Wpis z mikrobloga

Hej Mirki. Takich pytań pewno ostatnio sporo ale czy polecacie jakaś klimatyzację do 1500/2000 zł? Split czy przenośna? Rodzice coraz gorzej znoszą upały więc coraz bardziej się przyda. Opinie zdecydowanie niepochlebne na temat przenośnych... Narazie mama mówi że byłaby używana sporadycznie ale myślę że powyżej 25 stopni w pokoju już byłoby przesłanka do jej włączenia ;)
#klimatyzacja ##!$%@? #remontujzwykopem
  • 25
@Simfecstio nie bierz przenośnych, bo to naprawdę jest lipa, natomiast co do splitow to tak na dobrą sprawę cokolwiek byś nie kupił to i tak będziesz zadowolony. Najtańsze to chińczyki, ale osprzęt typu zawory, sprezarki itp. wszędzie jest ten sam, różnica na dobrą sprawę jest TYLKO w jakości plastików, ale dopłacając do markowych klim z serii eco nie dostaniesz nic poza inną naklejką - żeby poczuć różnice musisz kupić serię premium dobrej
@Silikon: Widzę, że są metody montowania klimatyzacji na szybkozłączki i rurki wypełnione czynnikiem. Bo ja jakbym chciał zamontować w 2 pokojach plus przekucie 3 ścian a do tego podwieszany sufit to za sam montaż płaciłbym z 3 tys chyba. Tragedia. Liczę ze zamknę się w 3 tys ze wszystkim, z dodatkową jednostką wewnętrzną plus rurki i różne złączki. W poniedziałek będę dzwonić do firmy.
@Simfecstio: Czynnik chłodniczy jest już w agregacie zewnętrznym - podłącza się instalację, robi próżnię i odkręca zawory. I właśnie tutaj jest szkopuł - unia chce ograniczyć emisję czynników przez nieumiejętny montaż i zgodnie z obecnym prawem, które weszło w połowie zeszłego roku kupując klimę musisz przekazać na piśmie do sklepu oświadczenie firmy monterskiej lub kopię umowy o dzieło z osobą z uprawnieniami, która Ci taką klimę zamontuje. Dodatkowo z własnego doświadczenia
@Xargo1: Ale one są podobno eko. Właśnie czytałem, że ktoś sam zamontował prawie wszystko ale nikt mu nie chciał podłączyć :) A można tak zrobić, że trójnik dać i dwie jednostki wewnętrzne pod tą samą instalacje? Jak jestem w jednym pokoju to uzywam jednej jak w drugim to drugiej?
@Simfecstio bo to nie takie proste. Takie coś na trójki to już układy vrf ale to zupełnie inna bajka i na więcej jednostek wew.
Zasadniczo nie ma dużej różnicy żeby przeciągnąć jedną a dwie pary rur chłodniczyxh więc spokojnie.
Obawiam się, odnośnie samodzielnego montażu że to nie przejdzie. Trzeba umieć i mieć trochę specjalistycznego sprzętu. Pompę próżniową, manometry, kielicharke, nozyczki do miedzi. I po prostu umieć to robić. Jak źle polaxzysz jednostki
@Simfecstio: Tak jak mówisz to niekoniecznie, ale są układy multi-split, gdzie masz jednostkę zewnętrzną z kilkoma wyjściami i do niej możesz podpiąć kilka jednostek wewnętrznych (różnica w budowie to delikatnie rozbudowana elektronika i kilka wyjść freonowych zbudowanych o wspólny kolektor wewnątrz urządzenia). Kaisai ma takie w ofercie, podłącza się do niej te same jednostki wewnętrzne co do wersji zwykłej, a to jaką konfigurację urządzeń sobie zamówisz i o jakiej mocy to
@ziomal01: Tutaj to polegam tylko na szybkozłączkach bo inaczej tego nie podłącze mimo, że ojciec instalator to na rurkach się zna ale sprzętu do klimatyzacji nie mamy. Ciekawe czy jakiś sklep w poznaniu wy wypożyczył taki sprzęt.
@Xargo1: No tak ale to już koszta są dużo większe i chyba faktycznie taniej wyjdzie kupić dwie jednostki zewnętrzne. Ja ciągle nie rozumiem dlaczego nie można podłączyć 2 jednostek wewnętrznych pod jedną instalacje szczególnie jak instalacja jest mała i nie będzie używane to jednocześnie. Zwiększa ryzyko rozszczelnienia instalacji plus dodatkowo obciąża jednostkę zew. ale bez przesady.. Ja zaraz się wyprowadzam więc rodzice będą mieszkać sami i bez sensu tak mocna klimatyzacja
@Simfecstio osobiście uważam, a pracuję w branży już z 8lat, ze o ile montaż jednostek i przeciągnięcie instalacji średnio rozgarniety człowiek z podstawowymi narzędziami ogarnie. To do spiecia i uruchomienia lepiej wziąć kogoś kto się na tym zna albo w ogóle widział jak się to robi. Pomijając już sprzęt za wynajem którego zapłacisz pewno niewiele mniej. A te szybkozlaczki to jeszcze musisz pod nie końcówki zarobić.