Wpis z mikrobloga

Trwa właśnie gównoburza, która rozpętała się wokół tego, iż wg nieoficjalnych informacji Netflix poszukuje nie-białej aktorki do roli Ciri w najnowszym Wiedźminie. Myślę, że z uwagi na to można zastanowić się, czy rzeczywiście jest to coś o co warto rwać włosy z głowy, a jeśli tak, to właściwie dlaczego? A zatem:

Czy gdyby Ciri została zagrana np. przez Azjatkę, to czy byłby to problem?

Nie. Tzn. byłoby to oczywiście odejście od materiału źródłowego, ale to przecież nie musi być nic złego. Być może scenarzyści mieliby już opracowany jakiś ciekawy pomysł na tą postać i realia serialu zawierające ten właśnie element. Nie wszystko musi być tak jak w książce. Dodatkowo mówimy o fantastyce, więc ciężko narzekać na zaburzanie jakichś realiów historycznych.

Ale...

Sytuacje wcale tak nie wygląda. Ogłoszenie nie mówi: "Szukamy Azjatki.", albo "Szukamy Murzynki.", bo mamy ciekawy pomysł na tą postać. Ogłoszenie mówi: "Szukamy aktorki, która NIE może być biała." Tzn. nie ma jeszcze sprecyzowanego pomysłu na tą postać, ale dla producentów WAŻNE jest aby absolutnie nie była ona biała.

I oczywiście producent ma pełne prawo przeprowadzać casting w dowolny sposób i nie sugeruję zabraniania mu czegokolwiek. Zauważam natomiast, że taka postawa skierowana w jakąkolwiek inną grupę etniczną, np. "Nie wiemy jeszcze jak ma wyglądać nasza postać, ale absolutnie NIE może być ona czarna, tak jak w materiale źródłowym." została by zgodnie, powszechnie i słusznie nazwana jednym słowem: RASIZM.

A czy przypadki rasizmu w globalnych korporacjach kształtujących światopogląd młodego pokolenia, są problemem, na który warto zwrócić uwagę? Zaryzykuję stwierdzenie, że tak.

Screen z rzekomego ogłoszenia: https://www.facebook.com/wojnaidei/posts/759689107695932

#netflix #wiedzmin #kultura #ciekawostki #polska
wojna_idei - Trwa właśnie gównoburza, która rozpętała się wokół tego, iż wg nieoficja...

źródło: comment_eFopCliVnyySugBBi7gBtX1WW2rEjQPg.jpg

Pobierz
  • 68
  • Odpowiedz
@PilariousD: wolałabym, aby Ciri była biała, ale nie przestanę oglądać przez to serialu, szybciej wpłyną na to inne czynniki. Razi mnie to bardzo, estetycznie, bo średnio widzą mi się czarnoskóre postacie z białymi włosami, ale jeśli będą dobrze grały, to już jeden kij, trudno. Inna sprawa, że to można obrócić. Wystarczy nie zaznaczyć, że postać jest biała i przez poprawność polityczną będzie miała taką karnację, która średnio ma prawo bytu,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Nidor:

jeśli weźmiemy pod uwagę dane warunki, położenie geograficzne i całą resztę


No, ale nadal Nilfgaard leży na południu, więc biorąc pod uwagę położenie geograficzne to właśnie logiczne, że będzie ciemniejszej karnacji.

A co do ciemnoskórych postaci o jasnych włosach, było dużo takich przypadków i jakoś nikt nie powoływał się nigdy na genetykę przy chociażby Storm z X-Menów. Pamiętajmy, że świat Wiedźmina to nadal świat fantastyczny, gdzie nie działają takie
PilariousD - @Nidor: 
 jeśli weźmiemy pod uwagę dane warunki, położenie geograficzne ...

źródło: comment_ZeIqWPNlgulojYHHQIHdPM2RyGRuZq0p.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@wojna_idei: Nie wiem czy to prawda ale myślę, że nie jestem jedynym którym płaci za Netflixa. Warto uruchomić akcję wchodzenia przez abonentów na stronę https://help.netflix.com/en i zgłaszania przez Live Chat sprzeciwu. Jesteśmy klientami, płacimy za usługę i możemy wymagać. Klikanie na wykopie niczego nie zmieni, bezpośredni sprzeciw już tak.
  • Odpowiedz
@wojna_idei Filmy robi się dla pieniędzy. Żeby zdobyć pieniądze trzeba przyciągać ludzi do kin albo przed telewizory. Uwaga, ludzie nie są tylko biali, mają też inne kolory skóry jak żółty albo czarny. Tak więc żeby zachęcić ich do oglądania warto dobrać obsadę w sposób różnorodny tak by każdy mógł się z kimś utożsamić. Netflix to nie TVP a firma która wytwarza produkty na rynki światowe więc ich wysokobudżetowe produkcję muszą mieć
  • Odpowiedz
No, ale nadal Nilfgaard leży na południu, więc biorąc pod uwagę położenie geograficzne to właśnie logiczne, że będzie ciemniejszej karnacji.


