Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki też, bo kto wie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam #pytaniedoeksperta z zakresu #mechanikasamochodowa
Żeby odpalić silnik muszę dość długo kręcić rozrusznikiem, tak ze 2-3 sekundy, gdzie to powinno od strzała iść, niby niezbyt poważna usterka, ale już trochę z tym jeżdżę i zaczyna mnie wkurzać.

Jedni mówią, że benzyna się cofa i zawór zwrotny jest uszkodzony, inni, że tu w ogóle nie ma zaworu zwrotnego (Renault Scenic I FL '02 1.6 16V) . Jeszcze inni mówią, że już pompa słaba, typowe w samochodach z instalacją gazową. Ja na gazie zrobiłem już 160 000km, więc był czas, żeby coś się popsuło, następni że wtryskiwacze benzyny są zapchane, też podobno typowe w zagazowanych autach.

Dodam, że w zimę to już w ogóle są jaja, bo póki nie przełączy się na gaz to nie ma mocy, szarpie i cuda się dzieją, szczególnie, kiedy benzyny jest około połowa baku. Staram się unikać takich sytuacji i dbam, żeby jednak było tak zawsze full paliwa, wtedy mniej szarpie, w lato nic takiego się nie dzieje. Pełny bak ma tez trochę chronić pompę przy gazie, żeby miała co robić.

Moje pytanie, jak mogę samodzielnie to zdiagnozować, czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić kondycję pompki albo stan wtryskiwaczy? Czy macie może jakieś inne pomysły co to może być i jak to sprawdzić?

  • 2
@fairytale_stinking_cave: polataj nim trochę na benzynie, najlepiej - zalej ze 20 litrów benzyny + 4 litry ropy w to i wyjeździj, trochę wtryskom dasz odżyć.

A co do zapalania na zimnym - spróbuj kilka razy najpierw przekręcić stacyjkę ale nie kręcić, jeśli faktycznie paliwo się tak cofa to po 2-3 razach pompa wstępna powinna dopchnąć paliwo gdzieś do silnika
@Jemigrant Spróbuję z benzyną, a do drugiego, czasami przełączam na zapłon i wyłączam parę razy, żeby popmka podpompowała, potem na ułamek sekundy kręcę rozrusznikiem, żeby nie odpalił, też żeby pompka podpompowała i po tym rytuale powinien palić na strzała. Kiedyś to działało, bo znajomy mechanik mi to polecił, obecnie nic takie zabiegi nie zmieniają, wciąż trzeba kręcić koło 3 sekund. Oczywiście chwilę po zgaszeniu pali na dotyk, ale już po 5 minutach