrywał. Jest solidny. Za te same pieniądze daje mniej bajerów, ale za to ma lepsze wykonanie części, podzespołów i samej elektroniki.
  • Odpowiedz
@Tymian: @wuju84: Dziękuje za wasze opinie. Wybrałam Bosch WAN2427EPL Serie 4 VarioPerfect

Jeszcze myślałam o tym ze względu na odwirowywanie (1400obr!)
Bosch WAN2816EPL

Ale skoro o nim nie wspominaliście, to pewnie nie jest tak dobry 2427... prawda? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@wuju84: Ale pewnie masz kupioną oddzielnie suszarkę? ( ͡º ͜ʖ͡º) ja widzę sporą różnicę i zastanawiam się jeszcze między nimi. Różnica kosmetyczna. 40zł. Już dopłaciłam za to bardziej "pro" metalizowane pokrętło 50zł, to może jeszcze dorzucę do wyższych obrotów... ( )
  • Odpowiedz
@Verlette: różnica jest taka że jak masz pralkę o wyższych możliwych obrotach to będą lepsze łożyska i silnik - korzystać nie musisz, więc na niższych obrotach te części będą się dłużej zużywać.
Ja w swojej piorę na 800-1000 obrotów :)
  • Odpowiedz
@Verlette: nie no potencjalnie mogę używać wyższych, ale jak kolega @Tymian wspomniał żywotność sprzętu się poprawia, a druga sprawa po wirowaniu na 1400 moje ubrania są jak wywleczone psu z gardła :D
  • Odpowiedz
@Tymian: @wuju84: Super! Biorę tą z wyższymi obrotami. Szkoda, że nie ma tego "pro" pokrętła, ale wole mieć już tą wyższą trwałość. Jesteście moimi pralkowymi guru!! Dzięki! ʕʔ
  • Odpowiedz
@Verlette: Suszarka jest dobra do skarpet, majtek, gównianych podkoszulek. Generalnie strasznie memła ciuchy.

Żeby z suszarki nie wychodziły wymiętolone szmaty to trzeba mieć w niej takie ficzery jak parownice.
  • Odpowiedz