Wpis z mikrobloga

Witam, witam mirkomordki
Dlaczego ludzie można że powiedzieć, hejtują maszyny na siłowni, szczególnie dla początkujących?
Sam nim jestem i robię z połowę swoich serii na maszynach, bo obawiam się, że na wolnych ciężarach szybko zaliczę kontuzję.

#silownia
  • 8
  • Odpowiedz
@KryptonZ: Nie angażują mięśni stabilizujących, głębokich, wymuszają zazwyczaj nienaturalny ruch. Zazwyczaj się upośledzasz/pogłębiasz patologie jako laik jeszcze bardziej, zamiast się rehabilitować treningiem siłowym.
  • Odpowiedz
"Upośledzasz, pogłębiasz patologie" - co masz na myśli, są jakieś dowody (najlepiej naukowe), że wykonując ruchy na danej maszynie w wymagany przez nią sposób się 'popsuje'? Rozumiem argument z mięśniami stabilizującymi i głębokimi.
  • Odpowiedz
@KryptonZ: Jeśli Cię nawala odcinek lędźwiowy i go nie wzmacniasz ćwiczeniami globalnymi i idziesz na maszynę, gdzie taśma dominująca przejmuje robotę, a ta słabsza sobie jest luzem, to nie trzeba badań, aby twierdzić, ze pogłębiasz patologię. Prosty przykład. U większości ludzi przednia taśma jest dominująca (przez siedzący tryb życia). Na przykładzie nóg, rozbudowane za bardzo czworogłowe a słabe pośladek oraz mięsień dwugłowy. Jeśli zamienisz tutaj przysiad na suwnicę, to będziesz angażował
  • Odpowiedz
@KryptonZ: dodajmy też ekonomię czasu po prostu, po co robić 3 ćwiczenia załóżmy jedno na czwórki i dwa ćwiczenia na dwójki jak dla laika globalne ćwiczenie załatwi te partie na raz ¯\_(ツ)_/¯ tym bardziej, że i tak pewnie nie wyregeneruje się z objętości z tych 3 bo będzie za dużo dla początkującego
  • Odpowiedz
Hmm, okej zrozumiałem argumenty (chodzi mi jedynie o logiczność, a nie "bo tak" w komentarzach na YT jak czytam te spory); dziękuję, teraz wiem, że będę musiał się zaprzyjaźnić z ćwiczeniami wielostawowymi.
  • Odpowiedz
@KryptonZ: Maszyny nie są oczywiście złe, nie ma co demonizować. Bo jeśli już jesteś zaawansowany i wiadomo co nie gra, to można właśnie sobie nimi pomóc i wzmocnić słaby punkt, gdy już się je zna
  • Odpowiedz
Nie ma złych ćwiczeń sa bardziej rozwijające mięśnie i mniej. Osobiście sam wskoczyłem po pol roku ćwiczeń wolnymi ciężarami na jakieś maszyny (cable fly, row Machine taki z ciężarami) gdybym miał wrócić do początków na 100% mieszalbym ćwiczenia na maszynach z tymi na wolnych ciężarach. Jeśli chcesz iść na siłownie i robić martwy ciąg czy przysiady na pierwszej wizycie, bez opiekuna - lepiej wskocz na maszyny i popatrz jak inni ćwiczą na
  • Odpowiedz