Wpis z mikrobloga

Mars i Droga Mleczna w szerokim polu. Panorama 4 kadrów, ogniskowa 24 mm, f/2, 60 sekund ekspozycji na kadr. Fotka w naturalnych kolorach (balans bieli 5400 K) - dokładnie w taki sposób wyglądałoby nocne niebo, gdyby nasze oczy były wystarczająco wrażliwe na światło.

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofotografia #astrofoto #fotografia #kosmos #mojezdjecie
namrab - Mars i Droga Mleczna w szerokim polu. Panorama 4 kadrów, ogniskowa 24 mm, f/...

źródło: comment_TacY8YVawnBAxo8OVF7AH2jyTlzXTNmX.jpg

Pobierz
  • 23
@Betoniarka_chaosu: Ciemna lokalizacja to jedno, poza tym dochodzi odpowiednia obróbka (w której próbuję wydobyć jak najwięcej detalu z surowych fotek, przy okazji uważając, aby zachować właściwą kolorystykę i nie przepalić żadnej partii obrazu) oraz oczywiście sprzęt (mechanizm do anulowania ruchu obrotowego Ziemi, jasny obiektyw i pełnoklatkowy aparat z wyższej półki)
@Kreation: to jest zrobione w Jakuszycach, z nocki w Montanie niestety nie mam już więcej do pokazania. Podczas zeszłorocznej wizyty w USA nie było zbyt dużo czasu na nocne fotografowanie, w zasadzie zaliczyłem tylko 4-5 wypadów, każdy na maksymalnie dwie godzinki. W listopadzie wybieram się na dwa tygodnie na pustynię Mojave, już w 100% nastawiony na całonocne sesje astrofoto ( ͡ ͜ʖ ͡)
@namrab: często na Twoich zdjęciach pojawia się lekka zielona poświata na części nieba - trochę podobna do zorzy. Czy jest to jakaś namiastka zorzy na niebie widoczna dzięki długiemu naświetlaniu? :)
@zbigniew-wu: Zielona poświata to tzw. airglow, jej światło emitowane jest głównie na skutek rekombinacji zjonizowanego tlenu w wysokich partiach atmosfery. Zorza z kolei powodowana jest przez bezpośrednie kolizje z naładowanymi cząstkami wiatru słonecznego przyspieszonego przez pole magnetyczne Ziemi.
Airglow w przeciwieństwie do zorzy widoczny jest na wszystkich szerokościach geograficznych. Na nocnym zdjęciu z ISS poniżej bardzo fajnie widać jonosferyczną "bańkę" wokół naszej planety:
namrab - @zbigniew-wu: Zielona poświata to tzw. airglow, jej światło emitowane jest g...

źródło: comment_zv8MUE1f683k7rchk3E9YX9Gt8ZwNwnT.jpg

Pobierz
no zdjęcie fajne, ale beka z mirków, które myślą, że taki coś można zobaczyć gołym okiem.


@BrockLanders: Nie ma ani jednego takiego w tym wpisie, więc ocb? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Fotka w naturalnych kolorach (balans bieli 5400 K)


@namrab: Aparat "standardowy" czy wyciągałeś jakieś filtry sprzed matrycy?
Ja stawiam pierwsze kroki w #astrofoto, ale póki co nie udało mi się takich kolorów drogi mlecznej uzyskać.. ( ͡° ʖ̯ ͡°)