Wpis z mikrobloga

Co robić w przypadku zaginięcia bliskiej osoby? Wskazówki opisałem na własnych doświadczeniach.

1.) Zadzwoń do znajomych – kolegów, koleżanek, znajomych z pracy – czy zaginiony mówił o jakiś problemach, planach lub zamiarach.
2.) Zadzwoń do pobliskich szpitali – zapytaj czy nie trafił tam bliski
3.) Jeżeli został telefon i masz do niego dostęp – sprawdź SMSy, komunikatory
4.) Sprawdź pozostałe rzeczy osobiste, takie jak dokumenty, portfel oraz czy nie zniknęła walizka/bagaż.
5.) Nie czekaj! To mit, że zgłoszenie na policję można dokonać dopiero po 72h od zniknięcia. Można zgłosić od razu! Tym bardziej, jeżeli osobie grozi bezpośrednie zagrożenie – np. ma Alzhaimera. Przygotuj zdjęcie osoby zaginionej oraz zabierz je na najbliższy posterunek.
6.) Nie kłam – jeżeli osoba miała myśli samobójcze – powiedz to!
7.) Zastanów się czy chcesz opublikować informacje w mediach – pamiętaj: w Internecie nic nie znika! W naszych akcjach zdarzały się przypadki, że osoby z Facebook’a rozpoznawały osoby i mówiły, w którą stronę oddalały się! Dzięki świadkom udawało się je odnaleźć! Inną metodą docierania do osób jest podanie informacji w najbliższej parafii – np. w ogłoszeniach podać informację o poszukiwanym.
8.) Nie szukaj samemu! Stwórz grupę lub post np. „Poszukiwania Adama Kowalskiego” – koniecznie zrób z opcją „Publicznie”, aby każdy mógł udostępnić informacje.
9.) Wstaw zdjęcie osoby zaginionej, jej rysopis. Śledź komentarze, także wśród udostępnionych postów.
10.) Jeżeli ktokolwiek napisze, że widział podobną osobę – utwórz mapę i zaznaczaj punkty oraz godziny, kiedy była widziana, w jakim kierunku szła.
11.) Rozważ opcję poszukiwań – zazwyczaj osoby nie są dalej, niż kilometr od miejsca, w którym ostatnio były widziane. Im wcześniej poszukiwania ruszą, tym większe szanse na odnalezienie osób. Pamiętaj, żeby osoby biorące udział w poszukiwaniach miały świadomość o zagrożeniach, jakie na nie czekają (np. studzienki, niebezpieczne przedmioty). Zaleca się, aby osoby były pełnoletnie i miały założoną kamizelkę odblaskową. Pamiętaj – dobry ratownik, to żywy ratownik.
12.) Ogłoś informację o poszukiwaniach w mediach & na facebooku
13.) Wydrukuj plakaty i mapki z sektorami do poszukiwań – to znacznie ułatwia prowadzenie działań na dużym obszarze.
14.) Wykorzystaj najnowszą technologię – m.in. aplikację „Szukamy i Ratujemy”, aby wiedzieć, jakie miejsca zostały przeszukane oraz wiedzieć, gdzie znajdują się osoby poszukujące. Wymieńcie się numerami telefonu lub utwórzcie czat na Messengerze.
15.) Spotykajcie się w wyznaczonym miejscu zbiórki – poinformuj wszystkich o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić np. rzeka, otwarte studnie. Poinformuj jednocześnie, że należy spodziewać się wszystkiego – odnalezienia żywej, bądź martwej osoby.
16.) Działanie w mniejszych skoordynowanych grupach jest efektywne – np. 10 osób + koordynator.
17.) Zanim wejdziecie w teren – sprawdźcie ślady! Odciski butów mogą wskazać drogę!
18.) Sprawdźcie każde miejsce, każdy krzak. Osoba zaginiona może być wszędzie – przy dużych łąkach i terenach otwartych wykorzystajcie drona, quada lub crossa.
19.) Połączcie siły ze strażakami i policjantami. Razem możecie więcej.
20.) W przypadku odnalezienia zwłok – wesprzyj najbliższą rodzinę. Nie zostawiaj ich samych.
21.) Po zakończonych poszukiwaniach – zmieńcie nazwę grupy na np. „Poszukiwania - [nazwa miejscowości]” lub „Szukamy i Ratujemy – [nazwa miejscowości]”. Nawet, jeżeli te poszukiwania zakończą się tragicznie – kolejne osoby zaginione będą miały szanse na przeżycie.

Jestem szefem grupy poszukiwawczo-ratowniczej Szukamy i Ratujemy. Akcje, w których brałem (braliśmy) udział:
02.09.2018 - poszukiwania P. Tadeusza, czas trwania: 2 dni, odnaleziono denata,
07.08.2018 - poszukiwania 17-letniego topielca na Jeziorsku, odnaleziony przez PSP Konin, denat przyholowany na brzeg, zabezpieczenie miejsca zdarzenia
22.07.2018 - poszukiwania P. Zdzisławy, czas trwania: 2 dni, odnaleziona żywa, bez obrażeń
28.05.2018 - poszukiwania P. Józefa, czas trwania: 1 dzień, odnaleziono denata w rzece,
26.12.2017 - poszukiwania P. Małgorzaty, czas trwania: 1 dzień, odnaleziono denatkę w rzece,
16.08.2017 - akcja ratowania życia, utonięcie w porcie jachtowym (Darłowo), odnaleziono i wydobyto na powierzchnię denata

W poprzednim wpisie informacje o autorskiej aplikacji Szukamy i Ratujemy.

#wartowiedziec #wartosciowycontent #ciekawostki #poszukiwania #zaginiony