Wpis z mikrobloga

Dopiero dzisiaj uświadomiłem sobie jak bardzo mam #!$%@? zęby. To znaczy zawsze wiedziałem, że mam krzywy zgryz (górny rząd nieco dalej) lecz nie sądziłem, że to aż tak rzutuje na wygląd całej twarzy.

Ostatnio u dentysty byłem... A nie, nie będę mówił. I tak nie uwierzycie, zresztą to smutna historia. Więc co mam robić? Iść do ortodonty i on mi założy aparat? Iść do stomatologa i wpierw wyleczyć chore zęby? Co najpierw? Ile potrwa leczenie? I ile zabulę?

Dobra, inaczej. Niech ktoś będzie tak miły i wyjaśni mi wszystko od A do Z.

#leczenie #ortodoncja #przegryw #medycyna #zeby
  • 17
@autystycznyblues: Najpierw leczysz wszystko, 200 zł za ubytek, 1000 zł za kanałowe. Ale nie rób kanałowo, może się okazać, że ząb i tak będzie do wyrwania. Potem do ortodonty. Zdjęcia, wyciski, plan leczenia ok 500. Higienizacja nie pamiętam, ok 150? Aparat na jeden łuk ok 1500-2000. Jeśli będą potrzebne operacje to 500-2000 za jedną. Potem leczenie, do kilku lat, wizyty co 5 tyg od 100-200 za jedną wizytę.

Dobry ortodonta powinien
@volodia: Co do zębów to nie mam nawet pojęcia, które należy leczyć. Boję się spojrzeć w lusterko. Myć oczywiście myję, ale przez pewien czas i to zaniedbywałem. Jeśli chodzi o krzywiznę to tak jak napisałem - górny rząd jest mocno wysunięty co wysuwa też nos i daje wrażenie, że żuchwa i podbródek są mniejsze. Tylko nie wiem czy przy leczeniu lekarz będzie wysuwał dolny rząd czy cofał górny.
@autystycznyblues: Najpierw wylecz zęby (plus ewentualnie piaskowanie/scaling), potem idź do ortodonty.
Leczenie ortodontyczne do krótkich nie należy, ale znam przypadki, gdzie po 1 roku zakładano już aparat retencyjny (małe wady), przy większych wadach może to być 2-2.5 roku. Czasem potrzeba dodatkowej interwencji chirurga (wtedy koszta rosną drastycznie). Co do konkretnych kosztów to dużo zależy od miasta i lekarza u którego się leczysz. Kiedy badałem lokalny krakowski rynek to cena za 1
W moim przypadku to wyglądało tak: leczenie kilku ubytków, tutaj zależy ile masz do zrobienia, jeśli chodzi o cenę to płaciłem 80-100zł za jednego zęba. Potem wstępna wizyta u ortodonty i odcisk szczęki plus rentgen, razem jakies 200-250zł. No i aparat, łącznie 5400 za dwa łuki, plus wizyty co 2 msc i na koniec leczenia jeszcze jakies retainery za mniej wiecej 1500zl będą. Także trochę wydatków jest, ale warto.
@gregor40: To tanie te operacje, bo od ludzi z branży wiem, że taka kortykotomia to koszt rzędu 3k PLN, a osteotomia (LeFort II) 30k PLN, ale lepiej nie straszyć OP-a przed wizytą ;)
@h4n51k: Mikroimplantacja, nie rekonstrukcja połowy twarzoczaszki. Konieczność mikroimplantacji wychodzi w czasie leczenia, a o konieczności osteotomii wiadomo od razu, tu nie ma zaskoczenia. Można się wtedy nie leczyć.