Wpis z mikrobloga

Przez całą Naszą historię odkrywaliśmy typy liczb - 1,2,3... potem ułamki, potem dodaliśmy zero, liczby niewymierne, aż stworzyliśmy ciągłość, wszystkie liczny jakie są możemy jakoś opisać. Ciągłość to jak linia, element jednowymiarowy.

Potem pomyśleliśmy: ok, mamy ciągłość, ale dodajmy ciągłość do ciągłości i stwórzmy płaszczyznę, coś dwuwymiarowego. Potem pomyśleliśmy: stwórzmy z tej płaszczyzny przestrzeń - tak powstały kwaterniony, a są wzory że można je rozszerzać na dowolną ilość wymiarów.

I teraz powiecie, ok taka jest historia matematyki, ale o co Ci chodzi?

Chodzi mi o to, że w ten drugi, trzeci czy tysięczny wymiar to kolejny wymiar, a liczby zespolone to coś co ulepiło się na idei pierwiastka z -1, takiej idei nie ma w większych wymiarach, bo tam nie ma jakiś pierwiastków innych. Nie ma pierwiastka z -1, jest po prostu kolejny wymiar.

PS. teraz czytam o pierścieniach, za jakiś czas napiszę o nich wpis.

#matematyka #gruparatowaniapoziomu

--
Wszystkie nieodpowiednie komentarze będą usuwane
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@NadiaFrance: Miło poczytać o czymś takim na biednym mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°) obserwuję! Tylko popracuj trochę nad formą ( to co napisała @Riwethiel ), prawie wszyscy lubujący się w matematyce są z tych lubiących naukowe #!$%@?, nie wiem z czego to wynika
  • Odpowiedz
@mk321: to jest poprawne, bo skoro pisze się "Wasza dzielnica jest ładna", to tak samo uogólniając będzie się pisało "Nasza planeta jest ładna", albo "Nasza wiedza jest taka a taka".

To po prostu wskazuje na to to, że "naszość" w tym kontekście jest czymś docenianym przez piszącą.
  • Odpowiedz
o pierścieniach


@NadiaFrance: pierścienie, to miejsce w matematyce, w którym panują inne zasady.

Jeśli weźmiemy pod uwagę np. pierścień modulo 5, to:
5 + 3 = 2 (bo 5 + 3 = 8, 8 modulo 5 =
  • Odpowiedz
@mk321: ja się nie znam teraz jeszcze na tym tyle by coś pisać, ale dla mnie pierścień to jest płaszczyzna z wszelkimi możliwymi rzeczami i zbiór funkcji które na tej płaszczyźnie są dozwolone i określone.

Myślę, że może być taki pierścień, który Naszą rzeczywistość określa w np. płaszczyźnie 100 wymiarowej i to dodaje dużo do Naszego rozumienia.
  • Odpowiedz
@NadiaFrance: Niektóre "ciekawostki", że coś nie występuje w jakimś wymiarze albo, że ujawnia się w określonych okolicznością nie jest czasem po prostu wadą systemu dziesiętnego, którego używamy? Gdybyśmy wybrali inną podstawę lub użyli liczb p-adycznych to otrzymalibyśmy inne "ciekawostki".
#luzneprzemyslenia
  • Odpowiedz