@PilariousD: Nilfgaard leży głęboko na południu za górami (czyli przeszedł wcześniej przez inne państwa w ramach podboju) a Cintra na północy (i to niedaleko Skellige) i jest zaliczana do Północnych Królestw. Ciężko więc uznać, że mieszkańcy Cintry i Nilfgaardu będą tacy sami.

Dodajmy, że babka Ciri miała popielate włosy i
  • Odpowiedz
@PilariousD: @wojna_idei: W sumie na logike ktoś mi jest wstanie powiedzieć jak oni to wytłumaczą w uniwersum serialu że Ciri będąc córką króla odpowiednika Włoch jest czarna albo ze skośnymi oczami? Że #!$%@? eliksiry mutacyjne ją tak sponiewierały? To tak jakby Zoltan zamiast krasnalem byłby Elfem ... Takie losowe podejście do głównych cech postaci zaburza sens świata który jest jasno skomponowany. Bo co w świecie gdzie elfów i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sabr: Ciri była księżniczką Cintry, ale jej ojciec był Nilfgaardczykiem. Plus miała w sobie geny elfów, co może tłumaczyć popielatość włosów. Pomijając fakt, że nadal mówimy o świecie fantasy, gdzie wielkie gady zioną ogniem i pomimo wielkich i ciężkich cielsk potrafią latać. Weź to wytłumacz najpierw.

@trejn:
  • Odpowiedz
@PilariousD: Jest fantasy ale to nie znaczy że może być formowany w losowy sposób. Równie dobrze ciri może być podróżnikiem w czasiez przyszłośći, a królem nilfgardu jest elf transwestyta który umiejętnie się całe życie ukrywał ze swoją tajemnicą. Zaś smoki to tak naprawde wiedźmińskie dzieci wykluwające sie kiedy po spożyciu eliksiru wiedzmin zapłodni kozła. Możesz pisać losowe rzeczy w losowy sposób i zawsze je tłumaczyć ee yy no ten no
  • Odpowiedz
@wojna_idei: Uważam, zdecydowanie za dużo stawia się dziś na świecie na promocje czarnych ludzi i tak samo uchodźców. Nie wiem, co komu przeszkadza biały człowiek w telewizji. Zawsze ich tam pełno było, tak samo jak czarnych zawsze było pełno na polach w Afryce. Po prostu każdy ma swoje miejsce i niech się tego trzyma.
  • Odpowiedz
@Liesbaum: @wojna_idei: Z Azjatką jeszcze nie byłby jakiś duży problem - Ciri w jakiejś tam części była elfką, a mi się zawsze wydawało, że elfy mają trochę mongloidalne rysy twarzy, więc przy odpowiedniej charakteryzacji mogłaby wyjść ciekawa uroda serialowej Ciri. Ale Murzynka czy jakaś Arabka to by była przesada, bo nijak nie pasuje do niczego - o ile z kolorem skóry da się dużo wykombinować, tak z wargami
  • Odpowiedz
@wojna_idei: a ja na przykładzie tego wątku przekonałem się, że rasizm to jednak realny problem, a do tej pory myślałem, że to urojona brednia.

Co to za różnica czy będzie czarna, biała, żółta czy niebieska? Fabuła może pasować do każdej opcji, albo może w ogóle nie uzasadniać i też ok. Nie przypominam sobie żebym zwrócił uwagę na kolor skóry jakiegokolwiek bohatera w filmie. Może nie licząc niebieskich postaci w avatarze
  • Odpowiedz
@wojna_idei: elfy, krasnoludy, gobliny i inne gadające karły, wampiry, gargulce, diaboły i inne pierdulce we wszystkich kolorach tęczy, o każdym kształcie twarzy i uszu, ale jak dziecko nie będzie czystej rasy aryjskiej, to nie oglądam! XD
  • Odpowiedz