Wpis z mikrobloga

Mircy i mirkówny, pora na coroczny wpis z kategorii #angielskizuczalka. XD
Pytacie często, jakie kanały na #youtube można oglądać po angielsku, a sama obserwuję ich już całe mnóstwo, więc podzielę się tymi moim zdaniem najfajniejszymi. :) Poniżej linki do ponad 30 kanałów po angielsku z krótkimi opisami i podziałem na kategorie. To jest moja własna, subiektywna lista, więc np. kanały polityczne będą jednostronne, miejcie to na uwadze.

Serdecznie zapraszam do podawania innych anglojęzycznych kanałów, które sami obserwujecie, w komentarzach! Wołam #angielski i #angielskizwykopem.

POPULARNO-NAUKOWE:
- Kurzgesagt - In a Nutshell (Niemcy, ale filmiki są po angielsku) - genialne animacje tłumaczące wiele zjawisk naukowych, społecznych i filozoficznych
- Quantum Gravity Research () - świeżo odkryty, więc mogę tylko serdecznie polecić Hacking Reality. Uwaga! Poziom mocno zaawansowany, ryje banię.
- Bright Insight (USA) - różne ciekawostki, trochę naukowych, trochę archeologicznych, a trochę z rodzaju teorii spiskowych. Parę razy znalazłam tam dość kontrowersyjne materiały, więc brać z przymrużeniem oka. ;)

ŚMIESZKOWE:
- Bad Lip Reading (USA) - filmiki i piosenki tworzone poprzez pocięcie oryginalnego materiału i podstawienie pod niego zupełnie innych słów, które muszą pasować do ruchu warg :) Polecam WSZYSTKO! A najbardziej Soy Pablo, Bushes of Love i Seagulls
- SyeTen (UK) - mocno kontrowersyjne animacje - uwaga: zawiera wątki polityczne oraz karykatury Mahometa
- Viva La Dirt League (Nowa Zelandia) - tutaj muszę nadrobić zaległości, bo na razie obejrzałam tylko całą serię Epic NPC Man (świat w grze z perspektywy postaci NPC - MUST SEE! XD)
- GradeAUnderA (UK) - ekstremalnie proste animacje na temat wszystkiego, co wkurza autora (a jest tego sporo ;) )
- Nukazooka (USA) - aranżacje scen z gier i filmów w rzeczywistym świecie
- Hydraulic Press Channel (Finlandia - UWAGA: mocny akcent!) - miażdżenie różnych rzeczy za pomocą prasy hydraulicznej. Nie ma tam zbyt wiele angielskiego, a autor mówi w tym języku tak sobie, ale oglądanie materiałów na tym kanale jest bardzo relaksujące. :)

ARCHEOLOGICZNE:
- Ancient Architects (UK) - wbrew pozorom autor skupia się częściej na obalaniu pewnych teorii niż na ich propagowaniu. ;) Dość ładnie zrobione filmiki ogarniające w skrócie różne popularne starożytne budowle.
- Brien Foerster (przebywa najczęściej w Peru, ale skąd pochodzi, to w sumie nie wiem, w każdym razie mówi płynnie po angielsku) - filmiki ze świetnym komentarzem kręcone w Ameryce Południowej w różnych starożytnych miejscach - Puma Punku, Tiwanaku, Cusco, Ollantaytambo itd. Brien odwiedza też czasem inne strony świata, np. Egipt.
- cfapps7895 (USA) - bardzo skrupulatne analizy różnych lokalizacji na całym świecie i przeróżnych związanych z nimi teorii
- Pukajay Productions (?) - ten kanał dopiero niedawno odkryłam i mogę szczerze polecić prawie godzinny film z wizyty w Serapeum w Sakkarze

POLITYCZNE (libertariańsko-konserwatywne):
- Styxhexenhammer666 (USA) - UWAGA: Link prowadzi prosto do jednego z filmików (ten akurat o Wenezueli), gdyż z powodów nieznanych ani mnie, ani autorowi kanał jest NIEDOSTĘPNY w Polsce. XD Nie da się przez to przeglądać wszystkich filmików na kanale, ale można go zasubskrybować i poszczególne filmy wyświetlają się już wtedy w subskrybowanych. Kanał typu "gadająca głowa", mój ulubiony komentarz na temat bieżących wydarzeń w USA i na świecie. Zawiera elementy śmieszkowe.
- Anthony Brian Logan (USA) - jak wyżej: komentarz na temat bieżących wydarzeń w USA i na świecie z perspektywy ciemnoskórego republikanina
- Lauren Southern (Kanada) - reportaże, wywiady i analizy, w tym ostatnio materiały z podróży do RPA i Australii. Dodam, że autorka to bardzo inteligentna kobieta, a do tego obiektywnie 9/10, co może zachęcić niektórych do subskrybowania kanału ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Project Veritas Action (USA) - kawał porządnego dziennikarstwa, materiały kręcone z ukrycia w ramach szeroko zakrojonych akcji
- Paul Joseph Watson (UK) - komentarz polityczny na temat bieżących wydarzeń w Wielkiej Brytanii, USA i na świecie, mocno prześmiewczy
- Mark Dice (USA) - komentarz śmieszkowo-polityczny
- Louder with Crowder (USA) - co tydzień ponad 1,5-godzinna audycja śmieszkowo-polityczna z różnymi ciekawymi gośćmi i satyrycznymi wstawkami filmowymi produkcji własnej, odpowiedź na mocno lewicowe "Late Night Shows" w amerykańskiej telewizji
- Sargon of Akkad (UK) - analiza bieżących wydarzeń z dużą dawką sarkazmu

