Wpis z mikrobloga

Miraski drogie, mam dylemat. Otóż potrzebuję małego laptopa typowo do roboty – np. napisać jakiś tekst, wysłać maila, opublikować coś na FB, przejrzeć neta (10 otwartych zakładek minimum) itd. Grać w gry na nim nie będę, tworzyć grafiki też nie, magazynować i oglądać filmów raczej też nie, od takich zadań mam innego kompa.

Priorytety:
1. Ma być mały i poręczny – ok. 13 cali wystarczy w zupełności.
2. Bateria musi trzymać możliwie najdłużej.
3. Nie ma się grzać, kiedy np. położę go na kolanach siedząc sobie w łóżku.
4. Ma być w miarę szybki przy podstawowych operacjach i nie zamulać.
5. Dobrze by było, aby w miarę fajnie wyglądał (lubię ładne rzeczy).
6. Im mniej drobnych upierdliwości, tym lepiej.

No i teraz pierwotnie chciałem sobie kupić coś takiego w cenie ok. 4200 PLN:
HP Envy 13-ad108nw 13,3", 1920 x 1080 pikseli, Intel® Core™ i5-8250U - 8GB RAM - 256GB Dysk - GFMX150 Grafika - Win10; jak dla mnie klamoty wystarczające do prostej roboty, HP mi zawsze dobrze służyły, no i ładnie wygląda.

Ale… ale kumpel, fan „jabłka”, mnie namawia, żebym lepiej za jakieś 3600-3700 PLN kupił sobie nówkę sztukę starego modelu MacBooka Air: Apple Macbook Air 13 13,3" 1440 x 900 pikseli, Intel® Core™ i5-5360U - 8GB RAM - 128GB Dysk - OS Sierra; klamoty niby gorsze, ale…

Ale kumpel twierdzi, że „Mac i tak lepiej chodzi i wciąga PC-ty o teoretycznie wyższej specyfikacji, do tego nie grzeje się ani trochę, bateria trzyma spokojnie 3 dni, no i pochodzi z 5 lat bez awarii bankowo”. Mówiąc szczerze nigdy nie miałem produktów Apple, bo zawsze wydawały mi się zbyt drogie w stosunku do parametrów, ale pomyślałem, że może za tak małą kasę warto wypróbować Maca jako woła roboczego (zwłaszcza, że nie jestem jakimś fanbojem Windowsa i przestawienie się na inny OS nie powinno stanowić problemu).

Reasumując: co lepiej brać z tych dwóch sprzętów, HP czy Mac…? ( ͡º ͜ʖ͡º) #komputery #apple #windows10 #it #pytanie #rozkminy
  • 19
  • Odpowiedz
@grafikulus: Od pół roku mam tego właśnie Maca i jestem mega zadowolony. Jak czytałem listę Twoich wymagań to od razu miałem polecać. Bateria w praktyce trzyma ~7h ciągłej pracy, komputer nie zamula mimo wielu otwartych kart i programów i jest super ergonomiczny. Na początku nie mogłem się przyzwyczaić do klawiatury i touchpada (gesty), ale teraz nie wyobrażam sobie lepsego rozwiązania. Od razu zaznaczam, że nie jestem fanboyem jabłka.
  • Odpowiedz
@grafikulus: Do twoich zastosowań Air byłby idealny, bateria spokojnie wytrzymuje 10-12 godzin. Wydajnościowo też będzie ok, grzać się nie grzeje, wygląd to kwestia indywidualna, ale brzydkim ani źle wykonanym go nazwać nie można, a cena teraz jest całkiem fajna. Choć we wrześniu mogą się pojawić nowe tanie Mac'i ale na ceny rzędu 3600 tak jak teraz można kupić Air'a bym nie liczył.

Choć z drugiej strony Air konstrukcyjnie ma już swoje
  • Odpowiedz
@grafikulus: Jeżeli chcesz spoko ultrabooka to proponuje Della

https://www.x-kom.pl/p/379453-notebook-laptop-133-dell-inspiron-5379-i7-8550u-16gb-256-win10-fhd.html

mam sam takiego i nawet programować się na nim da. Tutaj masz więcej ramu i dotykowy ekran.

