Wpis z mikrobloga

Po raz milionowy, ale może kiedyś dotrze:

Sądy i trybunały są umocowane w konstytucji bardzo mocno właśnie po to, żeby władza ze zwykłą większością do zarządzania krajem (PiS ma lekko ponad 50% w sejmie, a tylko 38% poparcia w wyborach z 2015) nie wywracała kraju do góry nogami. Jak ktoś chce robić takie ustrojowe reformy dotykające bezpieczników ustrojowych, to musi mieć 2/3 w sejmie, czyli ok. 45-50% w wyborach powszechnych albo koalicjanta. Chyba uczciwe?

Wszyscy na Zachodzie to rozumieją i w sprawie "checks and balances" nie dadzą się oszukać. No ale jak ktoś jest dyktatorkiem-uzurpatorem jak Kaczyński to musi opowiadać jakieś smętne historie żeby to uzasadnić, przynajmniej wewnętrznie "ciemny lud" to kupuje ew. ignoruje karmiony owocami światowej koniunktury.

#polityka #4konserwy #neuropa #tklive #dobrazmiana
  • 23
@Al-3_x Tak jest. Demokracja przekreśla Twoje teorie o reformach, są po prostu oderwane od patologicznej rzeczywistości. Sam marzę nieśmiało o technokracji, ale wprowadzić ją mógłby tylko potężny, globalny kryzys, a potem jeszcze ktoś musiałby ją ochronić przed ludzkimi wadami ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@NoMercyIncluded: Bardziej mi odpowiada merytokracja. Różnice są niewielkie ale pewne są.

Twoje teorie o reformach, są po prostu oderwane od patologicznej rzeczywistości. Sam

Czy ja wiem. To zależy od sytuacji. Jeśli żadna partia nie uzyskała by większości sejmowej to mielibyśmy taką sytuacje o jakiej mówiłem. Kompromisy, godzinne kłótnie i liczne poprawki. Ale i tak takie reformy jakie się obecnie wprowadza przynajmniej komuś pomagają. Jest to co prawda wąska elita ale jednak