Wpis z mikrobloga

@wojna_idei: Imo to raczej kwestia nie tego, że "nic się nie zmieniło" tylko tego, że każdy wiedział już, że jebnie. I zamiast szukać sensacji i pisać "Polska armia nie gotowa", "Ludzi, bedo bić" czy coś takiego to nastawiali ludzi, żeby jednak pozostali w domach i gotowali się na walkę. Tu też chodziło o to, za pewne, że WP było pewne, że jednak Anglia i Francja nie okażą się tchórzami i
  • Odpowiedz
każdy wiedział już, że jebnie


@zuymen: Zgadza się. I dlatego pisali to ludzie chcą przeczytać, a nie rzetelny opis faktów. Jeśli chcieliby tylko pozytywnie nastawiać ludzi to lepiej chyba było zagrzewać ich do walki mówiąc, że ta walka nadejdzie.
  • Odpowiedz
@zuymen: to nie takie proste, tamta władza sanacyjna potrafiła wsadzić człowieka do więzienia za to że napisał w gazecie że polską armię należy dozbroić, bo jak trzeba dozbrajać to znaczy że jest nieuzbrojona,
tam nie można było nic innego napisać niż taką propagandę bo nie przechodziło przez cenzure
  • Odpowiedz
@zuymen: Ale oni nie okazali się tchórzami. Wywiązali się ze wszystkich zobowiązań i planowali dużą ofensywę na
21 IX, ale słusznie uznali po wejściu Sowietów że z Polski nie ma już co zbierać.
  • Odpowiedz
@zuymen: Chcieli nam pomóc, ale w tamtych czasach mobilizacja wojska nie mogła odbyć się tak szybko jak dzisiaj. Przedmówca dobrze powiedział. Gdyby nie atak Sowietów, Polska utrzymała by się dłużej i mozliwe by bylo wysłanie pomocy.
  • Odpowiedz
@ZupaPierwotna: @nexetpl: Może tak być. Ja tam niestety z okresu międzywojennego nie jestem jakiś wybitnie wyedukowany. Generalnie jednak chodziło mi o to, że znając ówczesną propagandę jak wspomniano wcześniej, liczyłbym raczej na wpis ku pokrzepieniu serc lub ewentuanie - nie psucia zanadto morale. To w wojnie też jest raczej ważne :-)
  • Odpowiedz