Air... musiał byś się przesiąść na MacOS co nie zawsze jest łatwe (mi np nie robi róznicy przy typowym korzystaniu)
I z maca korzysta się trochę inaczej np obsługa systemu itp.

Hp bym na pewno nie kupił i nie za taką kase.
  • Odpowiedz
@grafikulus po co Ci za taki hajs sprzęt. Szukaj laptopa poleasingowego. Wydasz 1.5k, jak będzie potrzeba to dokupisz nową baterię za 150zl i będziesz miał lapka w stanie bdb+ z dużo lepszymi podzespołami wydajnościowo niż to co zaproponowałeś. Dell lub HP.
  • Odpowiedz
@grafikulus: A ta seria Envy to nie są te, w których nawet dysku nie dołożysz w razie potrzeby? Wiem że w Macu (chyba) tez nie, ale jak już Windows to po co się tak ograniczać?

Już nie wspomnę że za ten hajs kupisz jakiś gamingowy. Zobacz Lenovo, seria Yoga, są modele które maja o wiele lepsza specyfikacje a nie powinny kosztować majątku / będą kosztować porównywalnie do tego Envy
  • Odpowiedz
@grafikulus: jak patrze co masz zamiar z nim robić to nie lepiej chromeboka, albo jakieś 2w1? Takie trochę, chce coś prostego dla teściowej do kościoła, rozważam pomiędzy Audi R8 a Panamerą...
  • Odpowiedz
Dzięki za odpowiedzi. W Mac ta rozdzielczość ekranu mnie trochę martwi, bo to nie Retina jednak, ale... Z drugiej strony żadne gamingowe, szybkie sprzęty nie są mi potrzebne (jak pisałem, mam innego kompa jeszcze) - niezawodność, długość pracy i niezamulanie to priorytet.
  • Odpowiedz
@grafikulus: Osobiście do Twoich wymagań mogę polecić Ci Macbook’a 2017 (bez Air oraz Pro) ekran Retina, bardzo zgrabny, długa żywotność baterii. Będziesz zadowolony.
  • Odpowiedz
@arhu OMG xD to dlaczego poleciłem Della i HP które mają chyba najlepsze jakościowo laptopy, które najczęściej są brane w leasing przez firmy?
Nie raz już pomagałem w wyborze laptopa znajomym i rodzinie. Zawsze mówię żeby kupować używki i ewentualnie dokupić dysk/baterie. Dosłownie każdy kto kupił nowego laptopa żałował później, że nie posłuchał się mojej rady. Płacisz mniej za lepszy wydajnościowo i jakościowo sprzęt (bo np za 3tys kupujesz laptopa który nowy
  • Odpowiedz
@grafikulus: Ja jako sprzet podróżny kupiłem sobie HP ProBooka takiego: https://allegro.pl/hp-probook-430-g5-i5-8250u-w10p-256-8gb-13-3fhd-3y-i7234337470.html ogólnie działa spoko, trzyma wystarczająco, ma jedną wadę, czasami zdarzają się chocki ze sterownikiem wifii z jednym z moich domowych routerów... Na razie tylko z nim, ale jest to nieco wkurzające, gdy inne urządzenia pracuja z nim bez problemów,a ten od czasu do czasu wymaga resetu routera inaczej za chiny nie chce się z nim łączyć. Z ciekawostek -ma dodatkowe
  • Odpowiedz
@grafikulus: Air to fajny sprzęt, ale w moim odczuciu ekran dyskwalifikuje go zupełnie. No, chyba ze byłby tańszy o jakieś 1k plnow, serio. Wszystko co robisz na kompie robisz patrząc na ekran, dlatego warto kupować możliwie najlepszy ekran.
Przegladnij sobie serie notebooków od Asusa - Zenbook. Procesory niskonapięciowe, niektóre modele bez wentylatorów - bezgłośne. Świetnie wykonane i bardzo dobry design. ;-)
  • Odpowiedz
Hp elitebook 1040. Sam szukam teraz fajnego poleasingowego ale z prockiem i5 5300 1040 i trudno znaleźć, a takie mamy w pracy. model 840 też daje radę mocno, też miałem. Ceny 1.5-2.5k
  • Odpowiedz