Wpis z mikrobloga

Mireczki/Mirabelki, mam straszny ból tyłka do viaToll.

w poniedziałek jechałem z z Gliwic do Wrocławia. Ten sztandarowy odcinek autostrady a4 był wielokrotnie tematem w mediach. O remontach i korkach, o wypadkach i wysokich opłatach za stanie w korku.

W czasie mojego przejazdu ruch był spory ale płynny, zawsze występujące roboty drogowe nie sprawiały kłopotów. Do momentu dojechania do bramek przed Bielanami. Korek ciężarówek na prawym pasie ciągnął się przez spory kawałek dwupasmowej jezdni, więc jeszcze zdecydowanie przed bramkami uiszczania opłat. Lewy pas doprowadził mnie do rozjazdu przed bramkami i do olbrzymiego zamieszczania. Jeden punkt był wyłączony, 2 zarezerwowane były dla posiadaczy viatoll i viaauto. Do każdej z pozostałych "kas" ustawionych było 25-30 samochodów. Przypomnę, że samochód musi podjechać, okazać bilet, opłacić przejazd i odjechać. Trwa to około minuty. Więc do przejazdu, który zajmuje około 75 minut musiałem doliczyć kolejne 30. Na oko opłata za przejazd zajmuje około 40% samego przejazdu. Łatwiej jest przejechać 70km niż uiścić opłatę.

Postanowiłem, że miarka się przebrała i z racji tego, że kolejnego dnia musiałem jechać do Gliwic kupię viaAuto. Pani w "kasie" nie była mi w stanie udzielić informacji dokładniejszej, niż " proszę spróbować na jakiejś stacji".
No tak kierowco, sprawdź sobie w internecie.
Po przejechaniu przez punkt poboru opłat udałem się stację orlen (przy wyjeździe z autostrady w kierunku na południe) Stacja mimo widnieje jako punkt dystrybucji posiadała tylko transponder dla viaToll. Na drugiej stacji orlen uzyskałem informację, że aktualnie nie można u nich kupić, żadnego z urządzeń.
Na obu stacjach polecano mi stację BP przy karkonoskiej. Udało się tam również by uzyskać informację, że tak, posiadają takie urządzenia ale ze względu na to, że jest po godzinie 20, była 20:32 nie ma nikogo kto mógłby mi to urządzenie sprzedać. Kierownik stacji poinformował mnie, że mogę spróbować jutro, na porannej zmianie powinien być ktoś kto ma szkolenie by sprzedać mi wymienione urządzenie. Mam się tylko uzbroić w cierpliwość bo zajmuje to dobrą chwilę i też poleca przyjechać wcześniej jeśli się spieszę.
No tak produkt jest tak zaawansowany, że zwykły pracownik obsługujący system informatyczny nie jest godzien, kierownik stacji w sumie też może tylko pomarzyć. Chip RFiD jaki jest do kupienia dla każdego psa/kota czy krowy albo owcy jest zbyt elitarny by każdy mógł go sprzedawać.

Podsumowując straciłem mnóstwo czasu stojąc w kolejce, straciłem mnóstwo czasu szukając tego urządzenia, straciłem mnóstwo czasu kupując to urządzenie i w końcu kupiłem viaAuto. Zapłaciłem za urządzenie, które nie oferuje mi żadnej zniżki i pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że będzie działać.

Chciałbym publicznie zapytać viaToll w jaki sposób planują zmniejszyć kolejki przy bramkach skoro osoby jeżdżące kilka razy w roku nie mają, żadnego interesu w zakupieniu urządzenia, które przyśpiesza przejazd. Kierowca ponosi dodatkową opłatę, musi się wysilić by znaleźć urządzenie, musi trafić na osobę, która ma to przeszkolenie i chęć sprzedaży, dostaje w zamian obietnicę, że może kiedyś poświęcony czas się zwróci i sumarycznie spędzi mniej czasu przy bramkach.

Chciałbym zauważyć, że viatoll sprzedając transponder, zyskuje:
- mniejsze obciążenie pracą pracowników
- lepszą amortyzację istniejących urządzeń do odczytu
- zmniejszenie ilości opłat elektronicznych i transportu gotówki.
- na ich koncie przechowywane są dodatkowe środki finansowe klientów
- zapewne na urządzeniach jest marża.

Mimo to stoimy w korku wywołanym jednym z najbardziej archaicznych systemów opłat.
Dlaczego?

Z poważaniem

#gownowpis #gorzkiezale #viatoll #wroclaw #polskiedrogi no i trochę #przegryw bo kupiłem ten szajs #podroze #podrozujzwykopem
  • 8
  • Odpowiedz
@arezcek: ja też mam viatoll od jakiś 2 lat i powiem Ci, że teraz będziesz się dalej irytować :D. Za każdym razem jak wjeżdżam na Bielanach Wr., na bramki oznaczone tylko dla viatoll, to zawsze jest 4-5 Januszy, którzy wjeżdżają do tych bramek i drukują sobie bilet - czyli stoisz tak samo jak do innych bramek. Powinny być kary od GDDKIA dla takich Januszów.
Jak są duże korki to bramki
  • Odpowiedz
@dstrdstr: widziałem też dwóch mistrzów co chcieli byc "sprytniejsi", a później musieli cofać.
jak otwierają viatoll na normalny ruch to już całkiem porażka systemu.
wysyłam do wiadomość do gazet lokalnych i do wiadomości viaToll. Zobacyzmy czy pomimo ich monopolu da się coś zmienić.
  • Odpowiedz
@arezcek: o dziwo nie każdy ma papiery żeby owe urządzenie wydać. Sam widziałeś, ze trochę papierków przy tym jest aby zdobyć to urządzenie. Dla mnie Wrocław jest pod tym kątem upośledzony bo jest mało możliwości doładowania konta. Jeśli jesteś z śląska, bo wspominasz o Gliwicach to na wielu stacjach masz możliwość doładowania i nie ma żadnego problemu :P polecam tak ogolem skorzystać z opcji anonimowego konta bo wtedy możesz rzucać
  • Odpowiedz
@kenny_kabanie: generalnie zajmuje się w życiu tym by rzeczy lepiej działały. Takie podejście do produktu jakie ma viaTOLL, nie mieści mi się kompletnie w głowie. Ktoś kto zaprojektował i utrzymuje musi być skończonym ignorantem

@Spioooch: vozzille (samochód) możesz wypożyczyć z apki, apartament mozesz wynająć z apki, przelewy możesz robić z apki, nie wspomina o bliku. Za to prosty transponder do opłat za autostradę musisz kupić u osoby która
  • Odpowiedz
@arezcek: viaTOLL ma umowę do października z możliwością przedłużenia chyba o rok. Rząd nie ogłosił przetargu na nowego operatora poboru opłat bo stwierdzili że państwo bezpośrednio stworzy system opłat ale na tą chwilę o tym jest cicho.
  • Odpowiedz
@arezcek: ja traktuje viaAuto jako dodatek do viaTolli. Możliwość jaka stworzyli zwykłym kierowcom miała według mnie posłużyć jak udogodnienie i się sprawdza. Sam viatoll jest do ciężarówek w końcu. Zakładanie tego urządzenia do ciężarówek jest już trochę bardziej skomplikowanym procesem bo papierów jest więcej a i trzeba więcej rzeczy ogarnac związanych min z emisja spalin bo wtedy określa się ile będzie mu zabierać kasy. Ponadto, viatolle nie tylko są w
  • Odpowiedz