FILOZOFICZNO-PSYCHOLOGICZNE:
- Jordan Peterson (Kanada) - tego pana już chyba nie trzeba przedstawiać, a na kanale można znaleźć m.in. kompletne serie jego wykładów uniwersyteckich :)
- Stephan Molyneux (Kanada) - filozofia przemieszana z polityką, czasem też szczegółowe analizy konkretnych wydarzeń w oparciu o udokumentowane fakty, polecam na przykład analizę strzelaniny w szkole na Florydzie z tego roku

ZWIĄZANE Z GRAMI, FILMAMI LUB KSIĄŻKAMI:
- Toxic Timewaster (Kanada) - tutaj oglądam serie gry w Rimworld w różnych ciekawych konfiguracjach, więc jeśli znasz Rimworld, to najbardziej polecam playlistę Fire and Ice, a jeśli nie znasz, to najpierw poznaj i zagraj. :) Jest też parę serii z innymi grami, ale nie sprawdzałam.
- Alt Shift X (chyba UK) - teorie wyjaśniające różne kwestie w serialach "Gra o Tron" i "Westworld"
- IdeasOfIceAndFire (USA) - mniej lub bardziej szalone teorie dotyczące sagi "A Song of Ice and Fire" George'a R. R. Martina

MNIEJ-WIĘCEJ TURYSTYCZNO-PODRÓŻNICZE:
- ADVChina (?) - dwóch typów mieszkających na stałe w Chinach jeździ po okolicy na motorach i opowiada o chińskich zwyczajach. Nie pamiętam już, skąd są, jeden ma dość śmieszny akcent, więc może Nowa Zelandia/Australia.
- swilliamism (UK) - autor oprowadza nas po różnych miejscach w Londynie, opowiadając ich historię i dorzucając różne ciekawe teorie spiskowe

RÓŻNE RÓŻNOŚCI:
- PowerfulJRE (USA) - dłuuugie audycje z udziałem przeróżnych gości, mogę polecić na przykład te, w których brali udział Jordan Peterson (psychologia), Graham Hancock, Randall Carlson i Anthony West (starożytne budowle, archeologia, wielki kataklizm itp.) albo Leah Remini (odchodzenie od scjentologii)
- Body Language Ghost (USA) - analiza mowy ciała; niestety oryginalny kanał został ostatnio zablokowany przez YouTube, więc to raczej druga wersja i masy materiału tam nie ma. Filmiki (także te starsze) są dostępne w całości na stronie: https://bombardsbodylanguage.com
- secureteam10 (USA) - nagrania UFO i różne inne dziwności, traktować z przymrużeniem oka
  • 16
  • Odpowiedz
@RoHunter: @stillhet: XD Dobra, panowie, nie musimy się tu od razu wyzywać od prawaków i lewaków. Każdy, powtarzam: KAŻDY może dodać w komentarzu linki z opisami do swoich własnych obserwowanych kanałów po angielsku i na pewno nie będę ich usuwać. Mogą być z zupełnie przeciwnego końca politycznego spektrum, ba! nawet byłoby lepiej, gdyby ktoś takie dodał - po prostu sama nie znalazłam do tej pory żadnych lewicowych kanałów,
  • Odpowiedz
@OzaweNakashi: A bo ja wiem? :) Jeśli coś Cię zaciekawiło po przeczytaniu opisu, to wejdź na kanał, znajdź jakiś filmik, który Cię interesuje, i zobacz, czy dasz radę go zrozumieć na tyle, żeby coś z tego wynieść. Generalnie na pewno Kurzgesagt jest o tyle fajny, że ma animacje i łatwiej załapać, co się dzieje, a niektóre z pozostałych kanałów też wcale nie wymagają jakiegoś zaawansowanego poziomu. Epic NPC man (z
  • Odpowiedz
@uczalka a znasz jakiegoś takiego anglojęzycznego Makłowicza? Pytanie może się wydawać głupie, ale po prostu lubię jego programy i wydaje mi się, że do nauki języka podeszłoby perfekcyjnie – ciekawe tematy, w jednym odcinku porusza wiele kwestii i bardzo dużo mówi.
  • Odpowiedz
@camelinthejungle: Nie znam. Z kulinarnych rzeczy oglądam tylko Food Emperora - zrobił nawet parę filmików po angielsku i próbowałam obejrzeć, ale szczerze mówiąc, nie mają takiego klimatu, jak te po polsku. :/
  • Odpowiedz
@camelinthejungle: Anthony Bourdain - może niekoniecznie da się porównać go do Makłowicza, bo nie gotuje, ale ma świetne programy kulinarno-podróżnicze. Polecam :)

Wydaje mi się, że Jamie Oliver miał też jakąś serię, gdzie podróżował i gotował, ale niestety nazwy nie pamiętam
  • Odpowiedz