Wpis z mikrobloga

pytanko do #elektryka oraz #elektronika

mam jeden wolny nowy akumulator 100Ah samochodowy. chciałbym go wykorzystać jako źródło zasilania awaryjne do drobnych sprzętów w domu (szczególnie laptop). I teraz pytanko - jak najlepiej to podłączyć i co dokupić? Mam przetwornice samochodową 12->230V i tak mógłbym podpiąć lapka po org. zasilaczu ale czy to nie jest niepotrzebne piętrzenie elementów (dodatkowo wtyczke zapalniczkową przetwornicy trzebaby było przerobić na dwie klemy do aku (lub żaki).

Inne wyjście to ładowarka samochodowa uni na 12V bezpośrednio do AKU (też przerobienie wtyczki) - i do laptopa? Jak to najlepiej ogarnąć?
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@jerry56: lepiej mieć przetwornicę z 12V na laptopa bezpośrednio (pewnie ok. 20V) i/lub na USB do drobniejszych. Konwersja najpierw w górę, a później w dół jest trochę bez sensu, ale daje Ci oczywiście większe możliwości.
Pewnie najprościej zrobić do tego właśnie gniazdko zapalniczki - a jak je już podłączyć, to nie wiem. Jeśli to okazyjne użycie, to może krokodylki.
@jerry56: Drugie wyjście dużo lepsze, nie musisz przekształcać napięcia ze stałego na przemienne, dzięki temu masz większa dostępną wydajność akumulatora. Podepnij to na krokodylach i tyle. Albo kup klemy na bolce aku i zarób na kablach.
@LepszeSloneczneDni: przeciez to dosc czesto praktykowany sposób przez wszelkiego rodzaju praperswó/survivalowców itd. tzn. nie tyle dom co domek, niestety czeste braki produ na kilka godzin.
nie chodzi o to by zasilic cos duzego a wlasnie male rzeczy. laptop na aku 100AH pochodzi spokojnie pare godzin. chyba ze sa inne sposoby? (oczywiscie oprocz kilku kompletow baterii).
@jerry56: jeżeli nawiązujesz do prepersów to nie mam więcej pytań, pytałem bez złośliwości - ciekawy byłem Twojego pomysłu. Pamiętam jak tata zabierał aku na noc do domu i dlatego mam takie dziwne skojaqrzenia.. Akumulator w domu to jakiś duży fiat itd.