Wpis z mikrobloga

Przeglądałem sobie książki dziecięce z rysunkami Jana Marcina Szancera (polecam mocno) i zauważyłem "Bajki" Charlesa Perrault. Nazwiska jakoś nie kojarzę, więc spoglądam w opis: " Śpiąca królewna, Czerwony Kapturek, Wróżki, Kot w butach, Paluszek, Sinobrody, Kopciuszek".
Chwila moment.
Sprawdzam wiki, jakiś Francuz XVII wiek.
Coś nie gra, więc sprawdzam braci Grimm. Tu już jak wiadomo, Niemcy XIX wiek, ich baśnie to zbiór opowiadań ludowych dostosowanych później do dziecięcej percepcji. W sumie ciekawe, nigdy się nie zastanawiałem nad tym, że te bajki funkcjonują w wersjach różnych autorów.
Od niechcenia klikam jeszcze w [Kopciuszka](https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopciuszek_(baśń)), a tam:

Baśń wywodzi się ze starożytności (z Egiptu bądź mitologii grecko-rzymskiej) i jest znana na wszystkich kontynentach. Pierwsza zapisana wersja pojawiła się w VII w. p.n.e. w starożytnej Grecji u Strabona (Geographica, księga 17, 33), później powtarzana przez innych autorów, m.in. Aeliana czy Herodota.


#ksiazki #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #kopciuszek #bajki
źródło: comment_R80Ep1RoZC1IuQHarMnixLIBHzipCzaf.jpg
  • 4
@puszkapandory: To zabawne, że dzisiaj oglądając w tv Czarownicę, zacząłem szukać w necie oryginalnej baśni i doszedłem do tego samego fragmentu o Kopciuszku, o którym piszesz. Aż musiałem sprawdzić na wykopie czy ktoś kiedyś też do tego doszedł i proszę, znalazłem wpis XD