Wpis z mikrobloga

Mirki , aktualnie używam Linux Mint ale potrzebuje na kilka miesięcy przesiąść się na Windowsa. Jak to jest z tymi 2 systemami na jednym dysku ? Gryzą się jakoś czy wszytko jest ok ? Myslalem tez nad zainstalowaniu linuxa na moim HDD ale nie jestem pewny czy system nie zwolni znacząco. Sprawdzał ktoś z was czy jest znacząca różnica w działaniu linuxa na ssd i hdd ? #linux #windows
  • 10
Używałem kilka lat dwóch systemów na jednym dysku. Wszystko ok jak dobrze zrobione.

Jeśli chodzi o SSD i HDD nie miałem okazji testować. W przypadku windowsa różnica kolosalna, podejrzewam że z GNU Linux to samo. :)

Zrób backup danych i testuj! Ale jeśli masz dość miejsca na SSD nie bawiłbym się w instalację GNUlinux na HDD
@71393: Linux lepiej poradzi sobie na HDD niż Windows. Nie myślałeś nad przesiadką na Win? W 10 masz WSL, dzięki czemu możesz mieć normalnego Linuksa dostępnego z poziomu shella. Bardzo wygodne, ale minusem jest, że nie można uruchomić aplikacji desktopowych.
@compix: Windows przy aktualizacjach potrafi wywalić gruba; warto się dowiedzieć czy masz EFI, bo jak ogarniesz to rozwiążesz problemy

@Poranekk: Odpalisz aplikacje Linuksowe, ale bez Linuksa (jądra), czyli różnego rodzaju aplikacje niższego poziomu mogą nie działać. O ile ktoś używa :D
@fervi: Jakby było tam jeszcze jądro to w ogóle byłaby incepcja. Ja tam potrzebuje tylko do kompilacji, więc w sumie nie potrzebuje schodzić aż tak nisko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@71393: Dokonałeś chyba najlepszego i najprostszego wyboru. Tylko jak @fervi pisał, przygotuj sobie live, żeby ogarnąć gruba, bo nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby mi Windows gruba nie wysypał. W sumie najczęściej wystarczy wykonać update-grub, a
@71393, najlepiej jest najpierw instalować windowsa, a potem linuxa. Jeśli już masz minta i chciałbyś dorzucić windę na ten sam dysk to linux przestanie się po tym uruchamiać, bo grub zostanie zastąpiony przez windowsowego bootloadera. Ale łatwo to naprawić, polecam takie narzędzie jak boot-repair-disc. A po przywróceniu gruba nie powinny się gryźć, przy starcie systemu będzie możliwy wybór systemu do uruchomienia