Wpis z mikrobloga

Wadowice osamotnione na wojnie z Archidiecezją Krakowską
Teraz coś merytorycznego będzie.

Na początek przedstwaie naszego bohatera:
Mateusz Klinowski - burmistrz Wadowic rocznik 1978
Skończyłem magisterskie studia prawnicze i studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuję w Katedrze Teorii Prawa, Wydział Prawa i Administracji UJ. W 2007 roku uzyskałem tytuł doktora nauk prawnych. Naukowo zajmuję się logiką filozoficzną (logika czynu), metodologią nauki, etyką (w tym bioetyką) oraz teorią polityki.

Teraz drugi bohater:
Ksiądz Jacek Pietruszka, dotychczasowy dyrektor Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach

Krakowska kuria archidiecezjalna, ministerstwo kultury oraz samorządy Małopolski i gmina Wadowice to cztery podmioty, które tworzą Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Aby przedłużyć kadencję księdza Pietruszki muszą na to wydać zgodę wszystkie podmioty, no i burmistrz Wadowic zrobił "na złość" reszcie i nie wydał pozytywnej opinii.

Gmina Wadowice to jeden z podmiotów odpowiedzialnych za muzeum. Moim zadaniem jest m.in. zadbać o to, żeby na czele tej jednostki stała osoba kompetentna. Dotychczasową współpracę z księdzem Pietruszką oceniam źle i nie jest to opinia odosobniona. Powody negatywnego zaopiniowania jego kandydatury przedstawiłem osobiście Marszałkowi Województwa. Była to moja inicjatywa. O kandydaturze księdza Pietruszki nikt z nami nie rozmawiał, nie chciał też żadnych wyjaśnień– burmistrz Wadowice Mateusz Klinowski.

W tej sytuacji Urząd Marszałkowski nie chcąc zostać bez dyrektora postanowił działać twardo. W czwartek (23.08) w Wadowicach doszło do spotkania Rady Muzeum Jana Pawła II. Rada Muzeum podjęła uchwałę o wotum zaufania dla księdza Jacka Pietruszki.

Na spotkaniu rady zjawili się aż dwaj kardynałowie . Z Watykanu przyjechał ksiądz Tadeusz Ryłko, był też ksiądz Stanisław Dziwisz. W obradach uczestniczył poseł Marek Sowa z Nowoczesnej, który jest jej członkiem oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego i ministerstwa kultury, byli też radni Sejmiku.

Na spotkanie przyszła przedstawicielka burmistrza Zofia Siłkowska z komitetu Wolne Wadowice. Potwierdziła, że stanowisko burmistrza wobec kandydata metropolity krakowskiego się nie zmieniło.

W krótkich słowach pani Zofia Siłkowska poinformowała radę, że burmistrz Wadowic udziela swej negatywnej opinii dotychczasowemu dyrektorowi, bowiem kuria krakowska nie chce z nim współpracować.

Członkowie rady nie zgodzili się z tym stanowiskiem uznać je za fałszywe. Oprócz Zofii Siłkowskiej, wszyscy członkowie rady poparli kandydaturę księdza Jacka Pietruszki udzielając mu wotum zaufania - przekazał nam jeden z członków rady.

W tej sytuacji ksiądz Jacek Pietruszka będzie od 1 września przez rok pełniącym obowiązki dyrektora muzeum w Wadowicach.

Burmistrz Wadowic od decyzji zarządu województwa małopolskiego może odwołać się do sądu administracyjnego.

Źródła:
https://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/9573-klinowski-i-silkowska-wywolali-kryzys-w-muzeum-papieskim-wadowice-osamotnione-na-wojnie-z-archidiecezja-krakowska.html

https://wadowiceonline.pl/polityka/12385-spor-z-burmistrzem-o-dyrektora-papieskiego-muzeum

#bekazkatoli #neuropa #wadowice #prawo #polska
  • 16
@lakukaracza_: Panstwo w panstwie. Kazdy patriota powinien byc za w pelni swieckim panstwem odcietym od KK. Po co nam druga stolica w Watykanie?
Czy czasem jesli inne panstwo nie steruje naszym to nie tracimy niepodleglosci? Bo podobno stracilismy ja dla Brukseli, a co z Watykanem, ktory ma wiecej jak Bruksela do gadania?