Wpis z mikrobloga

@bergero00: Zabawne jest wierzyć w boga który na to przyzwolił. Idea boga miłosiernego to śmieszny żart. Obecność zła gryzie się z ideą wszechmocnego boga. Jeśli uważasz inaczej to wczuj się w tego który to skrobał na ścianie.
  • Odpowiedz
@Werdandi: skąd wiesz czym jest dobro a czym zło? to pojęcie względne. raczej tobie polecam się wczuć bo to nie ja piszę beki z katoli. specjalnie wierzący jakoś nie jestem ale w biblii masz wyraźnie napisane że władze nad ziemią ma szatan.
  • Odpowiedz
@bergero00: Bóg jest wszechmogący mógł zainterweniować.

Matko jak chcesz przy takim chorym przykładzie jeszcze dyskutować o tym czy cierpienie jest złe to proszę nie pisz do mnie, nie mamy o czym rozmawiać.
  • Odpowiedz
Obecność zła gryzie się z ideą wszechmocnego boga.


@Werdandi: zło pochodzące od człowieka, w tym właśnie obozy koncentracyjne, nie gryzie się z ideą wszechmocnego boga, gdybyśmy nie mogli zabijać się nawzajem to nie bylibyśmy wolni, to ludzie zabijali w obozach nie rzekomy bóg

dużo gorsze jest zło, które pochodzi tak naprawdę znikąd, ze świata samego w sobie, choroby genetyczne, nowotwory i tak można do jutra wymieniać, i dopiero takie zło gryzie
  • Odpowiedz
@Werdandi: w naszym systemie postrzegania zła i dobra jest to coś złego, chodzi mi o parę kwestii, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dla nazistów to co robili było dobre, chodzi też o to że jak Bóg (z perspektywy czysto teoretycznej) może mieć władzę nad światem skoro nie należy do niego. ja tego nie piszę jako katolik bo mi daleko do wierzącego w taki porządek.
  • Odpowiedz
@bergero00: Jeśli Bóg nie ma władzy nad tym światem jak piszesz to jest to herezja z punktu widzenia kościoła katolickiego. Podobnie myśleli marcjonici czy gnostycy. Z takiej perspektywy mógłbym się z Tobą zgodzić.
  • Odpowiedz
@EmbraceTheEndlessVoid:

zło pochodzące od człowieka, w tym właśnie obozy koncentracyjne, nie gryzie się z ideą wszechmocnego boga


Gdyby bóg chciał w danej sytuacji interweniować to by zainterweniował, jego bierność względem zła jest równoznaczna z tworzeniem zła. Skoro jest Bogiem wszechmogącym to mógłby do chociaż najgorszych przypadków nie dopuścić ale nie robi tego bo chce zła, chce żeby dany czyn doszedł do skutku. Tak samo szatan działa z przyzwolenia boga.

Jeśli mamy
  • Odpowiedz
@Werdandi być może zainterweniował: rękami USA, ZSRR, UK i innych narodów, głupotą Hitlera, wczesną i wyjątkowo ostrą zimą w 1941 r. Paradoksalnie nawet Związek Sowiecki, imperium zła, stał się narzędziem do tego celu.

Musisz zrozumieć, że Bóg w katolickim ujęciu nie działa poprzez ogólnoświatowe, bezpośrednie interwencje, jakiegoś rodzaju ,,piorun z niebios". Wolna wola ofiarowana ludziom oznacza pozostawienie dziejów świata ich własnemu biegowi, a ingerencja ma subtelny, na pierwszy rzut oka niewidoczny wymiar.
  • Odpowiedz
@wjtk123:

Musisz zrozumieć, że Bóg w katolickim ujęciu nie działa poprzez ogólnoświatowe, bezpośrednie interwencje


Ja tego nigdzie nie neguję ale nie piszmy, że jest dobry. Jest współodpowiedzialny za to zło dlatego, że miał moc interwencji ale z niej nie skorzystał a więc chciał tego zła, chciał żeby się dokonało, zło dzieje się za przyzwoleniem boga. Wolna wola tu w niczym nie przeszkadza jako, że bóg zna całą przeszłość i przyszłość wie
  • Odpowiedz